Okyanusyada bir ada ülkesi olan Fiji, rüyalarınızı süsleyecek muhteşem güzellikleriyle bilinmekte.

Temeli deniz mahsullerine dayanan mutfağın tüm ayrıntılarını ‘’ Fiji’de ne yenir , ne içilir? ‘’ isimli yazımızda inceleyebilirsiniz. Yüzlerce adadan oluşan bu ülkede sağlıklı beslenme ön plana çıkmaktadır.

#1 Fiji’de Ne Yenir ?

Listemizin ilk sırasında;

1- Kokoda

Kokoda

Ülkenin en sevilen yemeklerinden olan kokodanın içerisinde ince doğramış balık etleri bulunmaktadır. Balık etlerinin Hindistan cevizi kreması ve limonla harmanlayıp sunulan bu yemek oldukça Fiji’de ne yenir sorusuna verilebilecek en basit yanıtlardan biri. Hafif ve sağlıklı ola kokodayı yemeye doyamayacaksınız.

2- Duruka

Duruka

Fiji’nin Kuşkonmazı ‘’ olarak adlandırılan duruka, yemeklerin yanında tüketildiği gibi çiğ olarak da yenilmektedir. Ada ülkelerinde genel olarak yaygın olan bu lezzet doyurucu olma özelliğiyle ön plana çıkıyor.

3- Taro

Taro

Patates benzeri bir sebze olan Taro, aynı patates gibi kızartılarak cips veya püre haline getirilerek yenebiliyor. Yemek yanlarında garnitür yada atıştırmalık olarak servis edilen taroyu birçok şekilde tüketebilirsiniz.

4- Nama

Nama

Bir yosun ürünü olan nama, yemeklere eklenerek veya yemek yanlarında tuz ve karabiberle servis edilen garnitürlerden biridir. Geleneksel lezzetlerden biri olan bu tadı kesinlikle denemenizi öneriyoruz.

5- Mahi Mahi

Mahi Mahi

Fiji’de ne yenir endişesini ortadan kaldıran bu balık, Fiji açıklarında yakalanmaktadır. Rengârenk bir balık olan mahi mahinin temizlenip ızgarada pişirilmiş haline bayılacaksınız. Kesinlikle denemeniz gereken bu yemek hem hafif hem de sağlıklı.

6- Lovo

Lovo

Lovo aslında bir yemekten çok pişirme türüdür. Fiji’de şölenlerde veya düğünlerle tercih edilen lovo, toprakta bir çukur açılarak içerisinde tavuk veya balığın kızartılmasıyla oluşmaktadır. Ağır ağır pişmesiyle lezzetini koruyan yemekler, tencerede pişen yemeklere göre daha lezzetli ve kıvamlı oluyor.

*Fiji’de gezilecek yerler yazımızı incelediniz mi?

Fiji’de ne yenir yazımız hakkındaki fikir ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorumlar butonundan bizlerle paylaşabilir, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz. 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.