İstanbul Yeni Havalimanı’na Nasıl Gidilir ?

0
330

29 Ekim 2018’de hizmete açılan ve dünyanın en büyük havalimanlarından biri olarak gösterilen İstanbul Havalimanı, Türkiye’nin metropol kenti İstanbul’un üçüncü havalimanı olma özelliği taşıyor.

İstanbul Yeni Havalimanı’na nasıl gidilir ? diye merak edenlere kapsamlı bir İstanbul Havalimanı yazısı derledik. İşte tüm sorularınızın yanıtları;

#1 İstanbul Yeni Havalimanı’nın Donanımsal Özellikleri

İstanbul Havalimanı nasıl gidilir

Havalimanının, her pistinde yaklaşık olarak 19 uçaklık iniş kalkış alanı mevcut. Toplamda 150 milyonluk yolcuk kapasitesine sahip. 200 milyon euro’ya yakın bir IT yatırımıyla tamamlanan havalimanı içerisinde; 780 telekomünikasyon odası, 3 bin 257 kartlı geçiş noktası, 3 bin 267 uçuş bilgi monitörü, 4 bin 549 destek verilen bilgisayar ve 9 bin adet güvenlik kamerası yer alıyor.

İstanbul Havalimanı’nın altyapı, güvenlik, havacılık, iş uygulamaları ve yazılım geliştirme gibi 5 ana sisteminde ise 780 kişilik bir ekip sorumlu. Toplamda 500 apron kapasitesine sahip havalimanında Airbus ve Boing 737-800 gibi oldukça büyük uçakların iniş kalkışı da mümkün. İstanbul Havalimanı’nın dikkat çeken özelliklerinden biri diğeri de donanımsal açıdan yapay zeka ve akıllı sistemlerin kullanılıyor olması. Havalimanına ulaşım için yol tarifi gibi uygulamaların çok yakında hizmete girmesi bekleniyor.

#2 İstanbul Havalimanı Nerede?

İstanbul Havalimanı nasıl gidilir

Dün itibariyle Ankara, İzmir gibi pek çok ile seferler düzenlemeye başlayan ‘’ İstanbul Havalimanın nerede ? ‘’ diye merak edenler için havalimanı Avrupa yakasının Karadeniz kıyısında yer alıyor.  Akpınar ve Tayakadın köyleri arasında yer alan havalimanı Çatalca, Göktürk Arnavutköy kavşağında ve Terkos Gölü’ne birkaç metre uzaklıkta.

#3 İstanbul Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

İstanbul Havalimanı nasıl gidilir

Çok yakında havalimanı ulaşımında etkili olan servis bilgisine sahip olacağımız İstanbul Havalimanı’nı, Kuzey Marmara Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne de yakınlığıyla biliniyor.

1- İstanbul Havalimanı Toplu Taşıma

İstanbul Havalimanı nasıl gidilir

İstanbul’un Pendik ilçesinden kalkan en uzak hattın 30 TL, en sık seferin olacağı Yenikapı-Sirkeci hattının ise 18 TL ücretinde olacağı belirlendi.

Toplu taşıma araçlarıyla ulaşmak isteyenler için ise çok yakında 150 otobüs ile 18 hat üzerinden sefer yapılacağı bildirildi.

4-  HAVAİST’İN Hizmet Vereceği Hatlar

İstanbul Havalimanı nasıl gidilir

İlk etapta hizmet verilecek Hatlar:

Taksim – Beşiktaş -İstanbul Havalimanı Hattı

Yenikapı-Bakırköy-Yenibosna- İstanbul Havalimanı Hattı

Kozyatağı Metro – İstanbul Havalimanı Hattı

TÜYAP – Bahçeşehir Yeni Havalimanı

 

#1 Taksim – Beşiktaş -Yeni Havalimanı Hattı

Taksim- Gümüşsuyu

Beşiktaş Peronlar

Zincirlikuyu Metrobüs

Göktürk

Yeni Havalimanı

Hat Bilgisi: 44 Km Tek Yön – 100 Dakika (Ort) – 4 Araç

 

#2 Yenikapı-Bakırköy-Yenibosna- Yeni Havalimanı

Yenikapı Peronlar

Bakırköy İdo

Yenibosna-Kuleli

Başakşehir-Metrokent

Yeni Havalimanı

Hat Bilgisi: 65 Km Tek Yön – 110 Dakika (Ort) – 4 Araç

 

#3  Kozyatağı Metro – Yeni Havalimanı

Kozyatağı Metro

Ümraniye-Tepeüstü

Kavacık

Hasdal

Yeni Havalimanı

Hat Bilgisi: 57 Km Tek Yön – 115 Dakika (Ort) – 4 Araç

 

#4 TÜYAP – Bahçeşehir Yeni Havalimanı

TÜYAP

Beylikdüzü- Cumhuriyet

Bahçeşehir

Yeni Havalimanı

Hat Bilgisi: 58 Km Tek Yön – 110 Dakika (Ortalama) – 4 Araç

Raylı sistem aracılığı ile havalimanının Taksim’e bağlanacağı ve Taksim-İstanbul Havalimanı arası ulaşımın 15 dakikayı geçmeyeceği söylendi. Özel araç ile ulaşmak isteyenler için ise çok yakında Kuzey Marmara Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü entegre edilecek. Diğer yandan Aralık 2018’e kadar havalimanı otoparkı, yolcuklara ücretsiz olarak hizmet veriyor.

İstanbul Yeni Havalimanı ulaşım hakkındaki fikir ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorumlar butonundan bizlerle paylaşabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.