Etkileyici Geçmişiyle Tarihi Yarımada

0
1251

İstanbul’un ilk yerleşim yeri olarak kabul edilen ve Fatih Belediyesi sınırları içerisinde kalan Tarihi Yarımada, turistler tarafından en çok ilgi gören yerlerin başında gelmektedir. Geçmişi oldukça eskiye dayanan bölgedeki kültürel doku ve tarihi yaşam turistler tarafından çok beğenilmektedir. Eğer siz de bir İstanbul gezisi yapmak istiyorsanız Tarihi Yarımada’yı mutlaka baştan sona gezmenizi tavsiye ederiz.

Tarihi Yarımada

Tarihi Yarımada’da Nereleri Gezmelisiniz?

Tarihi Yarımada’nın en ilgi gören noktası kuşkusuz Sultanahmet Meydanı olmaktadır. Gezinize bu noktadan başlamak çok mantıklı olacaktır. Sultanahmet Meydanı’nda kestane, Osmanlı macunu, mısır gibi birçok sokak lezzetini tadabileceğiniz gibi bölgedeki birçok cafe ve restoranda çok çeşitli leziz yemekler yeme fırsatı da bulabilirsiniz. Meydana çok yakın olan Sultanahmet Camii, Yerebatan Sarnıcı, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Dikilitaş, Yılanlı Sütun ve Ayasofya Müzesi size tarih dolu bir gezinin habercisi olacaktır.

Sultanahmet Meydanı
Sultanahmet Meydanı

Gezinize Topkapı Sarayı, Aya İrini Kilisesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ni de dahil ederek tarih dolu anlar yaşamaya devam edebilirsiniz. Topkapı Sarayı’nın ihtişamından gözlerinizi alamayacağınızdan eminiz. Topkapı Sarayı için yarım gününüzü ayırmanız gerektiğini söylememiz gerek. İstanbul Arkeoloji Müzesi de oldukça kapsamlı bir müze ve bu müze için de yaklaşık 2-3 saatini ayırmanız gerekmektedir. Bu yerlere ayırdığınız zamana kesinlikle deyeceğinden emin olabilirsiniz.

Topkapı Sarayı
Topkapı Sarayı

Eminönü Bölgesi’nde tarihi teknelerden balık ekmek ve turşu suyu ikilisiyle kendinize oldukça keyifli bir atıştırma molası verebilrisiniz. Dilerseniz tarihi lokma tatlısını da arkasından yiyebilirsiniz. Galata Köprüsü’nü, Gülhane Parkı’nı, Sirkeci Garı’nı, Yeni Camii’yi de mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Eminönü
Eminönü

Kapalı Çarşı sizi bütün ihtişamıyla karşılayacaktır. İstanbul’u ziyaret eden her turistin mutlaka uğradığı bu tarihi çarşıda aklınıza gelebilecek birçok şeyi rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu etkileyici atmosferde alışveriş yapmak size çok iyi gelecek. Beyazıt Meydanı, Beyazıt Camii, Sahaflar Çarşısı ve Türk Hat Sanatları Müzesi bu civardaki görmeniz gereken yerlerden. Eğer acıktıysanız Beyazıt’taki meşhur kurufasulyecilerden tadını asla unutamayacağını kurufasulye menüsü ile kendinize bir ziyafet çekebilirsiniz.

Beyazıt
Beyazıt

Tarihi Yarımada gezinize Fatih, Edirnekapı, Yedikule’yi de ekleyerek tarihi surları görmenizi tavsiye ederiz. Bölgedeki birçok tarihi camii ve yapıyla ilgili çok farklı bilgilere ulaşabileceksiniz.

Edirnekapı Surlar
Edirnekapı Surlar

Tarihi Yarımada’ya Nasıl Gidilir?

Tarihi Yarımada, İstanbul’un en önemli turistik bölgesi olduğu için İstanbul’a geldikten sonra bu bölgeye gelmek oldukça kolay olmaktadır. Dilerseniz havaalanından taksiyle ya da araç kiralayarak ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmek isterseniz metro, tramvay, otobüs, metrobüs gibi çok çeşitli alternatiflerle Tarihi Yarımada’ya gelebilirsiniz. Siz de bu önemli destinasyonu gezmek isterseniz İstanbul uçak bileti sayfamızdan en uygun bilet seçeneklerine ulaşabilirsiniz. Dilerseniz de İstanbul için otobüs bileti satın alarak da Tarihi Yarımada’yı gezme şansına sahip olabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.