Giresun Seyahatinde Görülmesi Gereken 5 Mükemmel Yer

0
1012

Tarihi Antik Çağ’a dayanan Giresun, Karadeniz bölgesinin, Doğu Karadeniz’de yer almaktadır. Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yaparak günümüzde kadar gelen Karadeniz’in hoş kenti Giresun, gezilecek yerleri ile tatilin seyrini değiştirebilecek etkili bir güce sahiptir.

Giresun’un gezilecek yerleri, kente gelen misafirinde hayranlık uyandırır. Mavi ile yeşili bir arada buluşturan doğal güzellikleri, kaleleri, müzeleri, yaylaları ve plajları ile mükemmel bir destinasyon konumunda olan kent, sayısız doğal güzellikleriyle huzur ve sükunetin buluştuğu bir noktadır.

Giresun seyahatinde görülmesi gereken 5 harika yer

Tirebolu Kalesi

Giresun’un sembollerinden biri olan Tirebolu Kalesi, şehirde görülmesi gereken en muntazaman yerlerden biridir. Tarihi, M.Ö. 13. ve 15. Yüzyıllarına dayandığı tahmin edilen kale, deniz manzarasına hâkim, yüksek bir tepede kurulmuştur. Tek giriş kapısına sahip olan kale içerisinde Osmanlı dönemine ait mezar taşları yer alıyor. Şehrin turistik değerlerini hareketlendiren Tirebolu Kalesi, hem tarihi anlamda gezi yapmak isteyenlerin hem de şehrin muhteşem manzarasını fotoğraf karesine almak isteyenlerin uğradıkları bir noktadır.

Tirebolu Kalesi

Giresun Müzesi (Gogora Kilisesi)

18. yüzyıldan kalma tarihi bir yer niteliğini taşıyan Gogora Kilisesi, Giresun’da sık ziyaret edilen tarihi değerlerden biridir. 1923 yılına kadar kilise olarak faal durumda olan Giresun Müzesi, bu dönemden sonra bir süre boş kalmış, 1948-1967 yılları arasında cezaevi olarak kullanılmıştır. 1988 yılına gelindiğinde müzeye dönüştürülen Gogora Kilisesi, tarihe tanıklık etmek isteyenler için ideal bir yerdir. İçerisinde; Tunç çağından Hititlere, Hellenistik dönemden Roma’ya, Bizans’a ve Osmanlı dönemine ait birçok tarihi eser yer almaktadır. Silahlar, giysiler, taş kabartmalar gibi birçok tarihi eserin yer aldığı Giresun Müzesi, turistlerin en çok ziyaret ettikleri noktalardan biridir.

Giresun Müzesi

Giresun Plajları

Giresun’un batı ve doğu sahil kıyılarında uzanan Giresun Plajları, yaz tatilini Karadeniz havasında geçirmek isteyenler için en ideal noktadır. Arif Kumaş Plajı, Giresun Plajı, Tabya Plajı, Emniyet Plajı, Tirebolu Plajı, Belediye Plajı ve Jandarma Plajı; şehrin en çok tercih edilen plajlarıdır. Yazın tadını farklı bir şekilde yakalamak isteyenler için ideal bir güzergâh oluşturan Giresun Sahilleri, kesinlikle uğramanız gereken yerler arasında olmalıdır.

Giresun Plajları

Bedrama Kalesi

Örenkaya ve Karaahmetli Köyleri arasında, Tirebolu ilçesinde yer alan Bedrama Kalesi, uzun soluklu bir geçmişe sahiptir. Kale, doğal kayalıklardan yapılmıştır. Geçmiş dönemde Harşit Vadisi’nin en iyi kontrol edildiği bir nokta görevi gören kalenin duvarlarının birçoğu günümüze kadar gelememiştir. Tirebolu merkezine 8 km. uzaklıkta yer alan bu antik kale, ziyaret listenizin bir parçası olmayı hak ediyor.

Bedrama Kalesi

Paşakonağı Yaylası

Bulancak ilçe sınırları içerisinde yer alan Paşakonağı Yaylası, doğa turizmini sevenler için kesinlikle tavsiye edilebilecek en güzel yerlerden biridir. Temiz havasının yanında fotoğraf makinesi karelerine de güzel renkler katan yayla, turistler tarafından oldukça yoğun ilgi görüyor. Yaylanın sahip olduğu şelaleler ve mor, beyaz ve sarı renkteki açalyalar dikkat çekici bir güzellik sunmaktadır. Giresun’un doğal güzelliğini en iyi şekilde yansıtan Paşakonağı Yaylası, gezi listenizin ilk sıralarında yer alması gereken bir noktadır.

Paşakonağı Yaylası

Giresun’a nasıl gidilir?

Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan Giresun’a ulaşım, oldukça rahattır. Türkiye’nin ilk dünyada ise ikinci deniz üstüne kurulan havalimanı, bu kentte bulunuyor. Ordu-Giresun Havalimanı’na uçak bileti alarak kentin istediğiniz noktasına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca Karadeniz, Marmara ve daha yakın bölgelerden şehre gelmek isteyenler için ise Giresun otobüs bileti ideal bir alternatif olacaktır.

Türkiye’nin karşılaştırmalı online bilet sitesi biletbayi.com web sitesinden havalimanları arasından Ordu-Giresun Havalimanı uçak bileti temin ederek, seyahatinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.