Hangzhou'da ne yenir? Ne İçilir?
Hangzhou'da ne yenir? Ne İçilir?

Çin’in temiz, düzenli ve huzur veren şehirlerinden biri olan Hangzhou, turizm potansiyeli açısından ülkenin en önemli destinasyonlarından biri olmayı başarmış durumda… Zhejiang eyaletinin başkenti olan Hangzhou’da ziyaretçilerin deneyebileceği çok çeşitli yemekler bulunuyor.

Hangzhou’da Ne Yenir? Ne İçilir?

Geleneksel Çin mutfağını tadabileceğiniz bir şehir olan “Hangzhou’da ne yenir? Ne içilir” sorusuna mutlaka damak tadınıza uygun bir şeyler bulabilirsiniz. Olmadı en kötü dünyaca bilinen zincir fast food dükkanlarını ziyaret ederek yemek konusunda güvenli limanlarda yüzebilirsiniz, size kalmış 🙂 Şehirde 10 binin üzerinde lokantanın bulunduğunu bilmeniz belki sizi bu konuda bir nebze rahatlatabilir.

Türk yemekleri ile Hangzou yemekleri arasında çok büyük farklar bulunsa da bu şehre gelen Türkler helal gıdalarla yeme içme ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri çeşitli restoranlar bulabilecektir.

Şehrin Downtown diye isimlendirilen çarşı kısmı ziyaretçilerin hem konaklama, hem eğlenme hem de Hangzhou yemekleri ile yeme içme ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri önemli noktaların başında gelmektedir. Yalnız burası şehrin en hareketli yerlerinden biri olmasına karşın burada bile akşam 10’dan sonra açık pek bir yer bulmak mümkün olmamaktadır. Eğer günün geç saatlerinde bir şeyler yemek ve içmek isterseniz West Lake bölgesi daha iyi bir seçim olacaktır.

1. Deniz Ürünleri

Hangzhou'da ne yenir
Deniz Ürünleri şehirde çok fazla tüketimektedir.

Hangzhou, deniz kenarında bir şehir ve bundan ötürü şehirdeki yeme içme kültürüne hakim olan şeylerin başında deniz mahsulleri geliyor. İşte bu nedenle “Hangzhou’da ne yenir? ne içilir?” listemizin ilk sırasına deniz ürünlerini almanın uygun olacağını düşündük. Şehirdeki restoranlarda oldukça taze ve lezzeti yerinde güzel balık ve diğer deniz ürünlerini tadabilirsiniz. Özellikle Longjing karidesi ve Xihu Gölü balığı denemeniz gereken lezzetler arasında bulunuyor.

Çin’de lezzetli deniz ürünleri tatmak isterseniz deniz ürünleri dışında farklı seçenekler de sunan aşağıdaki mekan size göre olabilir;

Asia Bistro

Adres: GongShu District HuShu South Road 28, JWWanHao Hotel 1 Floor | Crossing of Miduqiao Road and Hushu South RoadHangzhou 31006, Çin

Telefon: +86 571 8981 7358

2. Çay

Hangzhou'da ne içilir
Tea House’larda geleneksel sunumlar eşliğinde farklı çayları deneyin.

Geleneksel Hangzou yemekleri hakkında konuşurken Çin’in çay kültürüne de değinmemiz gerekiyor. Bu ülkede çay içme yaşamın en önemli ritüellerinden biridir ve bu gelenek geçmişten günümüze yaşatılmıştır. Günümüzde tea house denen çay evlerinde geleneksel sunumlar eşliğinde çok özel çaylar ikram edilmektedir. Hangzhou’da bu mekanlar çoğunlukla Qing He Fang ismi verilen sokakta bulunmaktadır. Bizce bu tecrübeyi yaşamalısınız.

3. Şarap

Hangzhou yemekleri
Bölgeye özel şarapların tadına bakabilirsiniz

Ve elbette şarap… Hangzhou’ya geldiğinizde bölgeye has pek çok leziz şarap türünün sizi beklediğini göreceksiniz. Özellikle Çin’deki vazgeçilmez gıdalardan olan pirinçten yapılan şarap, bölgeye has denenebilecek şarapların başında geliyor.

4. Ekşi Balık Çorbası

Ekşi Balık Çorbası
Ekşi Balık Çorbası

Başta da belirttiğimiz gibi şehirde deniz ürünleri çok yaygın olarak tüketiliyor. Eğer bir çorba ile yemeğinize başlamak isterseniz de bizim önerimiz ekşi balık çorbası olacaktır. Balığın yumuşak lezzeti ile soslarla sağlanan ekşilik bir araya gelince gerçekten ortaya muhteşem bir uyum çıkıyor.

