ho chi minh city'de ne yenir? Ne içilir?

Eski adı Saygon olan Ho Chi Minh City, gelişmiş yemek kültürüyle Vietnam mutfağını tüm dünyaya tanıtıyor.

“ Ho Chi Minh City’de ne yenir, ne içilir ?” yazımız ise, macera dolu şehir turunun mola noktalarında deneyebileceğiniz yemekler ve içeceklerin bir derlemesinden oluşuyor.

Bir kentte geleneksel yemekleri yapmayı öğreten kurslar açıldığını düşünün. Birbirinden güzel ve özgün yemeklerin oluşturduğu bir mutfağa sahip olan Ho Chi Minh City, işte böyle bir kent. Uzun yıllar yaşadığı Fransa sömürgesi altında dahi değerlerini yitirmeyen bir ülke olan Vietnam şehrinde, farklı bir lezzet dünyası keşfedilmeyi bekliyor.

#1 Ho Chi Minh City’de Ne Yenir ?

1- Banh Mi

Banh Mi

Ho Chi Minh City’de tadabileceğiniz sokak lezzetlerinden biri olan Banh Mi, çeşitli şekillerde yapılıyor. En yaygın olan sandviç arasına doldurulan et ve sebzelerden yapılan şekliyle mutlaka karşılaşırsınız. Mayonez eklenerek lezzetlendirilen bu sandviç aynı zamanda oldukça doyurucu.

2- Bun Bo Hue

Bun Bo Hue

Ünlü Vietnam çorbalarından Bun Bo Hue, erişte ve dana etine eklenen yerel baharatlarla yapılıyor. Bu etnik çorba içine eklenen haşlanmış sebzeler ve otlarla ise lezzetine lezzet katılıyor. Hafif bir öğün geçirmek istiyorsanız sipariş verebilirsiniz.

3- Bun Cha

Bun Cha

Erişte, Vietnam yemeklerinin vazgeçilmezleri arasında sayılıyor. Yine eriştenin liderliğinde hazırlanan bir yemek olan Bun Cha, pek çok restoranda deneyebileceğiniz bir lezzet. Erişteye eşlik eden sebzelere ve etle hazırlanan bu yemeğin farklı türlerini de bulabilirsiniz.

4- Bun Mam

Bun Mam

Bun Mam özellikle Güney Vietnam’da ünlü bir yemek ancak Ho Chi Minh City’de de çok güzel yapan restoranlar ve tezgâhlar bulabilirsiniz. Fermente edilmiş balık sosu ile hazırlanan bu yemek, düşünülenin aksine yoğun bir kokuya sahip değil. Farklı tatlar denemeye meraklı biriyseniz Bun Mam’ı da lezzet listenizde bir yere sıkıştırın.

5- Bun Moc

Bun Moc

Bir başka erişte çorbası seçeneğiniz ise Bun Moc olabilir. Şehirde yemekler birbirine benzese de ufak farklarla ayrılıyor. Bun Moc’u diğerlerinden ayıran özellikler ise içiminin rahat olması ve hazırlanırken hiçbir baharatın kullanılmaması. Ülkenin kuzeyinden şehre kadar yayılmış, sembolik lezzetlerden biri.

6- Bun Rieu

Bun Rieu

Ülkenin çorbalarının deniz mahsullüsü olan Bun Rieu, eklenen sebzelerle doğal bir tat sunuyor. Yengeç çorbası diyebileceğimiz bu yemek tofu ve domuz eti eklenerek pişiriliyor. Damak zevkinize göre deneyebileceğiniz bir diğer çorba seçeneği olarak düşünülebilir.

7- Bun Thit Nuong

Bun Thit Nuong

Marul, çeşitli otlar, erişte ve domuz etini birleştiren Bun Thit Nuong, şehirde karnınızın doyurmak için iyi bir seçim olacak. Restoranların menüsünde kolayca bulacağınız bu yerel yemeğin tadı damağınızda kalacak.

8- Op La

Op La

Banh Mi’ye alternatif olacak bir lezzet olan Op La; jambon, yumurta ve soğan dilimlerinin sandviç ekmeğinin arasına doldurulmasıyla yapılıyor. Vietnam’ın kültürüne Avrupa etkisini gösteren yemeklerden biri olan bu sandviçleri restoranlarda bulabileceğiniz gibi sokak satıcılarında da alabilirsiniz.

9- Pho

Pho

Ülke çapında en yaygın yemeklerden biri olan Pho’yu, her restoranın menüsünde görebilirsiniz. Sığır ve tavuk eti ile hazırlanmış bir çorba içine pirinç eklenerek yapılan yemeğe yeşil soğanla tat ve renk veriliyor.

*Geçmişin izlerini silip ayağa kalkan ülke Vietnam’ın turistik şehri Ho Chi Minh City için rehber niteliğindeki yazımız için aşağıdaki linke tıklayın.

Ho Chi Minh City’de ne yenir yazımız ile ilgili fikir ve görüşleriniz için aşağıda yer alan yorumlar butonunu kullanabilir, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz. 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.