Gdansk Gezilecek Yerler

Polonya’daki en görkemli ortaçağ şehirlerinden biri olan Gdansk, ziyaretçilerini büyülü bir atmosfere davet ediyor.

Göz alıcı binaları, dar sokakları ve güçlü tarihiyle Gdansk gezilecek yerler, sizi geçmişe doğru heyecanlı bir yolculuğa çıkarıyor.

Seneler boyu Almanya ve Polonya arasında paylaşılamayan şehir, sonunda Polonya sınırları içinde kalmış. II. Dünya Savaşı sırasında şehrin tarihi yerle bir olsa da günümüzde, neredeyse tüm izler silinmiş. Bugün bölgesindeki en etkili liman şehri olan Gdansk, her yıl binlerce gezgini konu ediyor.

#1 Gdansk Gezilecek Yerler

Listenin ilk sırasında;

1- Golden Gate

Golden Gate

17. yy eseri Golden Gate, şehrin sınırlarını belirleyen tarihi değeri büyük bir yapı. Kapı üzerindeki muhteşem tasvirleri ve bugüne kadar gördüğü zararlara rağmen ihtişamını yitirmemiş oluşuyla Avrupa’nın en önemli eserleri arasında sayılıyor. Kapıdan geçip çağlar arası bir seyahate çıkabilirsiniz.

2- Green Gate

Green Gate

En az Golden Gate kadar etkileyici olan bir diğer yapıt Green Gate, turistlerin önünde onlarca fotoğraf çektirdiği yerlerden biri. Şehirde düzenlenen turların birinin peşine takılıp kapı hakkında her şeyi öğrenebiliyorsunuz. Ancak pazartesi günü dışında diğer günler 10.00-17.00 arası gitmelisiniz.

3- Meryem Ana Kilisesi (St. Mary Kilisesi)

Meryem Ana Kilisesi

Gdansk’ın göz alıcı kiliselerinin başında gelen Meryem Ana Kilisesi’nin yapımına 14. yy’ın sonlarında başlansa da hizmete açılması 1502 yılını bulmuş. Dünya üzerinde tuğladan inşa edilen en büyük kilise olan bu eser, Gotik mimari tarzının da çok güzel bir örneği. Kilisenin kulesine çıkmak için biraz çaba sarf etmeniz gerekse de sonunda sizi bekleyen inanılmaz bir şehir manzarası var.

4- Wisłoujście Kalesi

Wisłoujście Kalesi

Şehrin yüzyıllar boyunca deniz feneri olarak kullandığı kale, II. Dünya Savaşı sırasında savunma amaçlı da kullanılmış. Yenileme çalışmaları sonucunda günümüzdeki haline ulaşan kalenin olduğu bölge, aynı zamanda yarasaların kış uykusunu geçirmek için tercih ettiği bir yer. Ziyaret etmek isterseniz, haftanın her günü 10.00-16.00 saatleri arası gidebilirsiniz.

5- Westerplatte

Westerplatte

20. yy’da Polonya ordusunun merkezi olan Westerplatte, II. Dünya Savaşı’nın başladığı alan olarak büyük önem taşıyor. Bu tarihi yarımada, Nazilerin ilk hedefi olmuş. Savaşta hayatını kaybedenler anısına yaptırılan bir anıtın da yer aldığı bölgede, yakın tarihin acı yüzünü gözlemleyebilirsiniz.

6- Tarihi Vinç (Gdansk Crane)

gdansk crane

Şehrin sembolü olmuş Tarihi Vinç, büyük bir yangın atlatsa de restore edilip düzenlenmiş bir 14. yy eseri. Hem şehrin kapısı hem de limanı olan bu yapı, yüzlerce insanın sürdüğü ayak değirmeniyle hareket edermiş. Vinç günümüze ulaşmasa da heybetli binasıyla hikayesini anlatmaya devam ediyor. Dinlemek isterseniz, pazartesi hariç haftanın her günü 10.00-18.00 arası uğrayabilirsiniz.

7- Dlugi Targ

Dlugi Targ

Sadece yaya trafiğine açık olan Dlugi Targ ya da Uzun Pazar, şehrin en turistik bölgelerini kapsıyor. Yıllar önce şehre gelen kralların bu meydan üzerinden geçmesi nedeniyle Kraliyet Yolu olarak da biliniyor. Renkli ve eski binalarla kaplanmış meydanı her zaman kalabalık ve neşeli bulabilirsiniz.

