Hatay Yolculuğunda Uğranacak 5 Muhteşem Yer

0
656

Türkiye’nin tarihi bakımından en eski kentlerinden biri olan Hatay, antik kentleri, kaya mezarları ile dikkatleri üzerine çeker.

Tarihi kaynaklarda yer alan bilgilere göre Hatay, 13’ten fazla medeniyete beşiklik etmiştir. Gezdiğinizde de bu detayı çıplak gözle görme imkanına sahip olabilirsiniz. Tarihi yerlerinin yanı sıra mavi ile yeşilin muhteşem şekilde birleştiği bir nokta olma özelliğine de sahip olan Hatay, turistik beldeleriyle Türkiye’nin seçkin duraklarından biridir. Popülaritesi yüksek bir şehir olmasından dolayı ulaşım yönünden de herhangi bir sıkıntısı yoktur. Suriye ile yakın komşu olan Hatay’a gitmek için uçak bileti veya bölgeye yakın bir yerde ikamet ediyorsanız otobüs bileti tercih edebilirsiniz. Siz buna karar verirken naçizane tavsiyemiz, kalitesi ve esnekliği ile ön plana çıkan www.biletbayi.com adresinden ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bu önemli anekdotu da verdikten sonra Hatay yolcuğunda uğranacak 5 muhteşem yer hakkında siz değerli ziyaretçilerimize bilgi vermeye başlayalım.

Hatay’da Görülmesi Gereken 5 Yer

  1. Titus Tünelleri, Samandağ

M.Ö 300 yıllarından bu yana uzanan bir geçmişi ile göze çarpan Titus Tünelleri, Hatay’ın Samandağ ilçesi sınırlarında yer almaktadır. UNESCO’da (dünya mirasları listesi) yer alan bu tünellerin yapılış amacının dağdan gelebilecek sel sularını önlemek olduğu kaynaklarda yer almaktadır.

  1. Beşikli Mağarası, Samandağ

Titus Tünelleri’ne yaklaşık 100 metre kadar uzaklıkta yer alan Beşikli Mağarası, bir mağaradan ziyade kaya mezarlarının olduğu yerdir. İçerisinde sandukalar olduğu için buraya bu isim verilmiştir. 12 kaya mezarının içerisinde yer aldığı mağara, turistlerin en çok ziyaret ettikleri noktalardan biridir.

  1. Harbiye Şelaleleri, Antakya

Doğayla baş başa kalmak isteyenler için ideal bir nokta olan Harbiye Şelaleleri, yerli ve yabancı turistler için huzura doğru kaçılan nokta. Büyüklü küçüklü şelalelerin yer aldığı bu yer, Hatay merkezinden 8 km. kadar uzaklıkta yer alıyor. Dinlenmek için ya da ailece baş başa yemek saatinizi değerlendirmek için burayı tercih edebilirsiniz. Çevrede çok sayıda restoran bulunuyor.

  1. Habibi Neccar Camii, Antakya

Tarihi geçmişi bakımından çok eski dönemlere uzandığını başında da söylediğimiz Hatay’ın bu yönünü ispatlar nitelikte olan Habibi Neccar Camii, şehrin inanç turizminin en önemli parçalarından biridir. Aynı zamanda Roma dönemine ait Pagan Tapınağı üzerine inşa edilen bu cami, 7. Yüzyıla uzanan geçmişi ile Türkiye’nin en eski ibadethanelerinden biri olarak da kabul edilmektedir. Sivri sağır kemerli ve yuvarlak kemerli 2 kapısı olan cami, Hatay yolculuğunda uğranacak 5 yerden biridir. Kampanyaları takip ederek Hatay uçak bileti işlemini hallettiyseniz, ziyaret listenize kesinlikle Habibi Neccar Camii’ni de eklemeyi unutmayın.

  1. Hatay Arkeoloji Müzesi

Dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesinin Hatay’da olduğunu biliyor muydunuz? Geçtiğimiz yıllarda restorasyon konusu ile gündeme gelen ve bu nedenle restorasyonu durdurulan Hatay Arkeoloji Müzesi, dünyanın ikinci büyük mozaik müzesidir. Kent gezisi sırasında kesinlikle uğramanız gereken bu müzede, farklı eserler gözlerinizi kamaştıracaktır.

Türkiye’nin en renkli, en tarihi ve en güzel doğal güzelliklere sahip kenti Hatay’ın daha görmeniz gereken birçok yeri vardır. Her birini yakından görmek ve incelemek için  Hatay otobüs bileti kampanyalarını takip ederek, yolculuğunuzu ekonomik rakamlarla tamamlayabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.