Ana sayfa » Türkiye » Hakkari » Hakkari’nin Festivalleri | 4 Ünlü Festival

Hakkari’nin Festivalleri | 4 Ünlü Festival

0
1796

Kültürel ve geleneksel yanıyla ön plana çıkan Hakkari’de gerçek bir eğlenceye tanıklık etmek isteyenler için şenlikler vazgeçilmez bir seçenek.

Hakkari’nin festivalleri, doğu illeri arasında en geniş kapsamlı şenliklere ev sahipliği yapmaktadır. Durum böyle olunca halkı bir araya getiren festivaller hem yerli halkın hem de civar illerden birçok kişinin katılımıyla gerçekleşiyor.Dilerseniz,festival dönemlerini ve içeriklerinin detaylarına inelim…

# Hakkari’nin Festivalleri

1. Hakkari Kar Festivali (3 Mart )

Hakkari Kar Festivali

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en yüksek yerlerinden birisi olan Hakkari, uzun ve sert geçen kışlarıyla meşhurdur. Yılın 6 ayı karla kaplı olan şehirde, Gençlik ve Spor Müdürlüğü bu doğa olayının altındaki potansiyeli görüp etkinlikler düzenlemeye karar vermiştir. Bu şekilde ortaya çıkan Hakkari Kış Festivali kapsamına , her yıl mart ayında kış sporlarının icra edildiği etkinlikler düzenlenmekte.

Festival içeriğinde dilerseniz ; snowboard , kar raftingi , biatlon etkinliklerine katılabilir,sonrasında sergi ve konser programlarına katılarak keyifli vakit geçirebilirsiniz.Basın mensupları yoğun ilgi gösterdiği organizasyon aynı zamanda şehrin imajına da pozitif katkıda bulunuyor. Hakkari’nin festivalleri arasında mutlaka katılmanızı önerdiğimiz Kış Festivali, spor aktivitelerinin ve yöresel oyunların birleşmesiyle çok sayıda katılımcıyla eğlence dolu geçmekte.

2. Kuzu Kırpma Festivali (Ağustos)

Hakkari Kuzu Kırpma Festivali

Hakkarililer için özel bir anlam ifade eden Kuzu Kırpma Festivali , birlik ve dayanışmayı güçlendiren geleneksel bir festivaldir. Ağustos ayının 4. haftasında organize edilen festival, şehrin en yüksek rakımlı noktalarından biri olan Berçelan Yaylası’nda gerçekleşiyor.Halkın önemli geçim kaynaklarından biri olan hayvancılık sebebiyle oldukça değerli olan canlılar, yayla yaşamının olmazsa olmazlarından biridir.

Kuzu Kırpma Şenlikleri, öncelikle halaylar ve türkülerle başlarken , sonrasında işin ehli  kişiler tarafından kuzuların kırpılmasıyla devam ediyor. Kuzular kırpılırken bir yandan da sunulan Hakkari’nin yöresel yemeklerini tatma şansını bulabiliyorsunuz. Yayladaki yaşamı ve hayvancılıkla uğraşan bölge halkının tüyolarını kapmak isterseniz, Kuzu Kırpma Festivali’ni kaçırmamanızı öneriyoruz.

3. Hakkari Ters Lale ve Uçkun Şenlikleri (20 Mayıs)

Ters Lale ve Uçgun Şenlikleri

Aşkı,hüznü ve mütevaziliği temsil eden ters lalelerin ana vatanı olan Hakkari’de, her yıl  Ters Lale ve Uçkun şenlikleri düzenleniyor. 20 Mayıs günü Hakkari Bulvar Caddesi’nde yapılan etkinlikler sayesinde bölgedeki endemik bitkiler tanıtıldığı gibi halkın hep birlikte eğlenmesini sağlayacak aktivitelere de yer veriliyor.Bunlardan biri de oldukça çekişmeli geçen Uçkun(ışgın) yeme yarışmasıdır.

En çok uçkunu yiyene ödülün verildiği yarışma, defile ve halk oyunları gösterileriyle son buluyor.  Yerel sanatçıların ve valinin katılımıyla gerçekleşen Ters Lale ve Uçkun Şenlikleri’ni, Hakkari’de eğlence isteyenlerin mutlaka görmesini öneriyoruz. 🙂

4. Hakkari Doğa Sporları Festivali (27 Haziran)

Hakkari Doğa Sporları Festivali

Hakkari’nin taze festivallerinden biri olan Doğa Sporları Festivali’nin bu yıl 2.’si gerçekleştirildi. Bölgenin doğa güzelliklerinin ön plana çıkartılması amacıyla düzenlenen festival, farklı illerden 320 fotoğrafçının katılımıyla başladı.

Doğa içerisinde farklı noktalardan ve objektiflerden yapılan çekimlerle Hakkari’de gizli kalmış harikalar gözler önüne serilmeye çalışıldı.Şehrin tarihi yapısı kadar değerli olan doğal yaşamın ön plana çıkartılması amaçlanırken,Zap Vadisi’nde yapılabilecek doğa sporları da icra ediliyor. Festival çerveçesinde; paintball,rafting,ziblen ve off-road yaparak adrenalin dolu dakikalar geçirebilirsiniz.

Bir seyahat sever olarak hem yeni yerler keşfetmeliyim hem de muhteşem kareler elde etmeliyim istiyorsanız, 27 Haziran günü Zap Vadisi’nde olmanız yeterli. Kim bilir, belki bu eğlence dolu festivalde yeni bir sporla ilgilenmeye başlayabilir yada nadir görülen Hakkari lalesinin fotoğrafını çekme şansı yakalayabilirsiniz. 🙂

Dileriz,eğlence dolu Hakkari’nin festivalleri yazımız ssizlere seyahatiniz öncesinde bir kılavuz olmuştur.İçeriğimizi geliştirmemizi sağlayacak her türlü öneri ve görüşlerinizi yorumlar kısmından bekliyoruz. Hoşça Kalın !

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.