Huzur Veren Doğası ile Artvin

0
1247

Karadeniz bölgesinin en güzel şehirlerinden biri de Artvin’dir. Sahip olduğu doğası, barındırdığı tarihi mirasları ile gezilecek yerlerden biridir.

Artvin, en çok da doğal alanlarıyla ön plana çıkan, yaylaları, gölleri ve tabi ki lezzetleri ile değerlendirilmesi gereken bir şehirdir. Bu yazımda huzur veren doğası ile Artvin hakkında edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. Umarım siz de şehrin anlatacağım özel yönlerini beğenirsiniz.

Borçka Karagöl

Borçka Karagöl

Artvin’in en çok bilinen yerlerinden biri, Borçka ilçesinde yer alan Karagöl’dür. Uzaktan bakıldığında kartpostallık bir görüntü sunmasının yanında çevresindeki doğal güzelliklere hayran kalmamak mümkün değil. Doğu Karadeniz’in zengin bitki örtüsünü görebileceğiniz en güzel yerlerden bir yerdir.

Yusufeli

Yusufeli

100 yılda 6 defa taşınan bir ilçe ile tanışmak istiyorsanız Yusufeli ilçesine gitmenizi öneririm. Her şeye inat doğa güzelliklerini ve sahip olduğu kültürel mirasları korumayı başaran ilçenin huzur veren her köşesi kendi başına değerlendirilmesi gerekiyor.

Eski Gürcü Manastırı, Barhal

Eski Gürcü Manastırı, Barhal

Yusufeli ilçesinde yer alan Eski Gürcü Manastırı (Barhal), aynı ismi taşıyan Barhal Köyü’nde yer alıyor. Günümüze sadece kilise bölümü ulaşmış olmasına rağmen gelen tek yeri bile görülmeye değer güzellikler sergiliyor. II. Bagrat tarafından inşa edilen kilise 1677 yılında, Hacı Şerif tarafından camiye dönüştürülmüştür.

Hopa İskelesi

Hopa İskelesi

Hopa, Karadeniz için en önemli yerlerden biridir. Zira Karadenizlilerin hareketli insanlar olduklarından söz edilse de herhalde hepsinin toplandığı yer olarak Hopa’yı söylemek en doğrusu olur. Tabi sıcak tavırları ve misafirperverlik yönlerini de unutmamak gerekiyor. Buraya hazır gelip hoş insanları ile muhabbet etmişken Hopa İskelesi’ni de görmenizi öneririm.

Güneşli Köyü Şelalesi

Güneşli Köyü Şelalesi

Kaçkar Dağları’nın eteklerinde 150 metre yükseklikten dökülen Güneşli Köyü Şelalesi, Hopa ilçesinde yer alıyor. Muazzam bir doğaya sahip çevresi ile gelenlerin hayran kaldıkları bu yer, Hopa ilçe merkezine 12 km. uzaklıkta yer almaktadır. Yaşlı ormanları, sahip olduğu zengin bitki örtüsü ve tarihi manastır Güneşli Köyü’ne renk katan detaylardır.

Maçahel Vadisi

Maçahel Vadisi

Artvin’den başlayarak Gürcistan’a kadar uzayan Maçahel Vadisi, gözünüzün görebildiğince uzun bir yerdir. Eski adı “Bicihani” olan vadide envaı çeşit bitki türü bulunmaktadır. Çevresindeki ormanlık alanları ve ormanlıklarda bulunan 500 yıllık ağaçlar, Maçahel Vadisi’ne renk katmaktadır.

Bilbilan Yaylası

Bilbilan Yaylası

Ardahan ile Artvin arasında kalan Bilbilan Yaylası, sunduğu atmosferi ile mükemmel bir nokta. Artvin’e gelmişken az bir yolculuk yaparak burada da hoşça vakit geçirmenizi öneririm. Kamp yapmak isteyenler için harika bir durak diyebileceğim yaylada yer alan küçük göller oldukça hoş bir görünüm kazandırmaktadır.

Beyazsu Yaylası

Beyazsu Yaylası

Doğu Karadeniz’in tüm güzellikleri Artvin’de toplanmış gibi. Özellikle Kaçkar Dağları ve eteklerinde yer alan güzellikler kesinlikle görülmesi gereken yerlerdir. Beyazsu Yaylası da burada yer alıyor. Zengin familyası ve zengin bitki örtüsü ile Artvin’e huzur katan yerlerden biridir.

Çifte Köprü

Çifte Köprü

Selfi meraklıları için önerilebilecek en güzel manzara Çifte Köprü manzarasıdır. Tam olarak hangi tarihlerde yapıldığı bilinmemesine karşın 400 yıllık bir geçmişe sahip olduğu düşünülmektedir. 2002 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca onarılan köprü, araç trafiğine kapalıdır.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.