Almendres Dolmeni

Yaklaşık 70 bin nüfusuyla Lizbon’un doğusunda bulunan bu küçük belediye, Orta Çağ’dan kalma havasıyla tam bir ziyaret noktası.

Kendinizi antik bir dünyada hissettiren Evora gezilecek yerler i, Portekiz turu düşünenlerin mutlaka birkaç gününü ayırarak ziyaret etmesi gereken yerlerden biri. Evora, Yalnız birkaç günden fazlasının da şehirde sıkılmanıza neden olacağını da belirtelim. Ha bu arada şehir turistik bir bölge olduğundan biraz pahalı olduğunu hatırlatmakta fayda var.

#1 Evora Gezilecek Yerler

Listenin ilk sırasında;

1. Capela dos Ossos

Capela dos Ossos

Evora’nın görülmesi gereken en ilginç yerlerinin başında bu şapel gelmektedir. Kemiklerin kilisesi olarak tarif edebileceğiniz şapelin, 17. yüzyılda 5 bin insanın kemikleriyle yapıldığı ifade edilmektedir.

2. Evora Roma Tapınağı

Evora Roma Tapınağı

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Evora, pek çok tarihi kalıntıyı bünyesinde bulunduruyor. Bunlardan en önemlisi ise şehirdeki Roma Tapınağı. Araştırmacılar tapınağın Julio Cesar’a ithafen yapılmış olabileceğini tahmin etmektedir.

3. Giraldo Meydanı

Giraldo Meydanı

Şehrin en hareketli yerlerinden olan Giraldo Meydanı, şehrin mutlaka zaman geçirilmesi gereken noktalarından. Burada bulunan cafe ve restoranlarda keyifli bir şekilde bir şeyler atıştırabilir, butik mağazalarda alışverişin tadını çıkarabilirsiniz.

4. Sokakları

Evora Sokakları

Bu antik şehrin sokaklarında, tipik mimariyle yapılmış evleri arasında kaybolarak bir gününüzü keyifli bir şekilde geçirebilirsiniz. Bu tarihi sokaklarda bol bol fotoğraf çekebilir ve gezinizi çok daha renkli bir hale getirebilirsiniz.

5. Cadaval Sarayı

Cadaval Sarayı

17. yüzyıldan kalma saray günümüzde bütün ihtişamıyla ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Saray içinde el yazmaları, halılar ve kraliyet ailesine ait fotoğraflar sergilenmektedir.

6. Almendres Dolmeni

Almendres Dolmeni

M.Ö 5 bin yılına kadar giden geçmişine rağmen 1966 yılında keşfedilmiştir. Neolitik dönemin şehirdeki önemli kalıntılarından olan bölgedeki taşların neden yapıldığı konusunda henüz tam bir fikir birliği oluşmamıştır. Bölgeye toplu taşımanın bulunmaması ise buraya ulaştırmayı zorlaştırsa da imkanını bulursanız burayı ziyaret edilecekler listenize eklemenizi öneriyoruz.

7. Sé Katedrali

Sé Katedrali

Çeşitli sanat eserlerinin bulunduğu Se Katedrali, estetik mimarisi ve muhteşem tasarımı ile şehrin mutlaka görülmesi gereken noktalarından biri.

8. Evora Üniversitesi

Evora Üniversitesi

Portekiz’in en eski üniversitesi olan Evora Üniversitesi, estetik açıdan mutlaka ziyaret edilmesi gereken ve ziyaretçilerini pişman etmeyen bir bölge. Evora’ya geldiğinizde bu üniversiteyi de görmenizi öneriyoruz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.