Barselona’da su, ses ve ışığın muhteşem uyumunu görmek istiyorsanız Font Magica gösterileri sizin için biçilmiş kaftan olacaktır.

Font Magica çeşmesinde gerçekleştirilen muhteşem ışık gösterilerini izlemek Barselona’da bedava yapılacak şeyler arasında ilk sıralarda yer alıyor.  Her yıl 2,5 milyondan fazla ziyaretçinin gösterileri izlediği çeşme, 1929 yılında tasarımcı Carles Buigas tarafından Barselona Uluslararası Sergisi için tasarlanmıştır.

Sanatçının sunmuş olduğu taslağın sergiye yetişemeyeceğini düşünen yetkililer projeyi reddetse de 3 bin kişilik bir işçi ordusu ile çeşme 1 yıldan kısa bir sürede tamamlanmış ve ilk gösterisini de 19 Mayıs 1929 tarihinde sergide gerçekleştirmiştir.

Font Magica
Font Magica

Montjuic Tepesi’nde bulunan bu eşsiz çeşme Katalan Ulusal Sanat Müzesi’nin ön cephesine bakmaktadır. Çeşme akşam gün karardıktan sonra ziyaretçilerine unutulmaz ışık ve ses gösterileri izleme fırsatı sunuyor.

Font Magica
Montjuic Magic Mountain

Yaklaşık 15 dakika süren gösteriler esnasında Freddy Mercury’den Tschaikowsky’e kadar çok geniş bir yelpazede 30 müzik kullanılmaktadır. 50×65 metre genişliğindeki bir alanda bulunan havuzda 30’dan fazla renk tonuyla gerçekleştirilen gösteriler gerçekten görülmeye değer görüntüler oluşturuyor. Çeşmenin su tasarrufu sağlaması için de özel bir sistemle suyun muhafazası sağlanmaktadır.

Font Magica
Magic Fountain of Montjuic

Plaça de Espanya’ya yakın bir konumda bulunan bu özel çeşmeyi Barselona gezilecek yerler listenize dahil ederek Barselona gezinizde unutulmaz bir gösteri deneyimi yaşamanızı öneriyoruz.

1- Font Magica Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Plaça de Carles Buïgas, 1, 08038 Barcelona
  • Ulaşım: L1 ve L3 metro durağıyla “Espanya” durağında inerek çeşmeye ulaşabilirsiniz. Belediye otobüsüyle gelmek isterseniz 13, 23, 37, 150, D20, H12, H16 no’lu hatları kullanabilirsiniz. Eğer Barselona hop on hop off otobüs turları ile gelmeyi düşünüyorsanız çeşmeye en yakın durak olan “CaixaForum – Pavelló Mies van der Rohe” durağında inmeniz gerekmektedir.
  • Gösteri Saatleri: Mayıs-Eylül; her 30 dakikada bir. Perşembe-Pazar 21.30-23.30. Ekim-Nisan; her 30 dakikada bir. Cuma-Cumartesi 19.00-20.30
  • Ücret: Gösteriler ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Barselona zaten muhteşem bir şehir ve bu şehirde keşfetmeniz gereken pek çok şey bulunuyor. Keşfedilecek şeylere bir de Font Magica ile muhteşem su gösterileri de eklenince tadından yenmiyor diyebiliriz. 🙂

Sizler daha önce Font Magica’yı ziyaret ettiyseniz bu heyecan verici deneyimi aşağıda yer alan yorumlar butonundan bizlerle paylaşabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.