Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi, Nevşehir

0
1716

Sadece Anadolu topraklarında değil dünya üzerinde hoşgörü ve kardeşliğin simgesi haline gelen Hacı Bektaş-ı Veli, geçmişten günümüze yaşayan en ulvi insanlardan biri olarak kabul edilmektedir. Nevşehir’de bulunan Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi ise onun anlattıklarını anlamaya çalışanlarla dolup taşıyor.

Hoşgörü ve güzelliklerin türbenin kendisine de yansıdığını görüyoruz. Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi’nin ülkemizdeki en bakımlı ve özel türbelerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Bahçesinin de aynı şekilde çok güzel ve özenli olduğunu gözlemleyebiliyoruz.

Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi

Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi

Selçuklu Devleti, Malazgirt Meydan Savaşı’ndan sonra Anadolu’ya yerleşmeye başlarken, burada İslam’ın yayılması için de çalışmalar yapmıştır. Hacı Bektaş-ı Veli, Anadolu’nun İslamiyet’i benimsemesinde önemli bir rol oynamıştır. Kapadokya Bölgesi‘nde İslam’ı anlatan Hacı Bektaş-ı Veli bölgenin kuzey batısında çalışmalar yapmıştır.

1950’li yıllarda Kültür Bakanlığı’na bağlanan türbe, 1964 yılından bu yana müze olarak hizmete açılmıştır. Türbe üç bölümden oluşmaktadır. Türbenin ana kapısından girildiğinde Nadar Avlusu‘na geçilmektedir. Bu alanda eskiden ziyaretçiler için misafirhaneler ve çeşitli dükkanların bulunduğu ifade ediliyor. Avludaki 1902 yılında yapıldığı belirtilen Üçler Çeşmesi görülmeye değer. Bunun yanında avlunun çeşitli yerlerinde yazılmış anlamlı sözler de insanı düşünmeye sevk ediyor.

Dergah Avlusu’nda bulunan Aslanlı Çeşme

Nadar Avlusu’ndan sonra geçilen Dergah Avlusu‘nun eskiden ortak yaşam alanı olarak kullanıldığını söyleyebiliriz. Avluda bulunan Aslanlı Çeşme görmeniz gereken yerlerden biri. 1850 yılında türbeye bağışlanan aslan heykeli daha sonra çeşme haline getirilmiştir. Hemen yanında ayak altında bulunan mezar ise zamanında yaptığı kahvenin sesinden insanların rahatsız olduğunu düşünen ve bu nedenle mezarının ayak altı bir yere yapılmasını isteyen Kahveci Baba‘ya ait. Mutfak bölümü ise yemeklerin yapıldığı yer olarak kullanılmaktaydı. Bu bölümde o döneme ait birçok mutfak eşyasını görmeniz mümkün. Meydan Evi önemli törenlerin yapıldığı özel bir yer. Burada o döneme ait birçok eşya ve fotoğraf sergilenmektedir.

Dergah Avlusu

Altılar Kapısı denen kapıdan geçilerek ulaşılan Hazret Avlusu ise türbenin son bölümünü oluşturuyor. Buradaki Balım Sultan Türbesi ve Pir Evi görmeniz gereken önemli yerler. Pir Evi içerisinde Hacı Bektaş-ı Veli’nin türbesi bulunuyor. Türbenin yanı sıra Kırklar Meydanı, eski eserler ve çeşitli zatlara ait mezarlar de görülmesi gereken yerler arasında.

Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi, Nevşehir

Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi’ne Nasıl Gidilir?

İnanç ve hoşgörünün en önemli simgelerinden Hacı Bektaş-ı Veli’yi anlamak ve yaşadıklarını hissedebilmek için siz de bu güzel türbeyi Nevşehir gezinizde mutlaka listenize almalısınız. Nevşehir’e 60 km. mesafede bulunan Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi Ankara-Nevşehir yolu üzerinde bulunmaktadır. Kapadokya gezinizin başında veya sonunda burayı ziyaret etmeniz mantıklı olacaktır. Hacıbektaş ilçesinin çok merkezi bir yerinde bulunan türbe için yol tarifi almak isterseniz haritadan faydalanabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.