Evora'da ne yenir? Ne içilir?
Portekiz'in lezzet merkezi: Evora

Büyüleyici tarihi ile Portekiz’in en çok ilgi gören şehirlerinin başında geliyor Evora. Şehir aynı zamanda Portekiz’de yemek sevenler için kesinlikle uğranması gereken destinasyonların başında geliyor. Biz de bu nedenle “Evora’da ne yenir? Ne içilir?” diye sorduk ve bulduğumuz cevapları listeledik…

Evora’da Ne Yenir? Ne İçilir?

Klasik bir Orta Çağ şehri olan Evora Portekiz’in turizm açısından potansiyeli fazla olan şehirlerinden biridir. Buraya gelenler çoğunlukla şehri turistik açıdan ziyaret ettiğinden fiyat konusunda Evora yeme içme seçeneklerinin Portekiz ortalamasına göre bir “tık” daha yukarıda olduğunu belirtmemizde fayda olacağını düşünüyoruz. Hatta marketler bile burada pahalı gelebilir, bilginize 🙂

Çorba konusunda geniş bir yelpazeden seçim yapabileceğiniz Evora mutfağı etli yemeklerde çoğunlukla domuz etini kullanıyor. Özellikle siyah domuz eti şehrin spesiyalleri arasında bulunuyor. Tabi bunun yanında tavuk ya da kırmızı et ile yapılan yemekler de bulunuyor. Etlerin yanı sıra çeşitli otlar ve baharatlar da Evora yemekleri içinde sıklıkla kullanılan maddeler arasında yer alıyor.

Alentejo mutfağının başkenti konumunda bulunan Evora’da mutfağa giren her şeyin değerlendirilmesi ve boşa harcanmaması ise en önemli özelliklerinin başında geliyor. Bu nedenle bu şehirde herhangi bir bitkinin veya hayvanın aklınıza hiç gelmeyecek bir bölgesinden yapılan yiyeceklerle bolca karşılaşabilirsiniz.

Evora yemekleri hakkındaki genel bilgilerin ardından dilerseniz Evora restoranlarına gittiğinizde en çok karşılaşacağınız lezzetleri sıraladığımız “Evora’da ne yenir? Ne içilir?” listemize geçelim;

1. Sopa de Caçao

Sopa de Cacao
Sopa de Cacao

İsminden de anlaşılacağı üzere kedi balığından yapılan bu çorba lezzeti ve besleyiciliği ile ön plana çıkıyor. Görüntü itibariyle çok gösterişli olmasa da oldukça asil bir his uyandırdığını söyleyebiliriz. Dolu dolu bir yemek için önden güzel bir çorba içmek isterseniz bu çorbayı sipariş edebilirsiniz.

2. Ensopado de Borrego

Ensopado de Borrego
Ensopado de Borrego

Canınız etli bir şeyler mi çekti? O halde Potekiz usulü kuzu güveci denemenizi tavsiye ediyoruz. Evore mutfağı içindeki önemli lezzetlerden biri olan bu yemeğin görüntü ve lezzet olarak ülkemizde yapılan güveçlere benzediğini göreceksiniz.

3. Açorda

Açorda
Açorda

Bu geleneksel Portekiz yemeğinin ana maddesi küp şeklinde doğranmış ekmek parçaları. Kaynar suda pişmeye başlayan yumurta içine çeşitli baharatlar ve yağ ile harmanlanmış bu ekmek parçaları atılarak ortaya bu geleneksel çorba çıkıyor. “Evora’da ne yenir?” sorusuna cevap olarak yöresel bir çorba arıyorsanız bizce açorda yemeğe güzel bir başlangıç olacaktır.

4. Sopa de Belgroegas (Semizotu Çorbası)

Sopa de Belgroegas
Sopa de Belgroegas

Herhangi bir çabaya gerek duymadan doğada bolca bulunan bir bitki haline gelen semizotu Evora yemekleri içinde kendisine semizotu çorbası olarak yer buluyor. Doğanın insanlara bir armağanı olan bu bitki A, B, C vitaminleri, magnezyum, kalsiyum demir gibi vitamin ve mineralleri içinde barındırması nedeniyle çok fazla tüketilmektedir. Çorba aynı zamanda şeker bakımından da zengin olduğundan besleyici bir öğün için tercih edilmesi gereken seçenekler arasında bulunuyor.

5. Sopa de Tomate (Domates Çorbası)

Sopa de Tomate
Sopa de Tomate

Soğuk ya da yağmurlu bir havada Evora’da yenebilecek şeyler arasında en iyilerinden biri kesinlikle domates çorbası. Mevsiminde toplanmış domateslerden yapılan ve baharatlarla içeriği zenginleştirilen son dokunuş olarak da üzerine dilerseniz kaşar peyniri rendeleyebileceğiniz bu lezzet sizi çok farklı dünyalara götürebilir.

