Huka Falls, New Zeland

Yeni Zelanda‘nın en çok ziyaret edilen doğal güzelliklerinin başında gelen Huka Şelalesi, Taupo şehri sınırlarında bulunuyor. Bu görkemli şelale, Waikato Nehri üzerindeki en büyük şelale olma özelliğine sahip. Waikato Nehri ise Yeni Zelanda’nın en uzun nehirlerinden biri olma özelliğine sahip.

Huka Şelalesi

Huka Falls, New Zeland

Dünya üzerindeki şelaleler yatay ve dikey akan şelaleler olmak üzere iki türlü oluyor. Herkesin çoğunlukla bildiği şelaleler dikey olarak oldukça yüksekten akan şelaleler oluyor. Huka Şelalesi ise yatay akan şelaleler sınıfında bulunuyor. Huka Şelalesi sakin bir gölden yaklaşık 20 metre genişlikte bir boğazdan akmaktadır.

Etkileyici bir buz mavisi renginde akan şelalenin debisinin saniyede 200 bin litre olduğu belirtilmektedir. Bu suyla dakikada 5 olimpik yüzme havuzunun doldurulabileceğini düşününce şelalenin debisinin hayli fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Huka Şelalesi, Yeni Zelanda

Şelalenin etrafında her zaman yoğun bir turist populasyonuna rastlamanız mümkün. Turistler bu muhteşem güzelliğin tadını sonuna kadar çıkarmak istiyor. Etrafta çok fazla fotoğraf çeken turist görebiliyorsunuz.

Yoğun debisi sayesinde yatay bir şekilde akan şelale üzerinde sürat motorlarını görebiliyorsunuz. Bu sürat motorları keskin dönüşlerle şelale üzerinde size heyecan dolu dakikalar yaşatabiliyor. Eğer heyecanı seviyorsanız bu deneyimi bu güzel şelale üzerinde yaşayabilirsiniz.

Şelalede jet motoruyla heyecanlı anlar yaşayabilirsiniz

Bu güzel şelaleyi görmek için Taupo Havalimanı‘na düzenlenen seferlere uçak bileti alabilirsiniz. Direk uçuşların olmadığı bölgeye aktarmalı olarak gerçekleştirilen uçuşların 20 saatten fazla sürdüğünü söylememiz gerek. Bu nedenle tavsiyemiz sadece şelaleyi görmek için değil, Yeni Zelanda için geniş bir gezi planı yapmanız yönünde olacaktır.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.