Burma

Budizm’in en yaygın olduğu ülkelerden biri Myanmar ya da diğer adı ile Burma’dır.

Buranın halkı aslında çok sayıda krallık ve farklı rejimler görmüş, bir yandan Japonlarla müttefiklik etmiş, daha sonra sömürgenin daha fazla olduğunu görünce İngilizlerle birleşerek, Japonlara karşı savaşmışlar. Bangladeş, Hindistan, Çin, Laos ve Tayland ile komşu olan ülke, 1800’li yıllarda İngiliz kolonisi iken farklı krallıkların egemenliği altında kalmıştır.

Burma

1. Dünya savaşına kadar da İngilizlerle işbirliği içinde olan Budist Burma halkı, bu tarihlerden sonra Japonlarla müttefiklik yapmıştı. Ancak zamanla anladıkları gerçeğin, Japonların İngilizlerden daha baskıcı olmaları yönü olunca, tekrar İngilizlerle müttefiklik yaparak Japonlara karşı savaşmaya başlamışlar.

Burma

Myanmar halkının sürekli baskı rejimleri altında kalmış, 1947’de büyük oy çoğunluğu ile seçimleri kazanan Aung San, henüz yönetime geçmeden, bir suikasta kurban gitmiş, tüm kabine üyeleriyle birlikte hayatlarını kaybetmişler ve böylece halk, 1948’de ülkenin kazandığı bağımsızlığı görememiş. Bu dönemden sonra ülkenin başına darbeci General Ne Win’in hükümetin başına geçtiği andan itibaren halkı sömürmeye ve zulmetmeye başlamış ve öyle bir hale gelmiş ki, dükkanlara varıncaya kadar her yer kamu malı olarak belirlenmiş, ülke insanlarının dışarı çıkması yasaklanmıştı. Tabi baskı ve zulümler devam edince, halk ayaklanmış ve 1988 yılında Burma halkı bir isyana karışmış. Verilere göre 3.000’den fazla insan bu isyanda hayatını kaybetmesine rağmen General Win sadece istifa etmekle kalmış.

Burma

1989 yıllarına gelindiğinde yine bir seçim yapılmış. %65 oy farkıyla seçimi kazanan Aung San’ın kızı Suu Kyi, darbeciler tarafından tutuklanarak göreve gelmesi engellenmiş. O günlerden sonra sürekli hapishanelerde kalan Kyi, son olarak aldığı NOBEL Barış ödülü ile 2011 yılında serbest bırakılmıştır.

Burma

Burma ya da Myanmar dendiğinde her ne kadar farklı güzellikler akla gelse de rejim güçlerinin halk üzerinde yaptığı baskılar göz önüne gelince, güzelim toprakların nasıl bir zulüm ile işlendiği gözler önüne seriliyor bu da hoş bir yer olsa da ruhun daralmasına neden oluyor.

Burma

Farklı inançların bir arada yaşadığı ancak zulmün kol gezdiği Myanmar’da aradığımızı bulduk desem yoksa zulmün en revaçta olduğu bir yeri mi gördüm desem bilemedim. Güneydoğu Asya ülkelerinde gördüğümüz güzellikler yerine bu gibi bilgileri almam bir hayli üzücü oldu.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.