6. Gazpacho

Gazpacho
Gazpacho

Bu çorba soğuk bir şekilde servis edilmesi ile birçok çorba türünden ayrılıyor. İspanya’dan dünyaya yayılan bu lezzet farklı sebze ve etlerle yapılmasına rağmen kabul gören versiyonu domatesle yapılanıdır ve Evora mutfağı içinde de önemli bir yere sahiptir. Bizce denemeye değer bu lezzeti Evora’ya uğradığınızda mutlaka tatmalısınız.

7. Carne de Porco a Alentejana

Carne de Porco a Alentejana
Carne de Porco a Alentejana

Domuz eti ile yapılan bu yemek geleneksel Portekiz yemekleri arasında bulunuyor. Kızartılarak hazırlanan domuz etleri istiridyeler eşliğinde servis ediliyor. Carne de Porco a Alentejana yerli halkın yanı sıra gastronomi konusunda kendini geliştirmek isteyenler tarafından da çok fazla tercih ediliyor.

8. Chouriço

Chouriço
Chouriço

Pek çok Avrupa şehrinde olduğu gibi Evora’da da domuz eti yaygın olarak tüketiliyor ve birçok yemekte domuz eti kullanılıyor. Domuz etinden yapılan chouriço ismi verilen sucuk ise şehrin beğenilen şarküteri ürünleri arasında bulunuyor. Görünüş olarak ülkemizde görmeye alışkın olduğunuz sucuklara benzeyen chouriço çeşitli pişirme yöntemleri ile hazırlanarak servis edilebiliyor.

9. Cabeça de Xara

Cabeca de Xara
Cabeca de Xara

Farklı lezzetler peşindeyseniz ve “Evora’da ne yenir?” sorusuna bu doğrultuda cevaplar arıyorsanız cabeça de xara denemeniz lezzetlerden biri. Domuz kafası ve hayvanın kıkırdak dokularından yapılan bu yiyecekte sarımsak, tuz, sirke, karabiber, maydanoz gibi farklı ürünler de eklenmektedir. Salam gibi ince dilimler halinde kesilerek servis edilen bu lezzet bölgeye has lezzetlerden biridir.

10. Alentejano Ekmeği

Alentejano Ekmeği
Alentejano Ekmeği

Pão Alentejano olarak adlandırılan bu ekmek Evora mutfağının temel taşını oluşturuyor ve yöresel maya ile fırında geleneksel yöntemlerle pişiriliyor. Yuvarlak bir formda oldukça kalın bir şekilde hazırlanan bu ekmeği denemeden Evora’dan ayrılacağınıza ihtimal vermiyoruz.

11. Dogfish Soup

Köpekbalığı Çorbası
Köpekbalığı Çorbası

Bir tür balık çorbası olan Köpekbalığı çorbası da deneyebileceğiniz çorbalar arasında yer alıyor. Bu çorbanın geçmişi ise Evora’nın tarihi ile orantılı. Evora halkı geçmişte evlerine balık götürürken en taze kalan balık köpekbalığı idi. Bu de bu balık türünü şehirde çok özel kılmaktadır. Yapılan çorba ise geçmişten bugüne halkın damaklarında enfes bir tat bırakmaktadır.

12. Zeytinyağı

zeytinyağı
Evora mutfağının olmazsa olmazı: Zeytinyağı

Zeytinyağsız bir Evora mutfağı kesinlikle düşünülemez. Şehirde neredeyse bütün yemekler zeytinyağı ile yapılmaktadır. Eee ne de olsa bir Akdeniz şehrindeyiz ve burada çok özel zeytin türlerinin yetişiyor olması şaşırılacak bir şey değil. Elde edilen zeytinyağlarının ödüller alması da bu sebepten olsa gerek.

13. Koyun Sütü Peyniri

Koyun sütü peyniri
Koyun sütü peyniri

Yuvarlak bir şekilde yapılan ve eşsiz bir tada sahip olan koyun sütü peyniri genellikle yemeklerden önce zeytinyağı ve Alentejano ekmeği ile servis edilmektedir. Peynir özellikle şehrin en değerli içeceklerinden olan kırmızı şarapla bir arada tüketildiğinde insanda tam bir lezzet patlaması gerçekleştirmektedir.

14. Şarap

Sarap
Şehirde onlarca şarap imalathanesi bulunuyor

Geçmişi Orta Çağ’a kadar uzanan şehirde bağcılık ve şarapçılık faaliyetlerinin de tarihi çok eskilere dayanıyor. Bölge dünyada şarap konusunda ziyaret edilmesi gereken en önemli yerlerden biri olarak kabul edilmektedir. Bölgede bulunan 60’ın üzerindeki şarap imlathanesi burayı tam anlamıyla bir şarap diyarı haline getirmiştir.

Evora yemek konusunda gerçekten ziyaretçilerine büyülü bir dünya vadediyor. Biz de “Evora’da ne yenir? Ne içilir?” listemizle bu büyülü dünyanın kapılarını biraz aralamak ve hakkında biraz bilgi sahibi olmanızı istedik. Tabi ki şehir bahsettiklerimizden çok daha fazlasını bulabileceğiniz bir yer. Keyfini çıkarın 😉

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.