Gelmiş Geçmiş En İyi 35 Yabancı Dizi

9
3913
En İyi Yabancı Diziler

Gezmekten yoruldunuz mu? Tatile biraz ara verip birbirinden güzel yabancı dizilerle evinizde keyifli zamanlar geçirmeye ne dersiniz? O halde en iyi yabancı diziler listemizde yer verdiğimiz dizilere bir göz atmanızı öneriyoruz;)

Biletbayi editörleri tarafından hazırlanan listemizde IMDb puanları esas alınarak belirlenen dizilere yer verdik. Dilerseniz vakit kaybetmeden listemize birlikte göz atalım.

En İyi Yabancı Diziler

35. Prison Break, 2005, IMDb:8.4

Prison Break

2005 yılında yayınlanmaya başlandığında dünyanın en dikkat çeken dizilerinden biri olmayı başaran yapım, iki kardeşin hikayesini anlatıyor. İdam cezasına çarptırılan ağabeyini hapishaneden kurtarmak isteyen Michael Scofield, kusursuz bir hapishaneden kaçış planı hazırlar ve olaylar gelişir. Biletbayi’nin en iyi yabancı diziler listesinde bulunan bu diziyi hala izlemediyseniz, fazla geç kalmadan izlemelisiniz.

34. Lost, 2004, IMDb:8.4

Lost

Avustralya’dan Amerika’ya giderken bir adaya düşen bir uçaktan 48 kişi kurtulmayı başarır. Gizemlerle dolu bir ada yaşamını izleyiciyle buluşturan dizi 6 sezon boyunca ekranda kaldı.

33. Fringe, 2008, IMDb:8.4

Fringe

Ana bir konu üzerinde her bölümde farklı bir konuyu ele elen dizi 2008 ile 2013 yılları arasında toplamda 5 sezon boyunca ekranda kalmıştır. Dizide bütün yolcu ve mürettebatı ölmüş olan bir uçağın gizemini araştırmak için FBI ajanı Olivia Dunham görevlendirilir. Olivia Dunham, kendisine yardım etmek için Walter Bishop’a ulaşır. Olayların sanıldığından çok daha gizemli olduğu sonradan anlaşılacaktır.

32. The Walking Dead, 2010, IMDb:8.5

The Walking Dead

Zombiler ilginizi çekiyor mu? O halde bu diziyi mutlaka izleme listenize dahil etmelisiniz. Dizide, bir çatışma esnasında yaralanıp kendine gelen kasaba şefi Rick Grimes, artık zombilerle amansız bir mücadeleye girişecektir.

31. Supernatural, 2005, IMDb:8.5

Supernatural

İki kardeş annelerini gizemli güçlere kurban vermiştir. Babalarının da ortadan kaybolması ise artık iki kardeşin harekete geçmesi anlamına gelmektedir. İki kardeşi her bölümde farklı bir macera beklemektedir.

30. Mr. Robot, 2015, IMDb:8.6

Mr. Robot

Elliot, gündüzleri bir siber güvenlik şirketinde çalışan sıradan bir çalışan iken geceleri bu yeteneğini intikam için kullanan bir hackera dönüşmektedir. Elliot’ın hayatı bir gün çok büyük bir hacker grubunun liderinin kendisine büyük bir iş teklif etmesiyle değişir.

29. Hannibal, 2013, IMDb:8.6

Hannibal

FBI ajanı Will Graham seri katilleri yakalama konusunda önemli bir uzmandır ancak bir katili yakalamak onu sandığından daha da zorlamaktadır. Bu noktada Ajan Graham Hannibal Lecter’la işbirliği yapmaya başlar ve bu ortaklık soluksuz bir dizinin ortaya çıkmasını sağlar.

