ho chi minh city

Vietnam’daki en kalabalık ve büyük kent olan Ho Chi Minh City, modern olduğu kadar tarihsel dokularını da korumayı başarmış.

Ho Chi Minh City gezilecek yerler yazımız size rehber olacak, gezi planınızı düzenlerken elinizin altında bulunduracağınız maddelerden oluşuyor. Keyifle okuyup bu güzel şehre doğru yollara düşün.

Eski adı Saygon olan şehrin gelişmiş yemek kültürü, gelenekleri ve zorlu geçen geçmişi, ziyaretçilerinin ilgisini çeken noktaların başını çekiyor. Fransız kolonisi dönemlerinden kalan eserlerle yöresel hayat tarzlarını harmanlamayı başaran şehirde, her sokağın ayrı bir çekiciliği var. Eğlenme, dinlenme ve öğrenme amaçlı çıkılan her seyahate yanıt verebilen nadir güzellikte bir yer.

#1 Ho Chi Minh City Gezilecek Yerler

Listenin ilk sırasında;

1- Savaş Kalıntıları Müzesi

Savaş Kalıntıları Müzesi

İlk olarak farklı bir isimle kurulan müze, ülkenin Amerika ile ilişkileri düzelince Savaş Kalıntıları Müzesi olarak değiştirilmiş. 1975 yılında açılan müzede, tarihin en acı savaşlarından olan Vietnam Savaşı’na dair bilgiler paylaşılıyor. Savaşta kullanılmış aletlerin yanında bahçesinde, Amerikalılardan alınmış savaş araçları sergileniyor.

Şehir turunuza başlamak için neşeli bir durak olmasa da mutlaka görülmesi gereken bir yer. Müze haftanın her günü 07.30–12.00, 13.30–17.30 saatleri arası hizmet veriyor.

2- Kadın Müzesi

Vietnam kadınlarının günlük yaşamı ve yerel kıyafetleri hakkında her şeyi sunan müze, dünyanın her yerinde kadın olmanın zorluklarını da göz önüne seriyor. Müze ilk olarak, 1985 yılında eğitim faaliyetleri, geleneksel toplantılar, bilimsel görüşmeler ve kadınlar için kültürel alışveriş mekanı olarak kurulmuş.

Sonrasında genişletilip müze haline getirilmiş. Zengin bir kütüphanesi de bulunan Kadın Müzesi’ni her gün 07.30–11.30, 13.30–17.00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

3- Vietnam Tarih Müzesi

Vietnam Tarih Müzesi

Botanik bahçeleriyle çevrili Vietnam Tarih Müzesi, ülkenin Bronz Çağı’ndan 20. yüzyıla kadar kültürel gelişimini gösteriyor. Kronolojik olarak organize edilen sergiler, Vietnam’ın eski etnik gruplarından eserler içeriyor. Bronz heykeller, Angkor Wat kalıntıları ve iyi korunmuş mumyalar özellikle ilgi çeken parçalardan birkaçı.

Müze binası da Fransız ve Asya mimari tarzlarının muhteşem bir birleşimi olmasıyla göz dolduruyor. Her gün 08.00–11.30, 13.30–17.00 arası açık olan müzeyi listenizde üst sıralara doğru çıkarın.

4- Golden Dragon Su Kuklası Tiyatrosu

Golden Dragon Su Kuklası Tiyatrosu

Golden Dragon Su Kuklası Tiyatrosu, çocuklu aileler ve geleneksel tatlardan hoşlananlar için tercih edilebilir. Tarih Müzesi içinde bulunan tiyatroda, 50 dakika süren gösterilerle fantastik bir deneyim yaşayacaksınız.

Hem kuklaların hem de oyuncuların yeteneklerini sergilediği salonda oyunlar yerel dillerinde sunuluyor. Ancak gittiğinizde anlayacaksınız ki, bunun çok da önemi yok. Doğuşu kırsal bölgelerde başlamış su kuklası tiyatrosu, yaklaşık 1.000 yıldır ülke topraklarında sergileniyor.

5- Reunification Sarayı

Reunification Sarayı

Eski adıyla Bağımsızlık Sarayı olarak bilinen Reunification(Yeniden Birleşme) Sarayı, büyük odaları ve tarihi mobilyalarıyla zamanı durdurmuş bir yapı. Savaşın son bulduğu tarihten bu yana ziyarete açılan saray, halk için hayli önemli ve ülkenin yeniden birleşmesini temsil ediyor.

Saray bahçesinde, savaş zamanı bahçeye giren tankın da sergilendiğini görebilirsiniz. Üstelik bu tarihi binayı her gün 07.30–11.30, 13.30–17.00 saatleri arası gezebiliyorsunuz.

6- Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali

Paris’teki Notre Dame Katedrali’nin küçük bir kopyası olarak inşa edilen katedral, 1883 yılında tamamlanmış. Fransız koloni döneminden kalan en önemli eserlerden olan yapı, neo-romanesk tarza bağlı kalınarak yapılmış. Saat 09.00-11.00 arası İngilizce turlarla gezebileceğiniz katedrale pazar günleri de gidebilirsiniz.

7- Saygon Merkez Camii

Saygon Merkez Camii

1935 yılında Endonezyalı Müslümanlar tarafından yaptırılan camiinin ibadet saatleri dışında ziyaretine izin veriliyor. Şehrin en büyük camiisi olan Saygon Merkez Camii, farklı mimarisiyle de dikkatinizi çekecek.

8- Chua Ngoc Hoang

Chua Ngoc Hoang

Chua Ngoc Hoang, bir diğer adıyla İmparator Tapınağı, şehrin en ruhani ibadet mekânlarından biri sayılıyor. Çinliler tarafından yapılan bu Taoist tapınağı bünyesinde farklı farklı dini objeler ve heykeller de barındırıyor. Her gün 07.00’dan 17.00’a açık olan tapınağı tütsü kokularının eşliğinde keşfedebilirsiniz.

9- Cu Chi Tünelleri

Cu Chi Tünelleri

Ho Chi Minh City‘ye yaklaşık 60 kilometre mesafedeki Cu Chi Tünelleri, Vietnam Savaşı sırasında Viet Cong’un askeri operasyonlarının temelini oluşturuyormuş. Askerler tünelleri gizlenme yerleri, hastane, iletişim üsleri ve hatta yaşam alanları olarak kullanmışlar.

Savaşın soğuk tarafını apaçık görebileceğiniz tünellerde kısa bir gezinti bile sizi hayli etkileyebilir. Mankenlerle daha da gerçekçi bir hale bürünen alanı dolaşmak için gününüzün yarısını ayırmanızda fayda var.

10- Suoi Tien Waterpark

Suoi Tien Waterpark

Suoi Tien Su Parkı; Vietnam tarihi, geleneği ve tabii ki Buda’nın kendisi üzerinde yoğunlaşan bir eğlence merkezi. Aralarında dev bir altın ejder heykelinin de yer aldığı farklı tarzdaki oyun alanları ve parklarıyla doyasıya eğlenebileceğiniz bir yer. İstediğiniz bir günü seçip 8.00-17.30 arasında gidebileceğiniz su parkında zamanın nasıl geçtiğiniz anlamayacaksınız.

Ho Chi Minh City gezilecek yerler ile ilgili fikirlerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.