Eskişehir: Anadolu’da Bir Avrupalı

0
996

İç Anadolu bölgesinin tarihi dokuları ve doğallığı ile ön plana çıkan kenti Eskişehir, kendine has kültürü ile ön plana çıkan dokusuyla misafirlerini kendine hayran bırakmayı başaran bir kenttir. Kültür sanat müzeleri, gece hayatı ve aktiviteler konusunda bir hayli zengin olan Eskişehir, görülmeye değer en güzel kentlerimizden biridir.

Porsuk Çayının kenarında konuşlanan Eskişehir, gizemli tarihi dokuları, cıvıl cıvıl hayat tarzı, yapay plajı, zarif heykelleri ve daha birçok yönüyle ön plana çıkan bir Avrupalı gibi duruyor. Seyahatte farklı bir estetik yakalamak isteyenlerin kesinlikle uğraması gerektiğini düşündüğümüz bu şehir, tatilin farklı bir tada bürünmesini sağlayacak yönlerle doludur.

Eskişehir gezilecek yerleri

Eskişehir’in tarihi değerlerini yakından tanımak ve geçmişin mimarisini en iyi şekilde incelemek için uğranılması gereken yer Odunpazarı ilçesidir. Şehir merkezinden sadece 6 km. uzaklıkta yer alan bu muazzam yer, tarihin her nevi yönünü misafirlerine sunuyor. Yakın dönemde aslına uygun şekilde restore edilen ilçede görülmesi gereken pek çok nokta vardır. Arasta ve Şeyh Edebali Türbeleri, Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Alaaddin Camii, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykelleri Müzesi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Anadolu Üniversitesi Eğitim Karikatürleri Müzesi, Atlıhan El Sanatları Çarşısı ve Osmanlı Evi gibi yerler bunlardan sadece birkaçı. Oldukça renkli bir tatil yaşamak ve kültürel değerleri yakından incelemek isteyenler için kesinlikle önerilecek yerlerden biridir.

Eskişehir gezilecek yerleri

Tabi ki tarihi dokuların restore edilmiş halini misafirlerine sunan Odunpazarı, bir de aktiviteler için de ideal bir yerdir. Ailece veya arkadaşlarınızla birlikte buraya gittiğinizde, kafede sıcak bir çay veya kahve içebilir, tezgahlardan hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Porsuk Çayı’nın sunduğu gondol ve bot sefası ile Adalar’a gidebilir, şehrin ritmik hayatına ortak olmak için İki Eylül Caddesi’nde ve Doktorlar Caddesi’nde kısa bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Otantik bir gezi, tarihi dokularla iç içe bir yaşama ortak olmak için ideal bir nokta olan Odunpazarı ilçesi, hayal ettiğinizden çok daha fazlasını bir arada bulabileceğiniz bir güzergahtır.

Eskişehir gezilecek yerleri

Karasal bir iklime sahip olan Eskişehir, soğuk bir yerdir. Bu negatif özelliğini aradan çıkarttığınızda, Anadolu’nun en yaşanası kentlerinden biri haline gelebiliyor. Kendine has mimarisi ile misafirlerini sıcak tavırlarla ağırlayan Eskişehir, her anlamda gezilip görülmesi gereken bir şehirdir.

Eskişehir gezilecek yerleri

Eskişehir’e nasıl gidilir?

İstanbul’dan karayoluyla 324, Ankara’dan 233 ve İzmir’den 412 km. mesafede yer alan Eskişehir’e ulaşım oldukça kolaydır. Türkiye’nin dört bir yanından Eskişehir otobüs bileti alarak seyahatinizi karayolu ile tamamlayarak kente ulaşabilirsiniz. Uzak diyarlardan Anadolu’nun Avrupa’sına gelmek isteyenler ise Ankara Esenboğa Havalimanı’na gelerek buradan otobüs ile aktarma yaparak kente ulaşabilirler.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.