28. Vikings, 2013, IMDb:8.6

Vikings

History Channel’da 2013 yılında yayınlanmaya başlayan dizi, hatırı sayılır bir hayran kitlesi tarafından takip ediliyor. Dizi, izleyicisini 8. yüzyıl İskandinavyası’na götürüyor ve Ragnar Lothbrok’ın basit bir çiftçi iken büyük bir savaşçıya dönüşme hikayesi ele alınıyor.

27. Spartacus: Blood and Sand, 2010, IMDb:8.6

Spartacus: Blood and Sand

Sevdiği kadından ve özgürlüğünden koparılan Spartacus artık bir gladyatör olarak hayatına devam edecek ve özgürlüğüne, kadınına kavuşmak için planlar yapacaktır. Bol kanlı ve etkileyici dövüş sahneleri, görkemli çekim teknikleri ile Spartacus, kuşkusuz son yılların en başarılı dizileri arasında bulunuyor.

26. Shameless, 2011, IMDb:8.7

Shameless

Bu ailenin her bir ferdi burnunu mutlaka pis işlere bulaştırıyor. Ailenin başındaki baba ise zaten bir alkolik. En büyük kardeşin aileyi ayakta tutma çabalarının ise pek etkili olduğu söylenemez. Bu ailenin bazen duygusal bazense komik hikayesi pek çok kişiyi ekran başına kilitliyor.

25. Dexter, 2006, IMDb:8.7

Dexter

Dexter Morgan, çocukluğunda yaşadığı bir travma sonucu içinde oluşan öldürme dürtüsüne engel olamaz. Ailesi ölüne onu evlatlık edinen polis memurunun Dexter’daki bu dürtünün farkına varması ile Dexter bir kan analizcisi olarak görev yapmaya başlar ancak bu dürtülerinden kurtulması o kadar kolay olmayacaktır. Dexter, suçlu insanları bularak onları öldürmekte ve böylece kendince cinayetlerini haklı bir gerekçeye bağlamaktadır.

24. Doctor Who, 2005, IMDb:8.7

Doctor Who

BBC’de yayınlanan ve dünyanın en uzun dizilerinden biri olan Doctor Who, ilk olarak 1963 yılında yayınlanmaya başlar. Daha sonra ara verilen diziye devam niteliğinde çekilen bölümler de hayli ilgi çekmiştir. Bilim kurgu türündeki diziyi takip eden izleyici sayısı azımsanmayacak kadar fazla.

23. South Park, 1987, IMDb:8.7

South Park

Stan, Cartma, Kenny ve Kyle isimli 4 çocuğun hikayelerinin anlatıldığı çizgi dizide Amerikan kültürünün pek çok değeri eğlenceli bir şekilde tiye alınmaktadır. Dizinin 20 sezondan fazladır ekranlarda olması da başarılı olduğunun en önemli göstergelerinden biri.

22. House, 2004, IMDb:8.8

House

Dizi New Jersey eyaletinde bir hastanede geçiyor. Bulaşıcı hastalıklar uzmanı Doktor House ve ekibinin başından geçen olaylar izleyiciye ilgi çekici bir şekilde aktarılıyor.

21. The Office, 2005, IMDb:8.8

The Office

Kimileri için insanlık tarihinin en iyi komedi dizilerinden biridir. 2005 yılında yayınlanmaya başlayan dizide bir grup ofis çalışanının başından geçen komik hikayeler anlatılmaktadır.

20. The Simpsons, 1989, IMDb:8.8

The Simpsons

En uzun soluklu çizgi dizilerden biri olan Simpsons, izleyicisini hayali bir şehirde yaşayan bir Amerikan ailesinin yaşamına misafir ediyor.

19. OZ, 1997, IMDb:8.8

OZ

Hapishane temalı diziler içinde en ilgi görenlerinden olan OZ, toplam 6 sezon devam etmiştir. Dizide kısaca OZ ismi verilen bir Amerikan hapishanesinde çeşitli suçlardan yatan farklı inanışlara ve ırklara sahip insanların yaşadıkları anlatılmaktadır.

