Eskişehir Sazova Parkı

Sazova Parkı, Eskişehir’in son yıllarda geçirdiği değişimle birlikte şehre kazandırılan en önemli değerlerin başında gelmektedir.

400 bin metrekarelik bir alanda kurulan parkta ziyaretçiler kültür, tarih, sanat ve bilim alanında birbirinden etkileyici bölümlerde dolu dolu bir gün geçirme fırsatını yakalamaktadır.

#1 Sazova Parkı Bölümleri

1. Masal Şatosu

Masal Şatosu, Sazova Parkı

Sazova Parkı içinde ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken yerlerin başına Masal Şatosu geliyor. Şato ilk bakıldığında Disneyland’ı andıran bir tasarıma sahip olsa da tasarımında ülkemizdeki Galata Kulesi gibi önemli mimari yapılardan izler taşımaktadır.

Şato içinde dilerseniz bireysel olarak gezi yapabilirsiniz. Dilerseniz de Keloğlan, Nasreddin Hoca gibi temalara sahip olan rehberli turlara katılarak çocuğunuzla şato içinde çok keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Bu turlara her çocuğun bir ebeveyniyle katılmasına müsaade edilmektedir. Turlar için katılım ücreti olarak çocuklardan 5₺ ve yetişkinlerden 10₺ ücret alınmaktadır. Şato pazartesi günleri dışında 10:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

2. Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Eskişehir Hayvanat Bahçesi 2017 yılından bu yana park içinde ziyaretçilerini ağırlamaktadır. 85 metrekarelik dev bir alanda kurulan hayvanat bahçesi içinde 120 farklı hayvan türü bulunmaktadır. Hayvanat bahçesine sonradan dahil edilen Eskişehir Eti Sualtı Dünyası ise ziyaretçilerin 123 türden birçok deniz canlısını inceleme ve keyifli vakit geçirme olanağı sunmaktadır.

3. Korsan Gemisi

May Flower isimli ünlü gemiden esinlenilerek yapılan Korsan Gemisi, parkın çocuklar tarafından çok sevilen bir diğer noktası. Gemi, yapay göletin hemen yanında bulunuyor ve gemiyi yetişkinler 3₺, çocuklar ise 1,5₺ ücret ödeyerek ziyaret etmek mümkün olabiliyor. Gemi içinde ziyaretçiler pek çok ilgi çekici bölümü görme fırsatı yakalıyor.

4. Sabancı Uzay Evi

Uzay bilimine dair çeşitli gösterilerin ve sunumların gerçekleştirildiği Sabancı Uzay Evi, parkın bilimsel anlamdaki önemli durakları arasında bulunuyor. Yapı, Sabancı ailesinin önemli maddi katkılarıyla hayata geçirilmiştir. Yapıyı ziyaret etmek için yetişkinler için 10₺ ve indirimli bilet için 5₺ ücret ödenmesi gerekmektedir.

5. Bilim Deney Merkezi

Özellikle çocukların ilgisini çekecek pek çok deneysel çalışmanın bulunduğu Bilim Deney Merkezi, park içinde çocuklu aileler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunuyor. 10:00-13:00 saatleri arasında turların düzenlendiği merkezde 13:00-17:00 saatleri arasında bireysel ziyaret gerçekleştirilebilmektedir.

6. Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi

Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi, ziyaretçilere dünya üzerindeki Türk varlığının sanat, bilim ve kültür üzerindeki etkilerini yakından görme olanağı sunmaktadır. Kompleks bir yapı olan merkez içinde Türk dünyasının önemli şahsiyetleri, Bilgi Dünyası Salonu, Bilim Kültür ve Sanat Okulu, Musiki Tarihi Salonu, Türk Dünyası Mutfağı, amfi, sergi ve fuaye alanı bulunmaktadır.

7. Esminyatürk

Esminyatürk’e gelenler Türk dünyasının önemli mimari yapılarından 32 tanesinin 1/25 ölçekli birebir kopyalarını inceleyebilmektedir. Esminyatürk 09:00-18:00 saatleri arasında yetişkinler içi 3₺ ve çocuklar için 1,5₺ ücret ödenerek ziyaret edilebilmektedir.

Sazova Parkı içinde bu ana bölümlerin yanı sıra ziyaretçilerin keyifle vakit geçirmesine imkan tanıyan yapay gölet, gezi treni, oyun parkları, çay bahçesi gibi pek çok farklı nokta da bulunmaktadır. Özellikle çocuklu ailelerin Eskişehir gezilecek yerler listesine dahil etmesi gereken Sazova Parkı içinde çok eğlenceli zamanlar geçireceğinizden emin olabilirsiniz.

#2 Sazova Parkı nerede? Buraya nasıl gidilir?

Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Parkı, Sazova Mahallesi’nde bulunmaktadır. Buraya ulaşım Kentpark kadar pratik olmasa da şehrin farklı noktalarından otobüs ve minibüsleri kullanmak mümkün olmaktadır.

Sazova Parkı’na ulaşım içim Odunpazarı bölgesinden kalkan 11, 17 ve 31 numaralı otobüsleri kullanabileceğiniz gibi Atatürk Stadyumu’nun arkasından hareket eden 16 ve 38 numaralı dolmuşları da kullanabilirsiniz.

Eğer Sazova Parkı içinde masalsı, bilim dolu ve kültürel bir gezi yaptıysanız tüm deneyiminizi aşağıda yer alan yorumlar butonundan bizlerle paylaşabilirsiniz. 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.