Geçmişten Bugüne İstiklal Caddesi

0
1307

İstanbul’un en merkezi semti Beyoğlu ve gün içinde binlerce insanın geçtiği bir cadde İstiklal Caddesi’nin yaklaşık 14.yy’dan beri pasajlarla, apartmanlarla, sarnıçlarla, müzelerle muhteşem bir geçmişi var.

Bazılarının yerinde yeller eserken bazı mekanlar günümüze kadar gelebilmiştir. Agatha Cristieler, Abidin Dinolar, Sait Faikler, Asaf Haletler, İlhan Berkler kimler gelmiş, kimler geçmiş biz de binlerce kişinin İstiklal Caddesi’nde görmeden geçtiği mekanlara göz atıyoruz.

1- Eftalikus Kahvesi

Taksim Meydanı’ndan İstiklal Caddesi’ne dönen yolun hemen solunda şimdilerde Burger King olan bina dönemin önemli kişileri tarafından en çok ziyaret edilen çay sohbetlerinde bir araya geldiği “Eftalikus Kahvesi”ydi. Sözgelimi Abidin Dino, Arif Kaptan, Sait Faik, Hüsamettin Bozok, Arif Dino, Asaf Halet Çelebi, İlhan Berk gibi yazar ve şairlerin uğrak mekânıydı.

Üstelik ünlü Türk öykücü Sait Faik’in “Eftalikus Kahvesi” isminde öyküsü bile vardır. 1920’lerde Ulus Kahvesi olduğunda da burayı Atilla İlhan, Edip Cansever, Behçet Necatigil gibi önemli isimler boş bırakmamıştır.

2-Çiçek Pasajı

 

“Çiçek Pasajı” İstiklal Caddesi denildiğinde ilk akla gelen yapıtlardan biri ve Tiyatro Sokağı’na açıldığı için pasaj niteliği taşır. İlkten “Naum Tiyatrosu” olan pasaj daha sonralarda gerçekleşen büyük yangında yıkılmış ve “Hristaki Pasajı” adıyla yeniden inşa edilmiştir. O dönemde moda olan Paris tarzında düzenlenmiş.

Bu pasajla ilgili söylenecek en ilginç şey devrimden kaçan beyaz Rus kadınlarının, baroneslerin ve düşeslerin burada çiçek satmalarıdır. Bundan dolayı dönemin çiçekçilerinin bir araya geldiği bu pasaja daha sonra “Çiçek Pasajı” denilmiştir.

Çiçek Pasajı binanın üst katın ortasında aslan ve insan başı figürleriyle gösterişli bir pasaj olup, Beyoğlu’nda en süslü bina olarak süslemeleri ve mimarisinin güzelliğinden övgüyle bahsedilir .

Günümüzde Pasaj içerisinde birden fazla restoran var. Burada et ızgara çeşitleri, sulu yemekler, meyve tabakları ve istediğiniz meşrubatları bulmanız mümkündür.

3-Markiz Pastanesi

Bir başka durağımız yine İstiklal Caddesi üzerinde bulunan lezzetli pastalarıyla bilinen “Markiz Pastanesi”.  Pastalarının yanında Fransa’dan getirilmiş sonbahar ve ilkbahar vitray panolarıyla da dikkat çeken ünlü “Markiz Pastanesi”  önceleri “Lebon” adıyla faaliyet gösteriyordu.

1940’tan sonra çikolata ve şekerlemeleri o dönemde Paris’te üretilen ünlü “Marquise de Sevigne” çikolataları kalitesinde yapmak istenildiğinden pastanenin adını “Markiz” olarak değiştirirler. 1970’li yılların başında pastane kapanır fakat 23 yıl kapalı kaldıktan sonra 2003 yılında tekrar hizmete giren “Markiz” 1900’lerden başlayarak Namık Kemal, Tevfik Fikret, Ahmet Haşim, Abidin Dino, Sait Faik, Orhan Veli, Atilla İlhan, Haldun Taner gibi sanatçıların uğrak yeri olmuştur.

Ünlü Türk şair Edip Cansever  ve Ümit Yaşar Oğuzcan’ın şiirlerine de konu olmuş bu yer meşhur Pasta, cheesecake ve tiramisularını tatmak üzere ziyaretçilerini beklemektedir.

4-Elhamra  Hanı ( Fransız Tiyatrosu / Palais de Cristal)

Elhamra Hanı, Galata’dan Tünel’e çıkıp sol kaldırımı takip ederek Taksim’e doğru yürüdüğünüzde Mısır apartmanı ve Saint Antoine kilisesinin karşısındadır. Burada 19. yy’de İstanbul’un en eski tiyatro binası, Beyoğlu’nun ise ilk tiyatro binası ünlü “Fransız Tiyatrosu” bulunuyordu.

Binanın Abdülmecid devrinin ilk yıllarında yapıldığı (1827-1830) düşünülür. Ayrıca girişine tamamen camdan yapılan bir balo salonu ilavesinden dolayı “Palais de Cristal (Kristal Saray)” diye de anılır. Şimdilerde eski halinden eser olmayan bu yerde daha sonra bir süre tiyatro olarak da kullanılan “Elhamra Sineması” yapılmıştı.

5-Saint Antonine Kilisesi/Concordia Tiyatrosu

Concordia Tiyatrosu; Mısır Apartmanının yanında ve Elhamra Pasajının karşısında, bugün Saint Anatoine kilisesinin bulunduğu yerde bulunuyordu. Cristal Tiyatrosu ile karşılıklı olan bu tiyatro yazlık ve kışlık olmak üzere iki ayrı yapıdan oluşuyordu. Başlarda bir eğlence lokali iken 1871 yılında Tiyatroya çevrilmişti. Fakat daha sonra İtalyan rahiplerin yönetiminde İstanbul’daki en büyük Katolik kilisesi olan bu kilise, 15 Şubat 1912 yılında ibadete açılmış ve dünyada inşa edilen ilk betonarme kilise olduğu söylenir. Kilisenin girişi, kiliseye gelir sağlamak için inşa edilmiş iki bina arasındaki kapıdan verilmiştir. İstanbul’un çok sesliliğini kiliseye Pazar günleri gelen ziyaretçilerin çeşitliliğinden anlayabilirisiniz. Saint Antoine Kilisesi, aynı zamanda İstanbul’daki en geniş cemaate sahip Katolik kiliselerinden biridir.

 

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.