18. Rome, 2005, IMDb:8.8

Rome

Dönem dizileri her zaman ilgi uyandırmıştır. Rome dizisi de dünyaya mal olmuş bir imparatorluğun kuruluşunu bizlere anlatan, başarılı kostüm seçimleriyle dikkat çeken bir yapım oldu. Dizi o kadar tuttu ki bazı yerlerde izlemeyenleri dövüyorlarmış 😀

17. Black Mirror, 2011, IMDb:8.9

Black Mirror

Her bölümünde farklı oyuncularla farklı hikayelerin anlatıldığı dizi, farklı bir dünyanın kapılarını gerçekten çok fazla uzaklaştırmadan izleyicisine yansıtmayı başarıyor.

16. Westworld, 2016, IMDb:8.9

Westworld

Bilim kurgu ve western tarzlarını harmanlamayı başaran dizi, gelecek vadeden en önemli yapımlar arasında gösteriliyor. Zengin insanların farklı dönemlere gidebileceği şekilde bir dünyada insanlar yeni heyecanlar peşinde koşmaktadır ancak bir gün ana bilgisayarın bozulmasıyla farklı dönemlere ait robotlar serbest kalınca işler karışır.

15. Narcos, 2015, IMDb:8.9

Narcos

Javier Pena, uyuşturucu ile mücadele eden bir ajan olarak görev yapmaktadır. Pena, ünlü bir uyuşturucu kaçakçısını yakalamak üzere Birleşik Devletler tarafından Kolombiya’ya yollanır. Suç ve dram unsurlarının yoğun olduğu dizi izleyiciden tam not almayı başardı.

14. Seinfeld, 1989, IMDb:8.9

Seinfeld

Dünyanın en başarılı komedi dizilerinden biri olarak kabul edilen dizi, aldığı pek çok ödülle başarısını ispatlamıştır.

13. Friends, 1994, IMDb:8.9

Friends

20’li yaşlarda New York’ta yaşayan 6 arkadaşın hikayesinin ele alındığı Friends, gelmiş geçmiş en iyi dostluk ve arkadaşlık temalı dizilerin başında gösterilmektedir. Dizi, 10 sezon boyunca pek çok kişinin en sevdiği yapımlardan biri olmuştur.

12. House Of Cards, 2013, IMDb:8.9

House Of Cards

İlk olarak 90’lı yıllarda yayınlanan ve ardından Amerikalı yapımcılar tarafından daha büyük bir proje olarak hayata geçirilen dizinin yönetmenlik koltuğunda ise David Fincher bulunuyor. Kevin Spacey’nin taciz söylentilerinden sonra diziden ayrılmasının diziyi nasıl etkileyeceğini ise zaman gösterecek.

11. Arrested Development, 2003, IMDb:8.9

Arrested Development

Absürt bir komedi olarak yayınlanan dizide, hareketli bir dijital kamera kullanılıyor olması, dizinin çekim tekniği anlamında da farklı olmasını sağlamış. Eğer canınız komedi unsuru olan bir şeyler izlemek istiyorsa bu diziyi mutlaka izlemelisiniz.

10. Death Note, 2006, IMDb:9.0

Death Note

Son yılların en başarılı anime serilerinden biri olan Death Note ile izleyiciler liseli bir gencin ölüm defterine sahip olmasıyla gelişen olaylara tanıklık ediyor. Seride Yagami Light isimli genç, ölüm defteri sayesinde dünyadaki bütün suçluları yok etmeye çabalamaktadır.

9. Fargo, 2003, IMDb:9.0

Fargo

Coen Kardeşler’in aynı adlı filminden esinlenilerek çekilen dizi, muhteşem bir başarı göstermiştir. Atmosferi ve kurgusuyla çok geniş kitlelere adını duyuran dizi, en iyi diziler arasında sağlam bir yere sahip olmuş durumda.

