Fundacio Antoni Tapies, 1984 yılında sanatçı Antoni Tapies tarafından modern ve klasik sanat anlayışını yaymak için kurulmuş bir vakıftır.

Fundacio Antoni Tapies ‘de sanatçıya ait pek çok heykel ve diğer sanat eserleri sergilenmektedir. 1923 yılında doğmuş olan sanatçı Antoni Tapies, İspanya’nın ünü sınır ötesine kadar yayılmış olan en önemli ressamlarından biri olmayı başarmıştır.

Sanatçı 2012 yılının şubat ayında 88 yaşında hayata gözlerini yummuştur. Eserlerini soyut bir sanat anlayışı ile ortaya koyan sanatçının eserlerini anlamak güç olsa da sanatçı eserlerinde çok önemli temalara değinmiştir.

Fundacio Antoni Tapies
Fundacio Antoni Tapies

Fundacio Antoni Tapies, 1990 yılında açılan sergi ile sanatçının eserlerini ziyaretçileriyle buluşturmaktadır. Müzede sanatçıya eserlerin ve pek çok eskiz çalışmasının yanı sıra çeşitli sanatçıların eserleri de sergilenmektedir. Müze binasının dışında ise sanatçının 1990 yılında yapmış olduğu Nuvol i Cadira isimli tellerle çevrili ilginç ve ilgi çekici heykel bulunmaktadır.

Fundacio Antoni Tapies
Müzede soyut sanatçı Antoni Tapies’e ait pek çok eser sergileniyor

Müzenin bulunduğu bina da müzenin kendisi kadar ilgi çekicidir. Modernista Mimar Lluis Domenech i Montaner tarafından tasarlanan bina ilk olarak mimarın kuzeni tarafından işletilen yayınevi için yapılmıştır. Eixample’in tam kalbinde yer alan bina daha sonra vakıf binası olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Fundacio Antoni Tapies
Müzenin girişinde sanatçıya ait “Nuvol i Cadira” isimli eser bulunuyor

Ziyaretiniz esnasında dilerseniz müzedeki mağazayı da ziyaret edebilirsiniz. Buradan tişört, çeşitli baskılar, kitap, defter gibi şeyler satın alabilirsiniz. Mağazada çeşitli baskıların gerçekleştirildiği seramikten fincan ve kase gibi şeyleri de satın alabiliyorsunuz ancak bu ürünlerin biraz pahalı olduğunu belirtmemizde fayda olacaktır.

1- Fundacio Antoni Tapies Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Arago 255, Barselona
  • Ulaşım: Metro ile gitmek isterseniz L3 veya L4 no’lu metro hatlarıyla Passeig de Gracia durağında inmeniz gerekmektedir Barselona hop on hop off otobüsleri ile Casa Batllo durağında inerek ve diğer belediye otobüslerle de buraya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Saatleri: Salı, çarşamba, perşembe, cumartesi 10:00-19:00 saatleri arasında, cuma 10:00-21:00 saatleri arasında ve pazar günleri 10:00-15:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Pazartesi günleri ise vakıf ziyarete kapalı olmaktadır.
  • Giriş Ücreti: Normal giriş ücreti 7€ olarak belirlenmiştir. Öğrenciler ve 65 yaş üstü ziyaretçiler için giriş ücreti 5,60€ olarak tahsil edilmektedir. 16 yaşın altındaki ziyaretçiler ve Barcelona Card sahipleri ise müzeyi ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilmektedir.
  • İnternet Sitesi: www.fundaciotapies.org
  • 2 kat ve bir de bodrum kattan oluşan binada her kata asansörle ulaşımın olması burayı tekerlekli sandalye ile gelen ziyaretçiler için de ideal bir ziyaret noktası haline getirmektedir.

Fundacio Antoni Tapies, sanatçının eserlerini incelemek ve onun sanatını anlamaya çalışmak için ziyaret edebileceğiniz iyi bir başlangıç noktası olabilir. Bu nedenle sanatla ilgili olan ziyaretçilerin bu müzeyi Barselona’da görülmesi gereken müzeler listesine almasını öneriyoruz.

Yazı ile ilgili fikir ve görüşleriniz için aşağıda yer alan yorumlar butonunu kullanabilir, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.