Ebsjerg'de ne yenir? Ne içilir?
Ebsjerg'de ne yenir? Ne içilir?

Erasmus öğrencilerinin yabancı nüfusun büyük bir kısmını kapladığı Esbjerg, sakin ve güvenilir bir liman şehri. Burası Danimarka yemek kültürünü yakından tanımak için de gidilmesi ve en az birkaç gün geçirilmesi gereken yerlerden biri.

Esbjerg’de Ne Yenir? Ne İçilir?

Klasik bir Danimarka şehri olan Esbjerg’de ne yenir? Ne içilir? diye merak edenler çoğunlukla Danimarka’nın geleneksel lezzetleri ile karşı karşıya kalmaktadır. Et yemeklerinin yanı sıra yemeklerde sebze de sıklıkla kullanılmaktadır.

Esbjerg sokaklarında gurme yemeklerinden pizzalara, sandviçlere ve burgerlere; Çin, Tayland ve İtalya’dan geleneksel Danimarka yemeklerine kadar çok çeşitli restaurant, cafe ve bar seçeneklerine ulaşabilirsiniz. Özellikle Skolegade ve Torvet bölgeleri bu yeme içme mekanlarının yoğunluk kazandığı yerlerdir. Özellikle Torvet bölgesindeki şirin ve davetkar cafeler sadece sundukları yiyeceklerle değil, konseptleri ile de dikkat çekmektedir.

Şimdi dilerseniz hazırladığımız listemize göz atarak Esbjerg’in en gözde yiyeceklerini ve içeceklerini birlikte inceleyelim;

1. Cocio

Cocio
Cocio

Listemize Esbjerg’de üretilen bir çikolatalı süt ile başlamak istedik. Olmazsa olmaz bir madde olmasa da Cocio, Danimarkalılar için önemli içeceklerden biridir. 1951 yılından bu yana üretilen bu lezzetli içeceğin klasik versiyonunun yanı sıra daha hafif olan Cocio One ve Cocio Energy versiyonları da ülke genelinde çok sevilmektedir.

2. Smørrebrød

Restaurant OK Servicecenter Holsted (adres ve bilgi)

Smørrebrød
Smørrebrød

Smørrebrød, sayısız içeriklerle donatılmış ve genellikle salata ya da sebzelerin eşlik ettiği geleneksel bir Danimarka yemeğidir. Daha çok atıştırmalık olarak kabul edebileceğimiz bu lezzet, bir dilim çavdar ekmeğinin üzerine tereyağ sürüldükten sonra çeşitli malzemelerin konmasıyla hazırlanan bir çeşit açık sandviçtir. Bu yiyecek, ana yemek, atıştırmalık ya da tatlı olarak sunulan klasik bir İskandinav lezzetidir. Ekmeğin üzerine eklenen malzemelere göre yiyeceğe verilen isimler de değişkenlik göstermektedir.

3. Peynir

Produce Market 

Peynir
Çok çeşitli peynirlerin tadına bakabilirsiniz

Danimarka’nın peynir konusundaki çeşitliliği ve başarısı dünya genelinde yaygın olarak kabul edilmiş bir gerçek. Esbjeg’de de birçok farklı peynir türünü deneyebilir ve hangisinin daha güzel olduğuna kendiniz karar verebilirsiniz. İşte bu nedenle hazırlayacağınız “Esbjerg’de ne yenir? Ne içilir?” listenize bu muhteşem peynirleri mutlaka eklemeniz gerekiyor.

4. Danish Pastry

Şehirdeki bütün pastanelerde bu lezzeti deneyebilirsiniz.

Danish Pastry
Danish Pastry

Danimarka’da keyifli bir kahvaltının özünde Danish pastry verilen bir çeşit börek yer almaktadır. Tekrar tekrar tereyağ ile kaplanan hamurlar sonunda muhteşem bir pufluğa kavuşmaktadır. Farklı formlarda hazırlanabilen bu hamur işinin içi krema ile doldurulmaktadır. Rivayete göre bu pasta 1950 yılında yaşanan bir grev nedeniyle getirilen Avusturyalı fırıncılar tarafından ülkede yaygınlaştırılmıştır.

5. Rodkal

Birçok yeme içme mekanı bu garnitürü yemeklerin yanına eklemektedir.

Rodkal
Rodkal

Rodkal, eker, üzüm suyu, sirke ve çeşitli baharatlar eşliğinde kısa süreli kaynatılan kırmızı lahanayla yapılan bir garnitürdür. Hızlı ve çok kolay bir şekilde hazırlanan bu yemek genellikle sade olarak servis edilse de üzerine tereyağ ya da rendelenmiş elma eklenerek de servis edilebilmektedir.

6. Körili Köfte

Yerel restoranda bu geleneksel köfteyi deneyebilirsiniz.

Körili Köfte
Körili Köfte

Danimarka’ya ilk körinin geldiği 1800’lü yıllarda yapılmaya başlanan körili köfte, günümüzde Danimarka şehirlerinin en yaygın olarak tüketilen ve sevilen yiyecekleri arasında bulunmaktadır. Kremalı köri sosunda genellikle domuz etinden yapılmış köfteler bulunmaktadır. Günümüzde popüler bir Danimarka geleneksel yemeği olarak kabul edilen bu tat, kimi zaman hinti eti ve çeşitli baharatlarla farklı bir şekilde de yapılabilmektedir.

7. Bira

Şehirdeki pubları ve barları ziyaret ederek bira eşliğinde keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Bira

Dünyanın neresine giderseniz gidin mutlaka lezzetli bir bira bulabileceğinizi garanti ediyoruz. Esbjerg de bu yerlerden biri ve yerli halk yemeklerin yanında ya da eğlenirken bira içmeyi çok sevmektedir. Bu de bira seven insanlar için bu şehri çok daha cezbedici kılmaktadır.

8. Deniz Ürünleri

Kok Og Guller (adres ve bilgi)

Seafood

Bir zamanlar sıradan bir balıkçı kasabası olan Esbjerg, günümüzde ülkenin en önemli liman kentlerinden biri konumunda bulunuyor. Deniz kenarında bulunan bu şehirde doğal olarak denizden yeni çıkmış oldukça leziz deniz ürünlerinin bulunması çok da şaşırtıcı bir durum değil. Bu nedenle siz de Esbjerg’e geldiğinizde bu muhteşem deniz ürünlerini listenize dahil ederek keyifli bir akşam yemeği için planınızı yapabilirsiniz.

Hazırladığımız Esbjerg’de ne yenir? Ne içilir? listemiz ile bu şehre gitmeyi planlayanlar için şehrin yemek kültürünü daha yakından tanıtmayı amaçladık. Şayet bu şehri daha önce ziyaret ettiyseniz bize yorumlarınızla yardımcı olabilir ve yazımızın gelişmesini sağlayabilirsiniz. 

pinEsbjerg’in mutlaka görülmesi gereken yerlerini de öğrenmek isterseniz editörlerimiz tarafından hazırlanan Esbjerg gezilecek yerler listemizi mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.