Hoşgörü Kenti Mardin

0
1519

Tarihi geçmişi ve kozmopolit yaşamı ile Güneydoğu Anadolu bölgesinin en ilgi çeken kentlerinden biri de Mardin’dir. Son zamanlarda yapılan düzenlemeler ve tarihi yerlerde yapılan restorasyon çalışmalarıyla iç turizmde büyük bir önem kazanmış kentlerden biri olmuştur.

Tarihi İpekyolu üzerine kurulan Mardin, tam bir görsel şölen sunuyor. Tarihi evleri, evlerin uzaktan görünüşü ile ortaya çıkarttığı manzara ve en önemlisi de kültürel değerleri ve sıcak insanları ile kendine hayran bırakan bir şehirdir. Arkeolojik değerler bakımından bir hayli yoğun olan kent, son dönemlerde Mardin Havalimanı’nın da faaliyete girmesiyle birlikte ulaşım sıkıntısı da çözüme kavuşmuş bir şehirdir. Türkiye’nin birçok noktasından Mardin’e ulaşım olanağı sunan havalimanına rahat bir şekilde gelmek ve ekonomik uçak bileti almak için www.biletbayi.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Mardin’in en çok dikkat çeken yönlerinden biri de farklı inançlara insanların bir arada yaşayabilmesidir. Ağırlığı Müslümanlar olmak üzere Süryani ve Hristiyanlar da Mardin’de yerleşik hayata sahiptirler.

Mardin Çevresinde Gezilecek Yerler

Mardin, tarihi dönemi uzun bir şehir olduğu için etrafında ziyaret edilebilecek çok sayıda antik mekân vardır. Bir de bunların yanında el sanatında gelişen yerlerini de unutmamak gerekiyor. Midyat, gümüş işçiliğinde ünlenen bir ilçedir. Tabi ki Midyat’ın dikkat çeken bir başka yönü de vardır. Tarihi geçmişi ile ilçenin en çok ziyaret edilen yeri, Deyrulumur Manastırı.

Midyat

İl merkezi kadar gelişen ve nüfus bakımından Mardin’in nüfusundan daha kalabalık olan Kızıltepe ilçesi de gezilecek yerlerden biridir. Burada yer alan Ulu Camii, Şahkulubey Kümbeti, Harzem Harabeleri, Tarassut Kulesi gibi önemli tarihi kültürel miraslar, kentin tarihi geçmişi hakkında bilgi edinmeniz için görmeniz gereken yerlerdir.

Kızıltepe

Başında da dediğimiz gibi Güneydoğu Anadolu bölgesinin tarihi geçmiş olarak en uzun dönemlere tanıklık eden kentlerinden biridir Mardin. Bu detayı daha iyi görmek için Mazıdağı ilçesini ziyaret edebilirsiniz. Taş Devri’nden bu yana yaşamın olduğu ilçede bu detayı kanıtlar nitelikte duran  Zambırhan ve Asrihan mağaraları, gizem dolu tarihi yakından görmeniz için en ideal yerler olacaktır. İlçeye gelmişken  Dermetinan Kalesi, Sultan Şeyhmus, Pir Hattap Türbelerini ziyaret etmeyi unutmayın.

Mardin, uzaktan bakıldığında kurak bir havaya sahip gibi görünür. Aslında arazilerinin çok da sulak olduğu söylenemez. Ancak bu iddiayı çürüten Yeşilli ilçesi, park ve bahçeleriyle huzur dolu zaman geçirmek isteyenlerin tercih ettiği yerdir. Bir de burada yer alan Roma döneminde kalma su kanalları da görülmeye değer alanlardır.

Yeşilli

Mardin’in her bir ilçesinde farklı bir tarih yatar. Elinizde ziyaret listesi yoksa hemen Ömerli ilçesini de ekleyebilirsiniz. Burada görebileceğiniz birbirinden farklı antik yerler vardır. Bunlar arasında; Fafah Kalesi, Beşikkaya Harabeleri, Göllü Harabeleri ve Kilise harabeleri, kesinlikle görmeniz gereken tarihi mekanlardır.

Son olarak Mardin’de gezilecek yerler listenize Nusaybin ilçesini almanızı öneriyoruz. Burası da Gınnayas Höyüğü ve bununla birlikte değişik tarihi kalıntılara ev sahipliği yapan bir yerdir. İlçenin kente uzaklığı 59 km’dir. Burada da yine birbirinden farklı değerleri göreceksiniz.

Nusaybin

Mardin’e Nasıl Gidilir?

Yazımızın başında Mardin Havalimanı’nın ili diğer illere bağladığını söylemiştik. Mardin’e gitmek isteyenler de bu yolu tercih edebilirler. İstanbul, Ankara ve İzmir’den direkt uçuşların yapıldığı havalimanına en ucuz uçak bileti avantajları sunan biletbayi.com web adresinden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinden şehri ziyaret etmek isteyenler ise yine aynı siteden Mardin otobüs bileti kampanyalarını takip edebilirler.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
11

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.