İstanbul Boğazı’nın Simgesi Kız Kulesi

0
2458
İstanbul gezinizde mutlaka bu güzelliği görmelisiniz

Boğazın girişinde adeta misafirlerini ağırlayan bir ev sahibi gibi duran Kız Kulesi, İstanbul’a gelenlerin mutlaka ziyaret ettiği noktaların başında gelmektedir.

Arcla kayalığı üzerinde Roma döneminde inşa edilen ve günümüzde Üsküdar bölgesinde ayakta kalan tek Roma yapısı olan kule, bütün zarafetiyle görenleri kendine hayran bırakmayı başarıyor.

İstanbul gezinizde mutlaka bu güzelliği görmelisiniz
İstanbul gezinizde mutlaka bu güzelliği görmelisiniz

Kız Kulesi’nin Tarihçesi ve Efsanesi

Birçok filme, birçok aşka, birçok şiire konu olmuştur Kız Kulesi. Sanatçılara ilham kaynağı olan kule, 2500 yıllık tarihiyle adeta İstanbul’un yoldaşı olmuştur. Yunan uygarlığının hakimiyet kurduğu antik çağda bir anıt mezar olarak kullanılan kayalık, Bizans hakimiyetinde gözetleme kulesi olarak kullanılmıştır. İstanbul manzarasının en güzel göründüğü yerlerden biri olan kule, günümüzde 2000 yılında gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarının ardından leziz deniz mahsullerinin tadına bakabileceğiniz bir restoran olarak ziyaretçilerine hizmet vermektedir.

2500 yıllık tarihiyle Kız Kulesi
2500 yıllık tarihiyle Kız Kulesi

Kuleyle ilgili birçok efsane de dilden dile dolaşmaktadır. Bunlardan en bilineni ise bir kralın kızıyla ilgili olanıdır. Efsaneye göre kral kızının bir yılan tarafından zehirlenerek öldürüleceğini öğrenir. Kızını bu şekilde ölüme terk etmek istemeyen kral, kızını kayalık üzerinde inşa ettirdiği kulede koruma altına almak ister. Suyun ortasındaki bir yerde kızının güvende olduğunu düşünür. Ancak bir gün bir meyve sepeti içerisinde gelen bir yılan kızı sokar ve kız zehirlenerek hayatını kaybeder.

Gece Kız Kulesi

Gün batımının seyrinin en güzel olduğu noktalardan biri olan Kız Kulesi, ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşama fırsatı sunuyor. Şayet yolunuz buraya düşerse Kız Kulesi’nin fotoğraflarının neden birçok mekanı, birçok kitabı ve dergiyi süslediğini, neden insanların burada fotoğraf çekilmek için can attığını çok iyi anlıyorsunuz. Dilerseniz Kız Kulesi’nin gün batımındaki manzarasına nazır sahlebinizi içebilir, dilerseniz de Üsküdar’dan ve Kabataş’tan gerçekleştirilen seferlerle Kız Kulesi’ni daha yakından görme fırsatı yakalayabilirsiniz. Fiyatları normalden biraz fazla olsa da o manzarada ve atmosferde özellikle sevdiğiniz insanla romantik bir akşam yemeği de sizin için muhteşem bir anı olacaktır.

Kız Kulesi’ne Nasıl Gidilir?

Kız Kulesiiİstanbul’a geldiyseniz Kız Kulesi’ni görmeden şehirden ayrılmak sizin için büyük bir kayıp olacaktır. İstanbul için uçak bileti alarak ülkemizin hemen hemen her ilinden kolaylıkla gelebilirsiniz. Dilerseniz otobüs bileti almak için de sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Otobüsle geldiğiniz takdirde Üsküdar’da bulunan Harem Garı’nda inerek Kız Kulesi’ne rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Uçakla geldiğiniz takdirde toplu taşıma araçlarıyla ya da araç kiralayarak bu muhteşem güzelliği görme şansına sahipsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.