Isparta’da Gezilecek Yerler Listesi

0
1350

Akdeniz bölgesinin kendi halinde ve sessiz sakinliği ile ön plana çıkan şehri Isparta, Paleolitik Çağ’dan günümüze kadar gelmeyi başarmış bir kenttir. Frigler, Lidyalılar, Persler ve Makedonyalıların egemenlik kurduğu şehir, son olarak Roma ve Bizans hakimiyeti altında kaldıktan sonra 1024 yılında Selçukların egemenliği altına girmiş ve daha sonra ise Osmanlı topraklarına dahil edilmiştir.

Isparta, birçok medeniyetin beşiğinden geçtiği bir kent olarak günümüze kadar ulaşmayı başarmış bir kent olarak Akdeniz bölgesine renk katmaktadır. Günümüzde modern yapılanmaların ve kültürel zenginliklerin ön plana çıktığı şehir, turistik bir gezi yapmak isteyenler için güzelliklerini sunuyor. Tarihi eserler, antik kentler, müzeler ve doğal güzellikleri ile cezp ettiren kente doğru seyahat ettiğinizde görmeniz gereken fevkalade güzellikler sizi bekliyor olacak. İşte sizin için seçtiğimiz Isparta’da gezilecek 5 harika yer.

Ayastefanos Kilisesi

19. yüzyıl mimarisini yakından görmek ve incelemek isteyenler için güzel fırsatlar sunan Isparta’da görülmesi gereken tarihi yapıtlardan biri Ayastefanos Kilisesi’dir. Kilise, eski dönemlerde Rum asıllı Hristiyanların Kudüs’e gitmeden önce gelip ibadet ettikleri bir mekân idi. Eğirdir ilçesinde bulunan kilise, ziyaret edildiği dönemlerde ayinlerin de yapıldığı bir mabet görevi görmekteydi. 1933 yılına gelindiğinde Eğirdir Belediyesi tarafından restore edilerek turizm dünyasına sunulmuş. Isparta’nın güzel ve antik bir değeri olması açısından şehre düzenleyeceğiniz gezide mutlaka görmeniz gereken bir yerdir.

Aya Stefanos Kilisesi

Dündar Bey Medresesi

1301-1302 yılında Hamdioğulları Dündar Bey tarafından inşa ettirilen Dündar Bey Medresesi, Isparta’nın sembollerinden biridir. Yanındaki Hızırbey Camii ile bir kompleks gibi duran medrese, Eğirdir ilçesinde Cami Mahallesi’nde yer almaktadır. Heybetli bir giriş kapısına sahip olan medrese dikdörtgen plan üzerine yapılmış, tek eyvanlı ve iki katlı şekilde imar edilen yer, günümüzde turistlerin sık uğradıkları yerlerden biri konumundadır. İçerisinde 11 dükkan bulunan medrese, şehrin görülmeye değer yerlerinden biridir.

Dündarbey Medresesi

Uluborlu Kalesi

Tarihi kesin olarak bilinmeyen ancak uzun zamanlar öncesinden günümüze kadar ulaştığı bilinen Uluborlu Kalesi, Isparta’nın en dikkat çeken yerlerinden biridir. Uluborlu ilçesinde yer alan kale, moloz taş ve blok taşı kullanılarak inşa edilmiştir. Günümüze dış kalenin tamamen yıkılarak iç kalenin ise büyük bir bölümü ayakta kalmış şekilde ulaşan Uluborlu Kalesi, sarp bir kayalık üzerinde, 1200 metre yüksekliğinde kurulmuştur. Muhtemelen bölgeyi gözetlemek ve savunmak amacı ile kurulduğu düşünülen bu kale de yine Isparta’da gezilecek yerler arasında boy gösteriyor.

Uluborlu Kalesi

Men Tapınağı

Ay Tanrısı “Men” adına inşa ettirilen tapınak, Isparta’nın Yalvaç ilçesinde yer almaktadır. Antiokheia Antik Kenti’nin 5 kilometre güneydoğusunda yer alan kutsal alan, önemli bir özelliğe ev sahipliği yapıyor. Böyle bir yerin tanrı adına inşa edilmesi, ilk defa görülen bir özelliktir. Şehre gelen yerli ve yabancı turistlerin görmeden ayrılmadıkları Men Tapınağı, sizin de gezi listenizde yer alması gereken bir yerdir.

Men Tapınağı

Tota Yaylaları ve İçmeleri

Pek çok tarihi yer ve antik kenti ile ön plana çıkan Isparta’nın bir de doğal güzelliklerinden söz etmek gerekiyor. Şehre gelenlerin rahat ve huzurlu vakit geçirmelerine yardımcı olan Tota Yaylaları ve İçmeleri, bu iş için en iyi yerlerdir. Sütçüler ilçesinde yer alan yayla, temiz havası ve bol oksijeni ile dinlenmek, mide hastalıklarına şifa bulmak isteyenlerin uğrak yeridir. Yaylada bulunan soğuk suyun mide hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Isparta gezisi yaparken kesinlikle burayı da listenize dahil etmeniz gerektiğini söylemek gerekiyor.

Tota Yaylaları ve İçmeleri

Isparta’ya nasıl gidilir?

1997 yılında hizmete giren Isparta Süleyman Demirel Havalimanı, şehre ulaşım için sık kullanılan alternatiflerden biridir. Isparta uçak bileti avantajlarını takip edebileceğiniz www.biletbayi.com web sitesini ziyaret ederek rezervasyon yaptırabilirsiniz. Akdeniz bölgesi ve çevresinden gelenler için ise hizmet veren Isparta otobüs terminali ideal bir seçenek olacaktır. Bunun için de yine aynı siteden Isparta otobüs bileti rezervasyonu yaptırarak kadim kent Isparta’nın gezilecek yerlerini görme şansını elde edebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.