1905 yılında Lluís Domènech i Montaner tarafından yapımına başlanan Hospital de la Santa Creu i de Sant Pau , 1930 yılında Montaner’in oğlu Pere Domenech i Roura tarafından tamamlanmıştır.

Yapıldığı yıllarda dönemin en önemli tıp merkezi konumunda bulunan Hospital de la Santa Creu i de Sant Pau, 2006 yılından bu yana sadece basit işlemler için kullanılmakta ve ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Binanın mimari hastaların çık alanda çok daha iyi ve hızlı bir şekilde tedavi olduğunu savunmaktaydı. Bu nedenle bol açık alana ve yeşilliğe sahip, renkli bir bina tasarlamak istedi. Hatta 26 binadan oluşan kompleksteki binaları birbirine bağlayan koridorları da yer altına gizleyerek açık alanları binalardan mümkün olduğu kadar korumuştur.

Hospital de la Santa Creu i de Sant Pau
Hospital de la Santa Creu i de Sant Pau

2006 yılından bu yana hastane olarak hizmet vermeyen kompleks 2006 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir. Artık günümüzde bu kompleks sağlıkla ilgili hizmetlerinden ziyade mimari ve sanatsal yapısıyla ön plana çıkmaktadır.

Mimarın ince dokunuşlarıyla ortaya çıkan seramik süslemeleri, vitray çalışmaları, kubbeler, çatılar, heykeller günümüzde ziyaretçilerden büyük ilgi görmektedir. Binaların dış cephelerdeki süslemeler ve işçiliklere hayran kalacağınızı söyleyebiliriz.

Hospital de la Santa Creu i de Sant Pau
Cam süslemeler oldukça ilgi görmektedir

Köklü geçmişi ve mimari özellikleriyle Hospital de la Santa Creu i de Sant Pau Barselona gezilecek yerler listenize almanız ve mutlaka görmeniz yerler arasında bulunuyor. Hastaneyi ziyaret ettiğinizde buraya yakın bir konumda bulunan Antoni Gaudi’nin şehirdeki en önemli eserlerinden biri olan Sagrada Familia Bazilikası’nı da ziyaret etmenizi öneriyoruz.

1- Hospital de la Santa Creu i de Sant Pau Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Carrer de Sant Antoni Maria Claret, 167 (vestíbul principal), 08025 Barselona
  • Ulaşım: L4 metro hattına bindiğinizde “Hospital de Sant Pau-Guinardo” ve L5 metro hattına bindiğinizde “Sant Pau-2 de Maig” durağında inerek hastane binasına ulaşabilirsiniz. Otobüsle ise 19, 20, 45, 47, 50, 51, 92, 117, 192, H6, H8 no’lu hatları kullanabilirsiniz. Barselona hop on hop off otobüs turları ile buraya gelmek isterseniz “Sagrada Familia” durağını kaçırmamanız gerekiyor.
  • Ziyaret Saatleri: Kasım ile mart ayları arasında pazartesi-cumartesi 09:30-16:30, pazar ve tatil günleri 09:30-14:30; nisan ekim ayları arasında pazartesi-cumartesi 09:30-18:30, pazar ve tatil günleri 09:30-14:30 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Komplekse her gün 10:30’da İngilizce rehberli turlar düzenlenmektedir. Diğer dillerdeki turların saatleri için internet sitesine göz atabilirsiniz.
  • Giriş Ücreti: Normal bilet 14€ ve rehberli turlar 19€ olarak ücretlendirilmiştir. Sesli rehber satın almak isterseniz 3€ ödemeniz gerekmektedir. Barselona’da yaşayanlar, 12-29 yaş arası ve 65 yaş üstü ziyaretçiler için 9.80€ talep edilmektedir. Bu ziyaretçiler rehberli turlara 13.3€ karşılığında katılabilmektedir. 12 yaş altındaki ziyaretçilerden ücret alınmamaktadır.

Barselona ile ilgili diğer yazılarımız için ise Barselona gezi rehberi sayfamızı ziyaret ederek keyifli bir Barselona gezisi planlayabilirsiniz.

Yazı ile ilgili fikir ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorumlar butonundan bizlerle paylaşabilir, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.