8. True Detective, 2014, IMDb:9.0

True Detective

3. sezonunun hazırlıkları süren dizi, kurgusu ve karakterleri ile ileride çok daha sağlam yerlere sahip olacağa benziyor. Dizide, iki dedektif 1995 yılındaki bir cinayet dosyasını yeniden incelemeye başlar ve olaylar gelişir. Heyecanlı bir üçüncü sezonun izleyicileri beklediği kesin.

7. Firefly, 2002, IMDb:9.1

Firefly

2002 yılında sadece 14 bölüm yayınlandıktan sonra kaldırılan dizi, buna rağmen efsaneler arasında yer almayı başarıyor. Dizide 2500 yılında artan dünya nüfusu nedeniyle insanların gidebilecekleri farklı yerler araması konu ediliyor.

6. Sherlock, 2010, IMDb:9.2

Sherlock

Dünyadaki en iyi dedektif karakterlerinden biri olan Sherlock Holmes, bu sefer günümüz dünyasında hayat buluyor. Londra’da yaşayan Sherlock, Doctor Watson ile davaları çözmek için ipuçlarını değerlendiriyor.

5. The Sopranos, 1999, IMDb:9.2

The Sopranos

1999 yılında Amerika’da yayın hayatına başlayan dizi, Amerikan mafya babası Tony Soprano ve onun ailesinin etrafında şekillenen olayları konu almaktadır. Pek çok kişinin bu diziyi baştan sonra birden fazla izlediğini söylersek dizinin ne kadar sağlam olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz 🙂

4. The Wire, 2002, IMDb:9.3

The Wire

2002 ve 2008 yılları arasında toplam 5 sezon yayınlanan dizide Amerika’nın arka sokaklarındaki suçlularla polis arasındaki mücadeleye tanıklık ediyoruz. Dizi elde ettiği başarı ile en iyi yabancı diziler listemize girmeyi sonuna kadar hak ediyor.

3. Band Of Brothers, 2001, IMDb:9.5

Band Of Brothers

2. Dünya Savaşı’ndaki 101. Hava Bölüğü’nün hikayesinin anlatıldığı bir sezonluk dizi listemizin ilk sıralarında olmayı hak ediyor. Dizi bazılarına göre şimdiye kadar çekilmiş en iyi dizi olarak kabul edilmektedir. Savaş konulu yapımlar ilginizi çekiyorsa bu diziyi de vakit kaybetmeden izlemenizi öneriyoruz.

2. Game Of Thrones, 2011, IMDb:9.5

Game Of Thrones

Taht Oyunları… Tam da adına yakışan bir dizi olan Game of Thrones, Kuzey Krallığı içindeki kardeş çekişmelerini, ihtirasları, tuzakları ve çok daha fazlasını izleyicisiyle buluşturuyor. Son yıllarda ortalığı kasıp kavuran dizinin gelmiş geçmiş en başarılı serilerden biri olduğu su götürmez bir gerçek.

1. Breaking Bad, 2008, IMDb:9.5

Breaking Bad

Akciğer kanseri olan 50 yaşındaki Walter White, bir lisede kimya öğretmeni olarak çalışmaktadır. White’ın geliri ailesinin ihtiyaçlarını karşılamaya yetmemektedir. White, bir gelir yolu ararken kendini bir uyuşturucu pazarının içinde bulur. White için artık hayat çok farklı bir yöne doğru gitmektedir.

Eğer sizin de bu listede mutlaka olması gerektiğini düşündüğünüz favori diziniz varsa bize yorum kısmından yazmayı ihmal etmeyin 😉

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
962214

9 YORUMLAR

  1. Merhaba

    The Walking Dead, 2010 Dizisini öneriyorum şiddetle abi , Her bölüm’de sürükleyici bir akışı var sizinde önerdikleriniz olursa memnun olurum 🙂

  2. “THE 100” bence kesinlikle olmalı bilim kurgu dizileri arasında gördüğüm en iyi dizi . Yeni bir bakıs açısı kazandırıyor ve aşırı dercede merak uyandırıyor saygılar 😀

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.