Gizli Kalmışlığın Güzelliği Demre

0
1105

Ülkemizin turistik bakımından en çok rağbet gören illerinden biri Antalya’dır. Akdeniz bölgesinin köklü kenti Antalya, merkezi ve ilçeleriyle gezilmesi gereken bir yerdir.

Popüler tatil beldeleriyle dolun olan kentin bir de saklı cennetleri vardır. Demre… Batı Antalya’da yer alan Demre, popülaritesi yüksek bir tatil beldesi değildir. Hatta sakin, huzur ve dingin bir yerdir. Yerli halkı turizm sektöründen fazla seracılık üzerine bir ekonomi ile hayatlarını idame ettirmektedirler.

Ancak şu kadarını söylemek gerekiyor ki “Demre, kesinlikle görülmesi gereken gizli kalmışlığın güzelliğidir.” Sizlere tatil beldeleri hakkında fikir sunarken bir de yolculuğunuzun rahat ve ekonomik geçmesi açısından uçak bileti karşılaştırması yapabileceğiniz bir sitede adını vererek, Demre güzelliklerini anlatmaya başlayalım. Seyahate çıkmadan önce uçak bileti veya otobüs bileti için https://biletbayi.com web sitesini ziyaret edin.

Son zamanlarda Rus turistler, Demre ilçesini fazlasıyla ziyaret etmeye başladılar. Hatta son birkaç yıl içinde ilçe dükkanlarının tabelalarında artık Türkçe ile birlikte Rusça yazılar da yer alıyor. Bir de Demre gezilecek yerlere geçmeden önce şunu da belirtelim. İlçeye gitmek için toplu taşıma aracı yok, halkı motosiklet kullanır, misafirler ise ticari taksi… Bu kısa anektodu da verdikten sonra Demre’nin gizli kalmış güzelliklerine göz atalım.

Demre Gezilecek Yerler

  1. Sülüklü Plajı

Caretta Caretta kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktığı yerlerden biri Sülüklü Plajı’dır. Likya Yolu ile bağlantısı bulunan plajın sahil şeridinin uzunluğu 5 kilometreyi buluyor. Muazzam bir yer olmasının yanında, doğal güzelliği ile hayranlık uyandıran Sülüklü Plajı’nın hemen arkasında, volkanik depremler sonucu oluşan bir nehir var. Bu nehir, kendi başına görülmesi gereken harika yerlerden biridir.

Sülüklü Plajı

  1. Myra Antik Kenti

Çoğu efsanede adı geçen Myra Antik Kenti, Aziz Nickholas’ın ortaçağ boyunca piskoposluk yaptığı yerdir. Aynı zamanda Likyalıların önemli bir ticaret merkezidir. Günümüze kadar gelmeyi başaran bu antik kent, Demre’nin kuzeybatısında yer alan dağların eteğinde, denize karşı bakıyor. Doğrusu tarihin uzun dönemlerinden günümüze gelmesi, Demre’nin gezilesi bir yer olmasına katkı sağlıyor.

Myra Antik Kenti

  1. Roma Ambarları

Gizli kalmışlığın güzelliği Demre’de görülesi en güzel yerlerden bir tanesi de Roma Ambarları’dır. Roma Ambarları, Roma İmparatorluğu döneminde, tahılların saklanması için yapılmış bir binadır. Şimdilerde müze olarak hizmet veriyor. Buraya geldiğinizde, binanın hemen yanında “Kokulu Dere” olarak adlandırılan bir su birikintisi ile karşılaşacaksınız. İnsanlar, bu suyun şifalı olduğuna inanırlar. Suyun kaynağı ise volkanik depremlerden gelmektedir. Tabi halk arasında yaygın olarak şifalı su olduğuna inanmamak gerek. Kükürtlü suyun sağlık açısından faydalı olduğu henüz tespit edilmiş değil. Bağırsakların bozulmasına yol açtığı bilinmekle birlikte fazla tüketilmesi durumunda zehirlenme durumu ile de karşı karşıya kalınabilir. Tabi bunun yanında kil çamuru maskesi de burada uygulayabileceğiniz bir şey. Bunu denemenizde fayda var.

Roma Ambarları

  1. Noel Baba Müzesi (St. Nikolas Kilisesi)

Demre ve Noel Baba… Birbirinden uzak ve zıt kavramlar değil mi? İskandinav mitolojisine ait bir karakterin Demre’de ne işi olabilir? Tarihçilerin verdiği bilgilere göre, St. Nikolas, çocukları çok sever, yanına gelen çocuklara hediyeler verirmiş, zaman içinde bu özelliği Noel Baba ile karşılaştırılmış ve halk arasında kilisenin adı Noel Baba Kilisesi olarak söylenmeye başlamış. Tabi şimdilerde müze olarak kullanılıyor. Bir de yılın 4 mevsimi Ruslar tarafından ziyaret edilerek, hac görevinin yerine getirildiğine inanılıyor. Başında da Demre’ye Rusların son zamanlarda fazlasıyla geldiklerini söylemiştik. Belki de bir nedeni de budur.

Noel Baba Müzesi (St. Nikolas Kilisesi)

Keyifli bir Akdeniz gezintisi yaparken gizli kalmışlığın güzelliği Demre’ye bir tur atmanızı öneriyoruz. Akdeniz bölgesinde iseniz Antalya otobüs bileti almanız yeterli olacaktır. Uzak bir yerden tatilinizi burada yapmak istiyorsanız da yine ayrıcalıklı kampanyaları ve ekonomik yönleriyle ön plana çıkan biletbayi.com’dan Antalya uçak bileti satın alabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.