Gölün Pembesi mi?

0
1134

Doğanın yeşiline, suların mavisine alışığız. Peki, ya göllerin pembesini hiç duydunuz mu? Kulağa ilginç geliyor değil mi? “Pembe göller…”

Pembe göller, dünyanın farklı yerlerinde görülebilen doğanın gerçekleridir. Renk değişmesinin nedeni tabi ki mevsimsel etkilerden kaynaklanıyor. Sıcakların değişimi, göllerin pembeleşmesine neden oluyor. Dünyanın farklı yerlerinde bu tipten göllerin varlığını söyledim, bir de yakınımızda da böyle bir gölün varlığından söz etmem gerekiyor. Çanakkale’nin Bozcaada’sında böyle bir göl var. Hazır sezon yaz aylarını gösterirken buraya gitmek güzel bir fikir olabilir diye düşünüyorum.

Pembe göller

Göllerin pembeleşmesinin nedeni; güneşin dik açısı, tuzluluk oranının yüksek olması ve güneş ile temasının fazla olması gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Tatilciler için bu kısa bilgiyi de verdikten sonra dünyanın çeşitli yerlerindeki pembe göller hakkında bilgi vermeye başlamak istiyorum.

Hutt Gölü

Hutt Gölü, Batı Avustralya’da yer alıyor. Dünyanın en çok pembeleşen gölünün burası olduğunu söylersem herhalde yanlış olmaz. Göldeki alg sayılarında, yılın belli dönemlerinde artışın ciddi bir şekilde yaşanması, gölün pembeye dönüşmesini etkiliyor. Mevsimi doğru zamanda tutturursanız, bu mükemmel görünümden istifade edebilirsiniz.

Hutt Gölü

Hillier Gölü

Yine Avustralya’da ancak bu defa batı kesiminde yer alan pembe bir göl var. Burası Hillier Gölü. Hutt Gölü’nün aksine yılın tüm zamanlarında buranın pembe görünüme sahip olduğunu söylemem gerekiyor. Yani rotanızı hangi mevsimde buraya çevirirseniz çevirin pembemsi gölün büyüleyici güzelliği ile karşılaşacaksınız. 600 metre uzunluğa sahip olan Hillier Gölü, pembe olmasının yanında bir de yeşillikler arasında yer alıyor. Bu da gölü daha bir göz alıcı kılıyor.

Hillier Gölü

Erkekler, gölün ortasından topladıkları tuzları, göl kenarında bekleyen kadınlara verirler. Bu gölden yılda 24 ton civarında tuz çıkartıldığını eklemeden geçmemem gerekiyor.

Torrevieja Gölü

Avrupa’yı her ne kadar “ekonomi bölgesi” olarak zihnimize kazısak da doğal güzellikleriyle de büyüleyici bir bölge olduğunu söylemek gerekiyor. İspanya’nın güneydoğusunda yer alan Torrvieja Gölü, bu durumu en iyi şekilde anlatmaya yetiyor. Göl, diğer pembe göllere göre daha az tuz oranına sahip ancak sahip olduğu mikroklima etkisi ile bulunduğu bölgeyi Avrupa’nın en sağlıklı yaşam alanı kılabiliyor. Son olarak göl hakkında önemli bir detaya daha yer vermem gerekiyor. Torrevieja Gölü’ndeki tuz oranı diğer pembe göllerden az fakat kalitesi, diğer tüm pembe göllerden çok daha yüksektir.

torrevieja Gölü

Dusty Rose Gölü

Göllerin pembeleşmesinin nedeninin içerisindeki tuz oranı ve güneş ışınlarının dik açıdan vurması olduğunu söylemiştim. Ancak Kanada’da yer alan Dusty Rose Gölü, bu ezberleri bozarak farklı bir nedenden dolayı pembeleşiyor. Gölün bulunduğu bölgedeki akarsular, dağları ve kayaları aşarak bu gölü oluşturuyorlar ve pembe rengi de muhtemelen kayalık ve taşlıklardan alınıyor.

Dusty Rose Gölü

Retba Gölü (Lac Rose)

Dünyanın farklı yerlerinde yer alan pembe göllerden biri de Senegal’in başkenti Dakar’da yer alan Retba Gölü’dür. Retbe Gölü’nün pembe olmasının nedeni de yine Dusty Rose Gölü gibi ezber bozan türden. Gölde bulunan Dunaliella Salina adındaki deniz yosunu güneş ışınlarıyla birleşerek  kırmızı pigment üretiyor. Bu da göl sularıyla birleşince ortaya pembe bir görüntü çıkıyor. Buraya da doğru zamanda gittiğinizde, hoş manzarası ile büyüleyeceğinize inanabilirsiniz. 3 kilometrekarelik bir alanı kapsayan gölde oldukça fazla tuz bulunmaktadır. Bu da hiç yüzme bilmeyenlerin bile batmamasını sağlıyor.

lac rose

Bozcaada Tuz Gölü

Dünyanın farklı yerlerindeki pembe göllerden bahsedip de ülkemizin yekpare gölü Bozcaada Tuz Gölü’nden bahsetmemek elbette yakışık olmaz. Alexandra Troas antik kentinin bir parçası olan Tuz Gölü, hem pembeliği itibariyle hem de tarihi güzellikleri itibari ile kesinlikle görülmesi gereken doğal güzelliklerden biridir.

Bozcaada Tuz Gölü

Quairading Gölü

Avustralya’da yer alan Quairading Gölü, diğer göllere göre daha farklı bir özelliğe sahiptir. boyut olarak küçük olması ve içerisindeki tuz oranının düşük olması, yılın değişik zamanlarında farklı renklere bürünmesine neden oluyor. Bir de göl üzerindeki köprü, göl manzarasını izlemek için en iyi imkanı tanıyor.

Quairading Gölü

Dünyanın farklı yerlerinden doğanın muhteşem armağanı pembe gölleri görme şansını elde ettiğinizde, görsellerden çok daha fazlasını elde edeceksiniz.

 

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.