Foça’da Görülecek 5 Tarihi Adres

0
948
Foça

Yaz mevsimi geldiğinde turistlerin yaz tatili için en çok tercih ettiği bölgelerin başında gelen Ege Bölgesi, deniz seven tatilciler için tatil yapılacak en güzel yerlerin başında geliyor. 

Ege Bölgesi, muhteşem denizinin yanı sıra her yerde rastlanmayacak köklü bir tarihe de sahiptir. Bölgenin bu özelliği bölgeyi tarihi eserler açısından da oldukça zengin kılmaktadır.

Foça, köklü tarihi ile meraklıların yoğun ilgisini çekiyor

İzmir’in en çok turist misafir eden beldelerinden Foça da tarihi açıdan bölgenin önemli noktalarından biri. Bölgedeki önemli tarihi eserler her yıl birçok turisti kendisine çekiyor. Sizler için Foça’da görebileceğiniz 5 tarihi noktayı belirledik.

Foça’da Görülecek 5 Tarihi Adres

1.Kybele Açık Hava Tapınağı

Kybele Açık Hava Tapınağı

Denizciler tarafından ibadet etmek için kullanıldığı tahmin edilen tapınağın M.Ö 500 yıllarında yapıldığı tahmin edilmektedir. Tapınakta daha önceleri Anadolu tanrıçası olarak kabul edilen Kybele‘nin heykellerinin ve kabartmalarının bulunduğu ancak bunların zamanla tahrip olduğu düşünülmektedir. Tapınakta aynı zamanda deniz fenerlerinin konması için özel yerlerin olduğu da göze çarpmaktadır.

2.Şeytan Hamamı

Yapılan araştırmalar neticesinde M.Ö 4. yüzyılda yapıldığı tespit edilen yapı isminin aksine bir hamam değil bir kaya mezardır. İki ayrı mezar odasından oluşan yapının her odasında iki mezar bulunmaktadır. Mezarların antik çağda devrin önemli ve zengin insanları için yapıldığı tahmin edilmektedir.

3.Pers Mezar Anıtı

Pers Mezar Anıtı

M.Ö 4. yüzyılda Foça’da egemenlik kuran Perslerin bölgede inşa ettiği anıt mezar, restore edilerek bugünkü görünümüne kavuşmuştur. Pers Mezar Anıtı, 2001 yılından bu yana bölgenin en çok ziyaret edilen tarihi bölgelerinden biri olmuştur.

4.Sur ve Beşkapılar

Sur ve Beşkapılar

1678 yılında bölgenin düşmanlara karşı savunulması için yapıldığı düşünülen Sur ve Beşkapılar günümüze kadar çeşitli onarımlardan geçmiştir. 1994 yılında restorasyonu tamamlanan yapı günümüzde ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaşmaktadır. Osmanlı döneminde kayıkhane olarak kullanılan bölge daha sonra açık hava tiyatrosu olarak kullanılmaya başlanmıştır.

5.Tiyatro

Tiyatro

Yöreye özel tufa taşından yapılan tiyatro, Anadolu’nun en eski tiyatrolarından biridir. Tiyatronun yapım tarihinin araştırmalara göre M.Ö 3. yüzyıla kadar dayandığı düşünülmektedir.

Siz de bu tarih kokan tatil beldesini ziyaret etmek için uçak bileti satın alabilirsiniz. İzmir’e geldikten sonra Foça’ya dilerseniz araç kiralayarak ya da İzban ile Foça dolmuşlarının güzergahına geçtikten sonra dolmuşlarla gidebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.