8- Gdansk Camii

Gdansk Camii
VLUU L310W L313 M310W / Samsung L310W L313 M310W

Bugün, Polonya’da ibadet edilen 4 camiden biri olan Gdansk Camii, diğerlerinden minaresiyle ayrılıyor. Şehirde yapılan bir anketle “en güzel ibadet yeri” seçilen camii, mütevazı mimarisi ve Hristiyan nüfusunun yoğun olduğu bir bölgede var oluşuyla dikkat çekiyor.

9- Oliwa Katedrali

oliwa cathedral

Dünyanın en uzun katedrali unvanını elinde bulunduran katedral, Gdansk’taki güzel ibadethanelerden bir diğeri. Farklı tarzlardaki kilise mimarilerini görmek istiyorsanız, listenize ekleyebilirsiniz. 12. yy’da basit bir ahşap yapı olarak inşa edilen Oliwa Katedrali, şuan farklı oranlarının yarattığı uzunluğuyla ve görkemiyle hayran bırakıyor.

10- Neptün Çeşmesi

Neptun Fountain

Şehrin simgesi olan okyanus tanrısı Neptün’ün muazzam bir heykeli, Dlugi Targ Meydanı’nın tam ortasında yer alıyor. Efsaneye göre şehrin ünlü likörü, bu çeşmeye atılan bozuk paraların güneşle buluşmasının sonucu oluşan renkten ortaya çıkmış. Tamamen bronzdan yapılan 17. yy eseri, şehirdeki en eski anıt kabul ediliyor.

11- Artus Court Müzesi

Artus Court Müzesi

Bölgenin zengin kesiminin buluşma yer olarak inşa edilen bina, çıkan yangın sonucu büyük zarar görse de yenileme çalışmalarıyla eski görünümünü almış. Farklı amaçlarla hizmet veren bina, uzun yıllar mahkeme salonu olarak kullanılmış. Salonun köşesinde duran ve neredeyse tavana uzanan, Avrupa genelinde en yüksek soba olan, Rönesans çini sobası da görmeye değer.

Ziyaret saatleri:
Pazartesi: Kapalı
Salı: 10.00-13.00
Perşembe: 10.00-18.00
Diğer günler: 10.00-16.00

12- II. Dünya Savaşı Müzesi

world war 2 museum

II. Dünya Savaşı’nın başladığı şehir olan Gdansk’ta, o günlerin izlerini görebileceğiniz pek çok yapı var. Tüm belgeler ve kalıntılar ise bu müzede sergileniyor. Geçmiş ve gelecek arasındaki bağı yansıtan bina, belirgin şekilde üç alana ayrılmış. Geçmiş yeraltı, şimdi binayı çevreleyen kare, gelecek cam cephe ve eğimli tavanla betimlenmiş.

Oldukça etkili ve yoğun bir müze olan II. Dünya Savaşı Müzesi’ni rehber eşliğinde, pazartesi günü dışında her gün 10.00-19.00 arası gezebilirsiniz.

13- Gdansk Ulusal Müzesi

national museum of gdansk

 

Eski bir manastır içine açılan Ulusal müzede, modern sanat, antik sanat ve etnografya bölümleri yer alıyor. Toplamda 7 bölümden oluşan müze, bölge kültürü ve sanat anlayışı hakkında en kapsamlı bilgileri veriyor. 19. yy’dan bu yana devam eden daimi ve geçici sergileri bulunan müzeyi pazartesi günü hariç diğer günler 10.00-17.00 saatleri arası gezebilirsiniz.

14- Galeria Baltycka

Galeria Baltycka

Gdansk’ın tarihi içinde kaybolduktan sonra biraz kendinize vakit ayırmak ve anılar toplamak için Galeria Baltycka’ya uğrayabilirsiniz. Geniş alışveriş ve yeme-içme imkanları sunan alışveriş merkezi keyifli vakit geçirmenizi sağlayabilir. Haftanın her günü 9.00-21.00 arası da hizmet vermeye devam ediyor.

15- Gdańsk Wrzeszcz Park

Wrzeszcz Park
VLUU L310W L313 M310W / Samsung L310W L313 M310W

Doğayla iç içe olmak ve biraz temiz hava almak için şehrin parklarını turlayabilirsiniz. Bölgeye özgü bitkilerin çevrenizi renklendirdiği parklar dinlenmek ve sosyalleşmek için tercih edilebilir. Üstelik neredeyse tüm parklar 24 saat açık.

*Güzel bir kış tatili için gidebileceğiniz Polonya’dan çok şey öğrenip döneceğinize eminiz. Gdansk için hesaplı uçuşlara da sayfamızı ziyaret edip ulaşabilirsiniz. 

Gdansk gezilecek yerler ile ilgili görüşlerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.