Gaziantep’te Gezilecek 5 Yer

0
1066

Güneydoğu Anadolu bölgesinin kadim kenti Gaziantep, tarihi ve kültürel değerleriyle ön plana çıkan bir şehirdir. Binlerce yıl geçmişin izlerini günümüze taşıyan kentte, yüzlerce hatta binlerce yıl ötesinden kalma tarihi eserler bulunmaktadır. Bir de yapılan arkeolojik kazı çalışmalarıyla yeni yeni keşfedilen gizemli noktalar.

Sıcak insanları ile tarihi kültürel değerlerin kesiştiği nokta Gaziantep’te görülmesi gereken onlarca nokta vardır. Hamamları, dini yapıları ve doğal güzellikleri… Her biri kendi başına incelemeyi hak eden değerler olup misafirlerini kendine hayran bırakmayı başarmaktadır. Şimdi dilerseniz bu gizemli kentte gezilecek 5 yer hakkında edindiğimiz bilgileri sizlere sunalım.

Gaziantep Şehrinde Gezilecek 5 Harika Yer

  1. Zeugma Antik Kenti

Gaziantep, binlerce yıllık geçmişi ile günümüzde kadar gelebilen kentlerden biridir. Şehrin dört bir yanında boy gösteren kültürel değerler, görülmeye değer alanlardır. Nizip ilçesinde bulunan ve tarihi MÖ 300’lü yıllara kadar uzanan Zeugma Antik Kenti de bunlardan biridir. Burası, Büyük İskender’in generallerinden olan Selevkos Nikator tarafından kurulmuş bir yerdir. Büyüklüğü, 21 bin dekarlık bir alanı kapsıyor. Gizemli tarihin sırlı yönlerini keşfetmek için kesinlikle uğranılması gereken yerlerden biridir.

Zeugma Antik Kenti

  1. Zeugma Mozaik Müzesi 

Zeugma Mozaik Müzesi, dünyada görülmesi gereken nadir müzelerden biridir. İçerisinde Zeugma Antik Kenti’nden çıkartılan eserlerin yer aldığı müzede, dünyaca ünlü “Çingene Kızı Mozaiği” de yer alıyor. Müze, Gaziantep’in sembollerinden biri olup kadim kentin misafirlerince en çok uğranılan noktalardan biridir. 2014 yılında açılan Hatay Arkeoloji Müzesi’nden sonra dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesi olarak da nam salmış. Toplam büyüklüğü 1700 metrekare olan bu müze, Gaziantep’te görülmesi gereken harika yerlerden biridir.

Zeugma Mozaik Müzesi

  1. Tarihi Antep Evleri 

Gaziantep’in kültürel değerleri saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Müzeleri, doğal alanları ve tabi ki kendine has mimarisi ile dikkat çeken tarihi Antep Evleri… Şimdilerde butik otel olarak şehre gelen misafirlere hizmet sunan tarihi evler, Gaziantep mimarisini tanımak için görülmesi gereken değerler arasında yer alıyor. Yabancı turistlerin de ilgi ile görmek istedikleri Tarihi Antep Evleri, gezinizde mutlaka görmenizi önerdiğimiz değerlerdendir.

Tarihi Antep Evleri

  1. Tarihi Gaziantep Bakırcılar Çarşısı

Türkiye’de sayılı bakırcılar çarşılarından biri de Gaziantep’te bulunuyor. Aslında bir anlamda sönmeye yüz tutmuş bir meslek diyebiliriz. Ne var ki örnekleri; Diyarbakır, Mardin ve Gaziantep’te bulunan Bakırcılar Çarşısı, hâlâ ilk günün heyecanı ile çalışıyor. Buradan hediyelik bakır kaplar ve bakırdan yapılmış diğer hediyelik eşyaları satın alabilirsiniz. Gaziantep Bakırcılar Çarşısı, gezi günlerinizin çok daha güzel geçmesini sağlayacaktır.

Gaziantep Bakırcılar Çarşısı

  1. Gaziantep Kalesi

Ve tabi ki Gaziantep Kalesi… 6000 yıllık bir geçmişe sahip olan ve şehrin merkezini süsleyen kale, 2000’li yıllarda yapılan restorasyon çalışmasıyla birlikte ziyaretçilerine açılmış. Kente hakim 12 kuleden oluşan Gaziantep Kalesi, şehrin sembollerinden en önemlisidir. Gaziantep gezilecek yerleri listenizde kesinlikle buranın olması gerektiğini söylemeden geçmemek gerekiyor.

Gaziantep Kalesi

Gaziantep’e nasıl gidilir?

Türkiye’nin dört bir yanından Gaziantep’e ulaşmak mümkündür. Otobüs seferleri günlük olarak hemen hemen her şehirden düzenlenmektedir. Uzak diyarlardan gelen misafirler için hizmet veren Gaziantep Havalimanı ise şehre daha kısa sürede ulaşmak için alternatif seçeneklerden biridir.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
13

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.