Ana sayfa » Ulkeler » Asya » Filipinler » Filipinlilerin Otobüs ve Dolmuşu: Jeepney

Filipinlilerin Otobüs ve Dolmuşu: Jeepney

1
1429

Farklı bir kültür, değişik alışkanlıklar, insanların yaşam biçimi ve daha akla gelebilecek birçok detay…

Bunların her birini dünya turu gezilerimde görürken, insanların renklerinin birbirinden farklı olduğu kadar yaşamlarının da birbirlerinden çok farklı olduğunu çok daha iyi bir şekilde görebiliyorum.

Filipinler turu gezimde, açıkçası o kadar çok ilginç detayla karşılaştım ki; bazılarını burada anlatamadım, bazılarını ise hatırlayamadım. Ancak oldukça değişik insan tiplerinin bu ülkede yaşamlarını sürdürdüklerini söylemem gerekiyor.

Jeepney Toplu Taşıma

Her ülkenin kendine göre taşıma araçları bulunur. Ancak genel olarak toplu taşıma araçlarında görülen tip, ülkemizdeki otobüslerdir. Ya da biraz daha şekillendirilerek farklı bir görünüm kazandırılan araçlardır. Fakat Filipinlerin toplu taşıma araçları, tüm hepsinden çok daha farklıdır. Adına Jeepney denen toplu taşıma araçları, aslında askeri araçların sonradan modifiye edilmesiyle elde edilmiş.

jeepney yolda

Bunların en büyük özelliği de elektrik ile çalışmasıdır. E-jeepney adı verilen bu araçların tarihçesine baktığımızda, II. Dünya savaşının ardından Amerikalıların bıraktıkları savaş araçları, o günden sonra bir gelenek haline getirilerek taşımada kullanılmış. Tabi teknolojinin ilerlemesiyle birlikte insanların ön görüsü de açılmış ve Filipinliler, jeepneyler üzerinde farklı çalışmalar yapmışlar. Ortadan böldükleri savaş araçlarına ekler yaparak, uzun bir toplu taşıma aracı haline getirmişler. Tabi bu ilginç detayı aktarırken bir de şunu söylemek istiyorum. Ülkede bu araçlar yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Jeepney Philippines

Ancak dikkatlice baktığınızda biri diğerine benzemiyor. Her birinin ustası farklı olduğu için kendine göre bir şekil vermiş. Hatta bunların iki katlıları bile yapılmış. Tabi iki katlı otobüs dediysem aklınıza, İstanbul’daki Mecidiyeköy otobüsleri gelmesin. Aracın dışından, arka tarafından bir merdiven yapılmış, otobüs içinde yer kalmayınca, gelen yolcular, bu merdiveni kullanarak üst kata çıkıyorlar. Artık yolculuk boyunca yapılan korkuluklara tutunmak zorunda kalıyorlar.

jeepney - DeviantArt

Bu araçlar, daha uzun bir süre yaşar mı yaşamaz mı bilemem. Ancak çalışmasında yarattığı çevre kirliliği ve ses kirliliğine çok fazla tahammül edileceğini düşünmüyorum. Kim bilir belki de ilerleyen zamanlarda, bunlar daha da modern bir hale getirilerek sesten arındırılır ve çevre dostu toplu taşıma araçları olarak hem kültürlerini korur hem de taşımada daha etkili bir şekilde kullanılmaya devam edilirler.

1 YORUM

  1. çok sevimli olmuş bu otobus gerçekten:) keşke burdada böyle olsa renkli renkli bizdekiler sabit renk hayat gelir dışarıaya valla renkli otobusler..

Comments are closed.