Görenlere Uşak Şehrini Hatırlatan 4 Şey

0
949

Ülkemizin tarihi ve kültürel anlamda önemli şehirlerinden biri olan Uşak, bölgeye has özellikleriyle de büyük bir ilgi görüyor. Gördüğünüzde Uşak’ı hatırlayacağınız 4 önemli değeri sizler için belirledik.

Uşak Şehrini Hatırlatan  Şey

1.Karun Hazineleri

Karun Hazineleri

M.Ö  560 yılında Lidya Kralı Karun‘a ait olan hazineler günümüzde atasözlerinde zenginlik belirtmek için kullanılacak kadar önemli bir hazine olarak kabul edilmektedir. Uşak’a 25 km. mesafede bulunan Güre kasabasındaki antik bölgede 1960 yılında çıkarılan hazineler yurt dışına kaçırılmış, 1993 yılında büyük mücadeleler sonucu ülkemize getirilmiştir. Hazineler şu anda Uşak Arkeoloji Müzesi‘nde sergilenmektedir.

2.Tarhana

Tarhana

Kış mevsiminin baş tacı çorbası tarhana, Uşak’ta en fazla tüketilen gıdaların başında geliyor. Hafif acı ve ekşi tadı ile içimizi ısıtan tarhana çorbasını Uşak gezinizde mutlaka denemenizi öneriyoruz. Şehirde özellikle Tarhana Baba isimli bin yıldır bu işi yapan tarhanacının çok meşhur olduğunu söyleyebiliriz.

3.Cirit

Cirit

Osmanlı döneminden bu yana devam eden bir gelenek olan cirit spor Erzurum ve Elazığ gibi bölgelerin yanı sıra Uşak ilinde de oldukça fazla ilgi görmektedir. Düşmana karşı daha iyi savunmak için Osmanlı döneminde oldukça yaygın olarak yapılan bu spor günümüzde çeviklik, atiklik ve konsantrasyon gerektiren bir spor dalı olarak profesyonel bir şekilde oynanmaya devam ediyor.

4.Halı

Uşak Halısı

Uşak halılarının ülke sınırlarını aşmış durumda. Dünya’nın dört bir yanına gönderilen el yapımı bu halılar birçok ünlü müzede de sergileniyor. El emeği göz nuru olan bu halıların üretimine devam edilebilmesi için genç nesle bunu öğretmek isteyen Uşak Belediyesi de açmış olduğu kurslarda halı yapımının inceliklerini öğretmek için çabalıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.