İçinizi Isıtan Bir Tatil İçin Kıbrıs

0
989

Vizesiz, pasaportsuz gidilen yerlerden Kıbrıs, plajları, kumsalları, gece hayatı ile tatilcilerin son zamanlarda en çok tercih ettikleri destinasyonlardan biridir.

Gezilip görülmesi gereken yerleriyle, tatilde aranan tüm seçeneklerin bir arada bulunmasıyla ön plana çıkan Kıbrıs, tatilcilerin en sık tercih ettikleri yerler arasında yer alıyor. Tabi bunun bir etkisi de eğlence ve gece hayatı konusunda diğer ülkelere göre çok daha rahat ve alternatiflere sahip olmasıdır. Peki, tüm bunlar dışında Kıbrıs’ın gezilecek yerleri nerelerdir?

Kıbrıs gezilecek yerleri

Girne Kalesi

Girne Kalesi

Bizanslılar tarafından 7. Yüzyılda Arap-İslam akınlarına karşı korunmak için yaptırılan Girne Kalesi, Kıbrıs tatilcilerinin tarihi yerleri gezmek açısından tercih ettikleri en önemli yerlerden biridir. Tarihsel tiplemeler ve canlandırmaların yer aldığı Girne Kalesi, tatilde tarihe doğru yolculuk yapmanızı sağlayacak.

Bandabuliya

Bandabuliya

1878 yılında İngiliz Sömürge döneminde inşa edilen Bandabuliya, belediye binası olarak inşa edilmiştir. Merkezde yer alması ulaşım açısından herhangi bir sorunun olmamasını etkiliyor. Turistik geziler için en sık tercih edilen yerlerden biri olması, Kıbrıs tatilinde alternatif arayanlar için güzel bir seçenektir.

Girne Limanı

Girne Limanı

Girne’de gezerken tarihi ile Girne Kalesi’ni gördükten sonra görmeniz gereken bir diğer yer Girne Limanı olsun. Girne Limanı; restoran, bar, kafeterya, casino gibi alanlarla süslenmiş ve Kıbrıs’a tatile gidenlerin en sık tercih ettikleri yerlerden biri olarak kendinden söz ettiriyor.

Kordonboyu

Kordonboyu

Kıbrıs’ta tatil yapılır da Kordonboyu’na gidilmez mi? Yaz eğlenceleri ve aktiviteleri bakımından bir hayli zengin olmasının yanında; deniz, kum ve güneş için de tercih edilebilecek güzel bir noktadır.

Bellapais Manastırı

Bellapais Manastırı

M.S 12. Yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilen Bellapais Manastırı, tarihi yer bakımından Kıbrıs’ın en önemli yerlerinden biridir. Aynı ismi taşıyan Bellapais Köyü’ndeki manastır, gotik mimarisi ile dikkat çekici bir yerdir. Girne’ye gelmişken, Girne Limanı’nı ziyaret etmişken limandan 10 dakika kadar uzakta yer almaktadır.

Mağusa Surları

Mağusa Surları

Mağusa’yı çevreleyen Mağusa Surları, Venediklilerin Osmanlı saldırılarına karşı korunmak amacıyla yaptıkları bir yerdir. Ateşli silahlarla donatılarak oldukça yüksek biçimde inşa edilen surlar, günümüz tatilcileri için önemli bir turistik yer olması özelliği ile öne çıkıyor. Sur duvarlarında yer alan ve isimlendirilmiş 14 kule bulunmaktadır.

Saint Hilarion Kalesi

Saint Hilarion Kalesi

Ada halkını Arap akınlarına karşı korumak amacıyla inşa edilen Saint Hilarion Kalesi, Girne merkezinden araçla 30 dakika kadar bir mesafede yer alıyor. Kale, denizden 700 metre yükseklikte yer almaktadır. 1489 yılında Venediklilerin Girne’yi ele geçirmesinden sonra kale boşaltılmıştır. Günümüzde ise harika bir gezi noktası olması ile biliniyor.

Boğazköy Türk Şehitliği

Boğazköy Türk Şehitliği

Kıbrıs Barış Harekatı’nda şehit olan subay, astsubay, erbaş ve mücahitlerin yattığı Boğazköy Türk Şehitliği ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. 236 şehidin mezarının bulunduğu mezarlık, 1974 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından yaptırılmıştır.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.