5. Beggar’s Chicken (Dilencinin Tavuğu)

Beggar's chicken
Beggar’s chicken

Bütün bir tavuğun baharatlarla marine edilmesinin ardından defne yapraklarına ve çamura hapsedilerek kızarana kadar pişirilmesi sonucu bu leziz ve kızarmış tavuk yemeği ortaya çıkmaktadır. Tabi bu kadar detaylı işlemden geçirilerek hazırlanan yemeğin masaya kadar gelmesi 6 saat kadar sürmektedir.

Hanzghou’nun geleneksel yemekleri arasında bulunan bu tavuk yemeğini deneyebileceğiniz bir yer arıyorsanız;

Lou Wai Lou

Adres: 30 Gushan RdHangzhou 31007, Çin

Telefon: +86 571 8796 9023

6. Stewed Bamboo Shoots

Stewed Bamboo Shoots
Stewed Bamboo Shoots

Bambu filizleriyle yapılan bu yemek, özellikle vejateryan ziyaretçiler için tam bir kurtarıcı niteliği taşıyor. Oldukça iştah kabartan bir kokuya sahip olan yemek bambu filizleriyle, turşunun sotelenmesi ve haşlanması ile hazırlanmaktadır.

7. Beancurd with Eight Delicious

Beancurd with Eight Delicious
Beancurd with Eight Delicious

Fasulye, zambak, tavuk ve daha farklı gıdalarla hazırlanan bu güveç de Hangzhou’da ne yenir? diye merak edenlerin denemesi gereken yöresel tatlar arasında bulunuyor.

8. Stewed Fish Head with Tofu

Stewed Fish Head with Tofu
Stewed Fish Head with Tofu

Bölgeye has özel bir sazan türünün kafasıyla hazırlanan ve içine bambu filizi, mantar, soya filizi ve sarımsak filizi gibi rehalı bitkilerin eklenmesiyle hazırlanan bu lezzetli yemek şehirde özellikle kış mevsiminde tüketilen Hangzhou yemekleri arasında bulunmaktadır. Bu yemeği şehirdeki pek çok restoranda bulmak mümkün olabilmektedir.

9. Duck Soup with Dried Bamboo Shoots

Duck Soup with Dried Bamboo Shoots
Duck Soup with Dried Bamboo Shoots

Ördek eti ile hazırlanan ve içerisine çeşitli bitkiler de eklenen bu çorba içinizi ısıtmaya ve ihtiyacınız olan enerjiyi vücudunuza almanıza büyük katkı sağlayacak.

10. Hangzhou Soy-sauce Duck (Soya Soslu Ördek)

Hangzhou Soy-sauce Duck
Hangzhou Soy-sauce Duck

Soya, Hangzhou’da pek çok yemekte kullanılan bir besin. Soya sosu ile hazırlanan bu ördek yemeği özellikle bahar aylarında tüketilen Hangzhou’nun geleneksel yemekleri arasında bulunuyor. Yemek hazırlanırken ördeğin bir yaşından küçük olmasına özen gösterilmektedir.

11. Braised Dongpo Pork

Hangzhou yemekleri
Braised Dongpo Pork

Çeşitli garnitürler eşliğinde yenen kızarmış domuz eti, bu konuda hassasiyeti olmayanlar için “Hangzhou’da ne yenir?” sorusuna cevap olarak şehrin önemli lezzetleri arasında sayılabilir. Su, alkol ve yağ ile birlikte kızartılan domuz eti hoş bir aroma kazanır. Yemeğin lezzetinin sırrı ise kısık ateşte yavaş yavaş pişmesidir.

12. Deep Fried Tofu Skin Rolls

Deep Fried Tofu Skin Rolls
Deep Fried Tofu Skin Rolls

Hangzhou yemekleri arasında lezzetli atıştırmalıklar bulmak da mümkün olabilmektedir. Rulo halinde ve kızartılarak hazırlanan bu atıştırmalıkların için zaman zaman domuz eti ile de doldurulmaktadır ve genellikle yanında sos ile servis edilmektedir.

“Hangzhou’da ne yenir? Ne içilir?” listemizde şehirde denenmesi gereken lezzetlerin sadece bir kısmını sizlerle paylaştık. Hanzghou ziyaretinizde çok daha fazla gurme lezzetle karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz. Keşfettiğiniz lezzetleri bizimle de paylaşmayı ihmal etmeyin ve takipçilerimizin de bu tatları keşfetmesine olanak tanımak için bize yorum kısmından mutlaka yazın.

Hangzhou’da ne yenir sorusunun cevaplarını edindiğimize göre artık Hangzhou ile ilgili bütün yazılarımızı okumak ve şehri bütün ayrıntıları ile daha yakından tanımak için Hanzghou gezi rehberi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.