Galata Mevlevihanesi

0
1268

Birçok medeniyete, kültüre ve dine ev sahipliği yapan İstanbul, ziyaretçilerine etkileyici mekanlar görme imkanı sunuyor. Bu mekanlardan biri olan Galata Mevlevihanesi de etkileyici havasıyla gelenlerin huzur bulduğu İstanbul’daki en eski mekanların başında geliyor. 

Beyoğlu’nda bulunan Galata Mevlevihanesi’nin geçmişi 1491 yılına kadar dayanıyor. Osmanlı padişahı II. Beyazıd döneminde Mevlana’nın torunlarından olan Sema-i Mehmet Dede, İskender Paşa’nın sahibi olduğu ormanlık arazinin bir kısmını ister ve burada bir dergah yapılır. Galata Mevlevihanesi, günümüzde 6800 metrekarelik bir alanda müze olarak hizmet vermektedir.

Galata Mevlevihanesi

Galata Mevlevihanesi

1491 yılından itibaren birçok güzel insanın yetişmesine ve birçok kişinin hoşgörü hamuruyla yoğrulmasını sağlayan Galata Mevlevihanesi, 1765 yılındaki depremin ardından yıkılmasına rağmen yeniden inşa edilerek hizmetine devam etmiştir. 1925 yılındaki tekke ve zaviyelerin kapatılmasına ilişkin yasayla kapatılan dergah, gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarla 1975 yılından bu yana Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı bir müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

Müzenin Bölümleri

Osmanlı’dan günümüze hoşgörünün simge yapılarından biri olan Galata Mevlevihanesi, Semahane, derviş odaları gibi çeşitli bölümlerden oluşuyor. Dilerseniz biraz bu bölümlerden bahsedelim…

Semahane

Semahane

Mevlevihanenin ana bölümlerinden biri olan semahane sekizgen planlı bir şekilde inşa edilmiştir. Son restorasyonlarda mekanın havasına uygun olmayan vitrinler sökülerek mekanın sahip olduğu ruh ortaya daha fazla çıkarılmıştır. Müze olarak kullanılan ahşap bölümde çeşitli el yazması eserleri incelemek mümkün.

Derviş Odaları

Derviş Odaları

Mevleviliğe ve dervişlerin yaşamlarına dair önemli bilgiler derviş odalarında ziyaretçilerle paylaşılmaktadır.

Türbeler

Şeyh Galib Türbesi

Müzede bulunan Şeyh Galib Türbesi‘nde ve Said Efendi Türbesi‘nde Mevlevilik için çabalamış muhterem kişilerin mezarları bulunmaktadır.

Sebilküttab

Alt katta sebil ve muvakkithane ile üst katta kütüphaneden oluşan binanın tarihi 1819 tarihine kadar dayanmaktadır.

Müzede bu bölümler dışında çilehane, hamuşan, cümle kapısı, çamaşırhane, Hasan Ağa Çeşmesi ile Adile Sultan Sarnıcı ve Çeşmesi bulunmaktadır.

Galata Mevlevihanesi Ziyaret Bilgileri

Müzeyi 15 Nisan-1 Kasım tarihleri arasında 09.00 ile 19.00 saatleri arasında; 2 Kasın-14 Nisan tarihleri arasında ise 09.00-16.30 saatleri arasında 10 TL ücret karşılığında pazartesi günleri haricinde ziyaret edebilirsiniz.

Galata Mevlevihanesi’ne Nasıl Gidilir?

Galata Mevlevihanesi, ülkemizin ve dünyanın en bilinen caddelerinden biri olan İstiklal Caddesi‘nin Tünel istikametinde yer alıyor. Galata Kulesi’ne Galip Dede Caddesi’nin baş kısmında sol tarafta kalıyor. İstanbul’a geldikten sonra şehrin her yerinden kalkan tramvay, metro, otobüs ve metrobüs seferlerinden birini değerlendirerek İstiklal Caddesi’ne gelmeniz mümkün.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
1

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.