Esbjerg

Tarihiyle, kültürüyle ve gezilecek yerleriyle gelin hep birlikte Esbjerg’i tanıyalım.

Danimarka’nın sevilen liman şehirlerinden biri olan Esbjerg için hazırladığımız ‘’ Esbjerg Gezilecek Yerler ’’ yazımıza göz atarak şehrin popüler noktaları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Fisheries and Maritime Museum

Fisheries and Maritime Museum

Danimarka’da bulunan Balıkçılık ve Denizcilik Müzesi içerisinde bir müzeden beklediğinizden daha fazlasını bulabileceksiniz. Deniz canlılarını dönemler içerisindeki gelişimi, akvaryumları ve gemi simülatörlerini görebiliyorsunuz. Taş Devri’nden başlayarak değişimlerin gösterildiği müze içerisinde; kuşlar, balina iskeletleri, ahşap gemiler gezebileceğiniz diğer ayrıntılar arasında yer alıyor.

Denizcilik Müzesi içerisinde oldukça büyük bir alanı kaplayan dev akvaryumlar ve açık alanda gösterilerin sergilendiği bir havuz bulunmaktadır. Fok ve yunus gösterilerini izledikten sonra kapalı alanı gezebilir, akvaryum içerisindeki eşsiz güzellikteki deniz canlılarını görebilirsiniz. Müzeyi haftanın her günü 10.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

Esbjerg Art Museum

Esbjerg Art Museum

Esbjerg Art Müzesi, Danimarka’daki sanatsal gelişimi etkileyen ve sanat alanında izler bırakan birçok sanatçının eserlerinin sergilendiği bir merkezdir.

20.yüzyıldan beri genç sanatçılardan, deneyimli sanatçılara pek çok kişinin eserlerine ev sahipliği yapıyor. Yaratıcı çalışmaların ilham vereceği müzeyi pazartesi günleri dışında 10.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

Men at Sea

Men at Sea

Danimarka’nın Saedding Plajı’nda bulunan Men at Sea heykelleri, yan yana oturmuş denizi izleyen dört adamdan oluşmaktadır. Şehrin en dikkat çeken mimarilerinden birine sahip olan Men at Sea,Svend Wiig Hansen tarafından tasarlanmıştır.

Beyaz renkleriyle dikkat çeken yapıların her biri 9 metre uzunluğa sahiptir. Esbjerg’in 100.yılına özel olarak yapılmış olan Men at Sea anıtlarını dilediğiniz gün ve saatte ücretsiz olarak ziyaret edebiliyorsunuz.

Wadden Sea National Park

Wadden Sea National Park

Danimarka’da gelgit sonrasında suların çekilmesiyle gün yüzüne çıkan Wadden Denizi Ulusal Parkı, şehrin en büyük ve en yeni ulusal parkı olma özelliğine sahip. Yaban hayatını rahatlıkla gözlemleyebileceğiniz bu park aynı zamanda göçmen kuşların durak noktalarından biridir.

Şehrin en popüler noktalarından biri olan park içerisinde canlı hayatını yakından gözlemleyebilir ve suların çekilmesiyle oluşan küçük adacıkların arasında hoş bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Parkı dilediğiniz zaman ücretsiz ziyaret edebiliyorsunuz.

Varde Miniby

Varde Miniby

Esbjerg’de gezebileceğiniz en popüler turistik noktalardan biri de Varde Miniby’dir. Ateşler sonucunda yıkılmış olan Varde’deki evlerin minyatür hallerinin inşa edildiği bu alan içerisinde 300’ü aşkın yapı bulunmaktadır.

Varde Miniby’da 1.10 boyunda inşa edilmiş olan yapıları inceleyerek, Orta Çağ dönemi mimarisini yakından inceleyebilirsiniz. Varde Miniby’i haftanın her günü saat 10.00-18.00 arasında ziyaret edebiliyorsunuz.

Christian IX Heykeli

Christian IX Heykeli

Ludvig Brandstup tarafından tasarlanan Christian IX Atlı Heykeli, Esbjerg meydanında bulunuyor.1899 yılında bronzdan yapılmış olan heykel at üzerinde tasvir edilmiş Christian IX’e aittir. Bu yapıyı şehrin meydanında gezerken dilediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.