Gazimagosa’da Tatile Ne Dersiniz?

0
830

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Akdeniz adası olmakla birlikte tarihi geçmiş bakımından zengin bir yerdir. Ülkemiz için “yavru vatan” dünya turizmi için ise vazgeçilmez destinasyondur.

Kıbrıs, gezilecek ve görülecek yerleriyle dolu doluya tatil yaşayabileceğiniz güzelliklere ev sahipliği yapan bir ada ülkesidir. Ülkenin her kenti kendi başına önem taşır. Tarihi açıdan, kültürel açıdan veya doğal güzellikler açısından… Bir de Gazimagosa var ki bu kent, ülkenin kaderini değiştirmede büyük bir rol üstleniyor. Çünkü hem tarih, hem doğal güzellik hem de geniş plajlarıyla mükemmel bir destinasyondur Gazimagosa.

Gazimagosa

Milattan önce 3. Yüzyılda kurulan şehir, sahip olduğu kültürel miraslarıyla ön plana çıkıyor. Tarihin derin sayfalarından günümüze kadar gelebilmiş eserleri, kentin önceki döneme ait mimari eserleri ve daha birçok yönü incelenmeye değer güzellikler sergilemektedir. Tüm bunları bir araya getirdiğinizde ise Gazimagosa’nın neden bu kadar popüler olduğunu çok daha iyi anlarsınız.

Gazimagosa

Tarihi açıdan çok sayıda mirası günümüze taşıyan Gazimagosa, özellikle bazı alanlarıyla daha fazla görülmeyi hak eden bir kenttir. Şimdi dilerseniz buraları birlikte kısaca gözden geçirmeye başlayalım.

Lala Mustafa Paşa Camii

1298-1312 yılları arsında yapılan Lala Mustafa Paşa Camii, Gazimagosa’nın ziyaret edilmesi gereken ilk yerlerinden biridir. Tahmin edebileceğiniz üzere burası katedral olarak inşa edilmiştir. Muhteşem bir yapı olarak kentin merkezinde yer alan Eski ismi ile St. Nicholas Katedrali (Lala Mustafa Paşa Camii), gotik mimari tarzı ile inşa edilmiştir. Kıbrıslıların büyük önem verdiği bu cami, Akdeniz’in en görkemli yapısı olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Cami olma tarihi, 1571 yılına dayanıyor. “Kıbrıs’ın Fatihi” olarak nam yapan Lala Mustafa Paşa, burayı fethettiğinde katedrali camiye dönüştürmüştür.

Lala Mustafa Paşa Camii

Namık Kemal Müzesi

Gazimagosa’daki Venedik Sarayı’nın bahçesinde yer alan Namık Kemal Müzesi, kentin ziyaret edilmesi gereken bir diğer noktasıdır. Ünlü şair Namık Kemal sürgüne gönderildiğinde, 38 ay boyunca burada hapis kalmıştır. Bu yönü ile Türk edebiyat dünyası için önemli bir yere sahip olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Namık Kemal Müzesi

Altın Kumsal

Tarihi zenginlikleri kadar doğal alanlarıyla da dikkatleri üzerine çeken Gazimagosa’da yaz aylarını değerlendirirken uğramanız gereken yerlerden birinin Altın Kumsal olduğunu unutmayın. Burası, hem gezi noktası olması açısından hem de tarihi açısından önemli bir noktadır. Zira mitolojide güzellik tanrıçası Afrodit’in doğduğu yer olarak geçiyor. Mükemmel kumsalı ve güneşin teni yaladığı bu yer, tatil yaparken en çok aklınızda kalacak yerlerden biri olacaktır.

Altın Kumsal

Glapsides Plajı

Dalış meraklıları veya yüzmeyi farklı bir kulvarda denemek isteyenler için en güzel yerlere sahip olan Glapsides Plajı, Gazimagosa’nın en seçkin noktalarından biridir. Kent merkezine yaklaşık 6 km. uzaklıkta yer alan plaj, tüm güzelliklerini cömertçe misafirlerine sunmaktadır. Keyfine doyum olmaz bir tatil yaşamak ve şehrin kalabalık hayatından uzaklaşmak için bu güzel noktaya uğramanızı öneriyoruz.

Glapsides plajı

Kıbrıs’ın en önde gelen destinasyonlarından Gazimagosa hakkında verdiğimiz bu bilgileri değerlendirerek tatilinize değişik renkler katabilir, hayal ettiğinizden çok daha fazlasını elde ederek hoşça vakit geçirebilirsiniz.

 

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
1

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.