Gaziantep’te Yiyebileceğiniz 10 Lezzet

0
1305

Gaziantep, sahip olduğu muhteşem yemek kültürü sayesinde ülkemizin en önemli gurme şehirlerinden biri olarak gösteriliyor. 

Gaziantep’in yemek konusundaki bu başarısı dünyanın da gözünden kaçmıyor. Zengin mutfak kültürüyle Gaziantep UNESCO’nun yemek konusundaki en prestijli listesi olan Dünya Gastronomi Listesi‘ne dünya üzerinden girmeyi başaran 9. şehir olmuştur.

Gaziantep’te Yiyebileceğiniz 10 Harika Lezzet

1. Börk Aşı

Börk Aşı

Patlıcan börkü, sumak, sarımsak, salça ve pirinçle yapılan börk aşı, Gaziantep yöresinde sıklıkla tüketilmektedir. Görüntüsü ve ismi pek çekici olmasa da Gaziantep’te bu lezzetin keyifle tüketildiğini söylememiz gerek.

2. Cağırtlak Kebabı

Cağırtlak Kebabı

Kuzu ciğeri ve ciğer yağıyla yapılan cağırtlak kebabı, Gaziantep kahvaltılarının vazgeçilmez menülerinden birini oluşturuyor. Gaziantep’te kebapçılar sabah erken saatlerde hazırladıkları cağırtlak kebabını mezelerle sunarak, yiyenlerde bir lezzet patlaması olmasını sağlıyor.

3. Kabaklama

Kabaklama

Haşlanmış parça et, bir gece önceden ıslanmış nohut ve kabağın eklenmesiyle oluşan karışım pişirildikten sonra baharatlarla tatlandırılarak servis edilir. Bu lezzetin o kadar çok müdavimi vardır ki, düğünde kabaklama yiyemeyen damadın sinirlenerek düğünü terk ettiği rivayet edilir.

4. Beyran Çorbası

Beyran Çorbası

Gaziantep kahvaltılarının baş tacı olan beyran çorbası, oldukça yüksek kalorili bir çorba olduğundan çoğunlukla öğleden önce tüketilir. Pirinç üzerine haşlanmış etin eklenerek baharatlar eşliğinde sunumu yapılan beyran çorbasını Gaziantep’e gittiğinizde mutlaka denemenizi öneriyoruz.

5. Firik Pilavı

Firik Pilavı

Taze ve kabuklu buğdayın (firik) haşlanmış et ile olan muhteşem birlikteliğinden ortaya çıkan firik pilavı lezzetiyle dillere destandır. Henüz olgunlaşmamış buğdaydaki bu lezzeti keşfetmekse insan zekasının ne kadar üst boyutta olduğunu bizlere gösteriyor.

6. Yuvarlama

Yuvarlama

Çoğu yerde “yuvalama” diye okunan bu yemek, Gaziantep mutfağının ağır toplarından biridir. Makinede çekilen pirincin çiğ köftelik etle yoğrulmasıyla ortaya çıkan yemeğin yapımı hayli yorucudur. Genellikle düğünlerde ve bayramların ilk gününde tüketilir. Yoğurtla servis edilen ve oldukça doyurucu bir yemek olan yuvarlamanın tadı ise gerçekten harika.

7. Nohut Dürüm

Nohut Dürüm

Yaratıcılık bu olsa gerek. Haşlanmış nohutun soğan, yeşillik ve baharatlarla lavaş ekmeğin arasına konarak tüketilen nohut dürüm, ucuz ve doyurucu olması ile Gaziantep’te oldukça fazla tüketilen yemeklerin başında geliyor.

8. Erik Tavası

Erik Tavası

Erik tavası, özellikle bahar aylarında eriklerin olgunlaşmaya başladığı dönemde Gaziantep’te sıkça yapılan bir yemektir. Et tava yapar gibi yapılan yemeğe pişmeye yakın bir zamanda erikler ilave edilir. Eriklerin verdiği ekşi lezzetle etin tadı birleşince ortaya dillere destan bir ziyafetin çıktığını söyleyebiliriz.

9. Katmer

Katmer

Oldukça fazla enerji veren bir yiyecek olması nedeniyle özellikle sabah saatlerinde Gaziantep’te sıklıkla tüketilen katmerin tadına doyamayacaksınız. İncecik baklava hamurunun her katının arasına toz şeker, kaymak ve bolca Antep fıstığı eklenerek fırında pişirilen katmerin müdavimi olabilirsiniz.

10. Baklava

Baklava

Ve tabi ki baklava… Kuşkusuz Gaziantep deyince ilk akla gelen şeylerden biri de baklava oluyor ya da baklava deyince akla Gaziantep geliyor… Gaziantep’te yapılan baklavanın tadını başka bir yerde bulamazsınız. İşin sırrı malzemelerin kalitesinin yanında ustaların hünerli ellerinde. Gaziantep Havaalanı’ndan uçağa bindiğinizde kabin bagajlarında yığınla baklava olması da Gaziantep’in bu konuda rakipsiz olduğunu bizlere gösteriyor.

Eğer yakın zamanda bir lezzet gezisi yapmayı planlıyorsanız gezi listenize kesinlikle Gaziantep’i almanızı öneriyoruz. Gaziantep’in muhteşem lezzetleri sayesinde gezinizin tadının damağınızda kalacağınızdan emin olabilirsiniz. Gaziantep’te neyi nerede yemeniz gerektiğini öğrenmek için “yöresel yemekler” isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.