Ivory Coast Gezilecek Yerler

Bir tarafınızda yağmur ormanları bir tarafınızda Sahra Çölü.. İşte kendinizi bunların tam ortasında bulacağınız yere, Fildişi’ne doğru yolculuğa çıkıyoruz.

Fildişi gezilecek yerler yazımızı inceleyerek, şehrin görülmesi gereken yerleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

#1 Fildişi Gezilecek Yerler

Listemizin ilk sırasında;

1- Banco National Park

banco national park

Fildişi Sahili’nin güneydoğusunda bulunan yeşil cennet Banco Ulusal Parkı, şehirde görmeniz gereken huzur dolu yerlerden biri. Sessizliğin tadını çıkartıp yeni bitki türlerini tanımanızı sağlayan parkın içerisinde, ülkedeki tüm bitki çeşitliliğini görebiliyorsunuz.

Şehrin gürültüsü ve insanların kalabalığından uzak sakin bir gün geçirmek isterseniz kesinlikle uğramanızı önerdiğimiz parkın çevresinde konaklama yapabileceğiniz birçok otel bulunmakta. Uyandığınızda gözlerinizi yemyeşil doğa manzarasına karşı açıp, tertemiz bir hava almak isterseniz Banco Ulusal Parkı etrafındaki konaklama seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

2- Basilica of Our Lady of Peace

basilica of our lady of peace

Fildişi Sahili’nde bulunan en büyük bazilika olan Our Lady of Peace, 30.000 metrekarelik bir alana inşa edilmiştir.158 metre yüksekliğe sahip olan bazilika aynı anda 18.000 kişiyi ağırlayabiliyor.600 milyon dolara mal olan yapı, harcanan miktara değerek Fildişi’nin en görkemli yapısı olmayı başarmıştır.

3- Comoé Milli Parkı

comoe national park

Batı Afrika’nın en büyük koruma alanı olan Comoe Milli Parkı, 11.500 km’lik bir alana yayılmış flora alanıdır. Büyük bir canlı çeşitliliğine sahip olan park, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenmiş önemli alanlardan biridir.

İki nehir arasına bulunan park, nem oranının yüksek olması sebebiyle farklı birçok bitkinin yetiştiği, el değmemiş ormanlara sahiptir. Temiz havanın ne demek olduğunu en iyi anlayabileceğiniz bu milli park, Fildişi seyahatinizde görmeniz gereken noktalar arasında yer alıyor.

4- Taï Milli Parkı

Tai Milli Parkı

Tehlike altındaki birçok canlının barındığı Tai Milli Parkı, olukça geniş bir fauna ve floraya sahiptir. Batı Afrika’da bulunana milli park içerisinde yaşayan canlılar arasında; cüce suaygırı, maymunlar, leoparlar ve şempanzeler bulunmaktadır.

3.300 km2’lik alanıyla canlılar için korunaklı bir yaşam alanı sunan park,1972 yılında ulusal park statüsü kazanmıştır. Mart ve Nisan ayları arasında oldukça yağış alan bölge yeşil alanları ve sevimli canlılarıyla ziyaretçilerini bekliyor.

5- Nimba Dağı Doğa Siti

mount nimba

UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmeye hak kazanmış Nimba Dağı, zengin canlı çeşitliliği ve endemik bitki türlerine ev sahipliği yapması sebebiyle Afrika Kıtası’nın önemli alanlarından biri haline gelmiştir.

Gine, Fildişi ve Liberya topraklarında bulunan Nimba Dağı, sahip olduğu muhteşem manzarası ve eşsiz coğrafyasıyla ziyaretçilerin uğrak noktaları arasında yer alıyor. Dağın Gine ve Liberya tarafında madencilik faaliyetleri sebebiyle ağaçlar tahrip olmuşken, Fildişi tarafında kalan kısımlar el değmemiş doğal bir güzelliğe sahiptir. Ülkenin önemli doğal mirasları arasında bulunan Nimba Dağı, şehrin görmeniz gereken noktaları arasında yer alıyor.

6- St. Paul’s Cathedral

saint paul cathedral

Afrika’da bulunan en büyük ikinci kilise olma özelliğine sahip St.Paul’s Katedrali, Abidjan’a 1985 yılında ziyarete açılmıştır. Modern mimarisiyle dikkat çeken katedralde Hristiyanlığa ait simgelerin yanı sıra Fildişi’ne özgü etnik sembollerin de kullanıldığını görebilirsiniz.

İnşaatının maliyeti 12 milyon dolar tutan katedralin dış cephesinde haç işaretine bezeyen beton bir figür vardır. Aldo Spirito tarafından tasarlanan modern yapıyı Fildişi’nin Abidjan bölgesinde ziyaret edebilirsiniz.

7- Abokouamekro Game Reserve

Abokouamekro Game Reserve

1993 yılında açılmış olan Abokouamekro Game Reserve, 21.000 hektarlık alan üzerinde birbirinden farklı bitkilere ve canlı çeşitliliğine ev sahipliği yapıyor. Turistik alanların başında gelen bu parkta yeşilin her tonunu görüp, canlıları doğal ortamlarında keşfedebiliyorsunuz.

Park içerisinde gezerken; zürafalar, gergedanlar, kuş türleri, kelebekler, su aygırları ve maymunları görebileceğiz bölümler bulunmakta. Eğlenirken aynı zamanda huzur dolacağınız Abokouamekro Game Reserve’i ziyaret etmenizi öneriyoruz.

8- Musée des Civilisations de Côte d’Ivoire

Musée des Civilisations de Côte d'Ivoire

Fildişi’nin en önemli merkezleri arasında olan Fildişi Sahilleri Medeniyetleri Müzesi, şehrin en önemli zanaat merkezlerinde biridir. İçerisinde; tahta oymacılığı, dokumacılık ürünleri ve el sanatlarına ait daha birçok örneğin bulunduğu müzede Afrika kültürüne ait etnik simgeleri görme şansına sahipsiniz.

Müzeyi Pazartesi günleri dışında 09.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

9- Assagny National Park

assagny national park

Fildişi’nde doğaya kaçmak ve huzuru bulmak istiyorsanız palmiye ağaçları arasında yürüyüp, tahta köprülerden geçebileceğiniz Assagny Ulusal Parkı’nı ziyaret etmenizi öneriyoruz. Afrika’da yetişen bitkilerin neredeyse hepsini görebileceğiniz bu bahçe içerisinde kuş sesleri arasında yürüyüş yapabilirsiniz.

*Afrika Kıtası’nın en güzel ülkelerinden olan Fildişi Sahili’ni beğendiniz mi? Şehrin görülecek yerlerini fotoğraflardan gezmek olmaz.  En uygun Fildişi uçuşlaını görüntüleyip, avantajlı fiyatlardan biletinizi satın alabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.