Ana sayfa » Türkiye » Şanlıurfa » Harran Evleri : Mimari Dehanın En Güzel Örneği

Harran Evleri : Mimari Dehanın En Güzel Örneği

0
196
Harran Evleri
Harran Evleri

Çoğu defa Şanlıurfa’yı ziyarete gitmemize rağmen daha önce hep niyetlenip ertelediğimiz Şanlıurfa’nın önemli tarihi ziyaret noktaları arasında bulunan Harran ziyaretimizi nihayet gerçekleştirdik.

Şanlıurfa gerçekten “Medeniyetler Beşiği” tanımına çok uyan bir şehir. Burayı şöyle alıcı bir gözle incelediğinizde zihninizde geçmişin en modern ve yenilikçi şehirlerinden biri canlanıyor. Geçmişe ışık tutan “Harran Evleri” de burasının mimari açıdan da çok büyük zenginlikleri barındırdığının önemli bir ispatı niteliğinde.

Harran Evleri Hakkında Bilgiler

Harran Evleri, Şanlıutrfa
Harran Evleri, Şanlıutrfa

Emeviler döneminde son başkent olma özelliğine sahip olan Harran, dünyadaki ilk üniversitenin kurulduğu yer olarak bilim ve kültür anlamında da tarihin sayfalarında önemli bir yere sahip. Emeviler dışında burada pek çok farklı medeniyetin yaşam sürmüş olması burayı daha özel kılmaktadır.

Harran Evleri, ilçenin en önemli sembol yapıları arasında bulunmaktadır. Bu önemli yapıların geçmişi M.Ö 6. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Şanlıurfa’nın kurak yapısından dolayı bölgede ağaç yetiştirmenin zorluğu insanları alternatif bir mimari tarz bulmaya yönlendirmiştir.

Harran Evleri’nin en büyük özelliği ağaç kullanılmadan yapılmasıdır. Yaklaşık 3 metre kerpiçten yapılan duvarların üst kısmında tuğlalardan örülen koni şeklinde bir çatı bulunmaktadır. Evlerin dışı ise balçıkla sıvanmakta ve böylece kuvvetli bir ısı yalıtımı sağlanmaktadır. Kullanılan malzemeler ve mimari teknik sayesinde Harran Evleri kış aylarında sıcak, yaz aylarında ise serin olmaktadır.

Harran Evleri
Evlerin 3 tanesi Kültür Bakanlığı’nın izni ile ziyarete açılmıştır.

Harran’da bulunan bu evler 1979 yılından itibaren üzerinde durulan önemli tarihi kalıntılar arasında gösteriliyor. 1999 yılında ise bölge sit alanı olarak ilan edilmiş. Ziyaret ettiğimiz Harran Evleri’ndeki görevli ile sohbetimiz esnasında civardaki üç adet evin Kültür Bakanlığı onayı ile cafe olarak işletildiğini öğrendik. Kültür Bakanlığı’nın bu evlere müdahale edilmesi konusunda katı kuralları olduğunu ve sadece belirli aralıklara evlerin balçıktan sıvasının yapıldığını öğrendik. Bölgedeki diğer Harran Evleri ise köylü halkın hanelerine dahil edilmiş durumda. Kimi ev ahır, kimi ev ise kiler olarak kullanılıyor. Harran’a gelince insan içinden “keşke bu bölge restore edilse, mevcut evlerin bakımı yapılsa ve burası bütünüyle turizm için muhteşem bir lokasyon haline gelse” diye geçiriyor. 

Harran Evleri’nin mevcut halini görüntülediğimiz kısa bir videoyu da sizinle paylaşalım istedik:

Bu evler bölgeye gelen İtalyanların da büyük ilgisini çekmiştir. Hatta öyle ki İtalya’da dönemin kralının evlerden çok fahiş vergiler alması nedeniyle İtalyanlar ev statüsünde geçmediği için çok benzer mimari özelliklere sahip Trulli Evleri’ni yoğunluklu olarak Puglia şehrinde inşa etmeye başlamıştır. Tabi İtalya’daki Trulli Evleri ne yazık ki ülkemizdeki Harran Evleri’nden çok daha fazla ilgi görmektedir.

Harran Evleri Nerede?

Harran Evleri, Şanlıurfa’ya 44 kilometre mesafedeki Harran ilçesinde yer alıyor. İlçe, şehrin güney kısmında yer almaktadır. Harran Evleri’nin nerede olduğunu tam olarak görmek isterseniz de aşağıda paylaşmış olduğumuz haritayı inceleyebilirsiniz.

Harran Evleri’ne Nasıl Gidilir?

Harran Evleri’ne kendi aracınızla gitmek isterseniz şehir merkezinden Mardin yolunu takip etmeniz gerekecek. Ardından karşınıza çıkacak olan çevre yolundan şehir hastanesi tabelasının oradan dönüş yaparak Akçakale yoluna gireceksiniz. Daha sonra ise kahverengi “Harran” tabelalarını takip ederek hedefinize kolay bir şekilde ulaşabileceksiniz. Zaten çoğunlukla düz bir yoldan gideceğiniz için kaybolma ihtimaliniz pek fazla yok.

Harran Evleri
Harran Evleri

Ana yolda yaklaşık 40 kilometrelik bir yolculuk sizi bekliyor. Bu da ortalama yarım saat süren bir yolculuk anlamına geliyor. Ana yoldan Harran sapağına döndükten sonra ise yaklaşık 5 kilometrelik bir yolculuk yapmanız gerekiyor. 5 kilometre sonunda ilçenin merkezine geleceksiniz. Hemen karşınızda Harran Kalesi kalıntıları sizi selamlıyor olacak. Burada size “hoşgeldiniz” diyen motorlu insanlara denk geleceksiniz. Korkmanıza gerek yok; bu insanlar hemen size Harran Evleri’ne gidip gitmediğinizi soruyor. Dilerseniz onlarla birlikte kaybolmadan direkt evlerin olduğu yere gidebilir ve onlardan cüzi bir ücret karşılığında rehberlik hizmeti alabilirsiniz. Ancak bizce buna gerek yok çünkü Harran Kalesi kalıntılarını sol tarafınıza aldıktan sonra yaklaşık 2 kilometre sonra yol ayrımından sola döndüğünüzde rahat bir şekilde Harran Evleri’nin olduğu noktaya ulaşabiliyorsunuz.

Bu arada kendi aracıyla gelen ziyaretçilere bir uyarımız olacak: İlçeye giden ana yolun kenarında çeşitli köy yerleşimleri bulunuyor ve bu noktalarda inek, koyun gibi çeşitli hayvanlar yola çıkabilmektedir. Bu nedenle bu yollarda hız kurallarına azami dikkat etmeniz tatiliniz esnasında keyfinizin kaçmaması için size çok yardımcı olacaktır.

Aslında daha geniş bir zamanda Harran’ı ziyaret etmek isterdik ancak vakit darlığından dolayı kısıtlı bir zamanda ancak gidebildik ve sadece Harran Evleri’ni inceleme fırsatı bulduk. Eğer sizler bu eski toprağa bir gününüzü ayırabilirseniz Harran Kalesi’ni, Harran Höyüğü’nü, Harran Kalesi’ni, üniversite kalıntılarını ve Bazda Mağaraları’nı da mutlaka ziyaret listenize dahil etmenizi tavsiye ediyoruz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.