Gaziantep’e Gitmek İçin Ağzımızı Sulandıracak Sebepler (Yemekler ve Mekanlar)

0
1333

Muhteşem mutfak kültürüyle ülkemizin öncü şehirlerinden biri olan Gaziantep bu özelliğini UNESCO’nun Dünya’da gastronomi listesine giren 9. şehir olarak tescilledi. 

Tatlıları ve etli yemekler başta olmak üzere her köşesinde ayrı bir lezzet bulabileceğiniz Gaziantep, sadece ülkemizden değil Dünya’dan da birçok lezzet avcısını kendisine çekiyor. Şehre gelenler birkaç günlük bir ziyaretin ardında şehirden ayrılırken mutlaka bir kaç kilo almış oluyor. Bu da bu lezzetlere kimsenin hayır diyemeyeceğini bizlere kanıtlıyor.

1.Ciğer Kebabı, Haydar Usta

Ciğerci Ali Haydar Usta

Eğer sıra dışı bir ciğer kebapsa aradığınız yer Ciğerci Ali Haydar Usta size istediğinizden çok daha fazlasını verecektir. Lakin mekan küçük ve talep büyük olunca zaman zaman yer bulma veya ciğerin kalmaması gibi durumlarla karşılaşabiliyorsunuz. Bu da mekanın ne kadar rağbet gördüğünü gösteriyor.

2.Beyran Çorbası, Metanet Beyran

Metanet Beyran Et Lokantası

Özellikle sabah erken saatlerde yenen altında pilav olan ve üstünde yağlı parçaların olduğu hayli ağır ancak muhteşem bir lezzet olan beyran Gaziantep’te mutlaka denemeniz gereken lezzetlerden. En güzel beyranı deneyebileceğiniz yerlerin başında ise Metanet Beyran Et Lokantası geliyor.

3.Katmer, Zekeriya Usta

Katmerci Zekeriya Usta

Öğleden sonra bulmanızın pek mümkün olmadığı bu şahane lezzeti tatmak için sabahtan kalkıp yollara düşmelisiniz. Şehirdeki en güzel katmeri yapan Zekeriya Usta‘nın sunduğu bu lezzete bayılacaksınız.

4.Kebap, Halil Usta

Kebapçı Halil Usta

Salaş bir mekan olmasına rağmen ustasının maharetli ellerinde terbiye edilen etler masanıza öyle bir lezzet ziyafeti getiriyor ki parmaklarınızı yememeye özen gösteriyorsunuz. Birçok ünlünün, devlet erkanının da tercih ettiği Kebapçı Halil Usta, Antep’te kebap yiyebileceğiniz en iyi mekanlardan.

5.Baklava, Koçak Baklava

Koçak Baklava

Gaziantep deyince akla ilk gelen lezzetlerden biri kuşkusuz baklava. Gazintep’e geldiğinizde ise en güzel baklavayı Koçak Baklava‘da yiyebilirsiniz. Şehre lezzet keşfi için gelen birçok kişinin baklavayı burada tattığını söylememiz gerek.

6.Kömürde Künefe, Erçelebi

Kömürde Künefe’nin adresi Erçelebi

Kömürde kadayıfı Gaziantep’te ilk yapan işletme olan Erçelebi‘de 15 çeşit künefeden damak tadınıza uygun olanları deneyerek, sofistike bir lezzetle Antep gezinize devam edebilirsiniz.

7.Lahmacun, Üçler Lahmacun

Üçler Lahmacun

Deneyenlerin birçoğunun şehirdeki en güzel lahmacun olduğunu söylediği Üçler Lahmacun bu işi gerçekten en iyi yapanlardan. Siz de Gaziantep usulü muhteşem bir lahmacun yemek isterseniz ilk durağınız Üçler Lahmacun olsun.

8.Nohut Dürüm, Dürümcü Recep Usta

Dürümcü Recep Usta

Oldukça uygun fiyatı nedeniyle bölge halkı tarafından sıkça tercih edilen nohut dürümün ağzınızın içinde tam bir lezzet patlaması yaşatacağından emin olabilirsiniz. Şehirdeki en güzel nohut dürümü yapan yerlerin başında Dürümcü Recep Usta geliyor.

9.Kahke Kurabiyesi, Yıldız Fırın

Kahke Kurabiyesi

Antep kahkesi olarak bilinen bu kurabiye, mayasında kullanıla nohut sayesinde uzun süre tazeliğini koruyor. Muhteşem lezzeti ile dillere destan olan kurabiyeyi yarım asırdır bu işi yapan Bey Mahallesi’ndeki Yıldız Fırın‘dan almanızı öneriyoruz.

10.Tabi ki Antep Fıstığı

Gaziantep’in gurur tablosu

Gaziantep’te binbir çeşit ürününü bulabileceğiniz Antep fıstığı, Gaziantep’in sembolü haline gelmiştir. Büyük oranda Gaziantep ve Şanlıurfa’da yetişen Antep fıstığı muhteşem bir enerji deposu olmasının yanında birçok hastalığa da şifa olarak gösterilmektedir. Özellikle şerbetli tatlılarda Antep fıstığının bolca kullanıldığını görüyoruz.

Siz de hemen Gaziantep uçak bileti kampanyalarından faydalanarak bu gastronomi başkentimizi ziyaret ederek bu muhteşem lezzetleri tadabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.