Erzurum'un Festivalleri

Doğu Anadolu’nun incilerinden biri olan Erzurum, birbirinden eğlenceli festivallere ev sahipliği yapıyor. Erzurum’un festivalleri ve şenliklerini merak edenler buraya!

Sizler için derleyip bir araya getirdiğimiz Erzurum’un festivalleri yazımızda, birbirinden özel festivaller hakkında bilgi edinebilir, şenlik tadında bir Erzurum seyahati geçirebilirsiniz!

Müzik Festivalleri

1. Winterfest Erzurum (Aralık)

Winterfest Erzurum

Winterfest, Türkiye’nin önde gelen kayak merkezlerinden biri olan Palandöken Kayak Merkezi’nde, 2014 yılından beri düzenli olarak gerçekleştiriliyor. Üç gün boyunca birbirinden renkli ve birbirinden eğlenceli birçok etkinliğe ev sahipliği yapan Winterfest’le, Palandöken’i ve Konaklı Kayak Merkezi’ni tüm dünyaya tanıtmak ve Erzurum’u kış turizmi açısından cazip bir merkeze dönüştürmek amaçlanıyor.

Festival kapsamında Mustafa Sandal gibi ünlü isimler sahne alırken, eğlenceli sportif aktiviteler yapılıp, yarışmalar düzenleniyor. Erzurum’un festivalleri arasında oldukça popüler olan Winterfest’e sizler de katılabilir, hem festivalin hem de kar tatilinin tadını çıkarabilirsiniz!

2. Icebreak (14-15 Aralık)

Icebreak

Kış turizmi açısından Türkiye’nin en popüler rotalarından biri olan Palandöken Kayak Merkezi, kış sezonu boyunca, eğlenceli festivallere ev sahipliği yapıyor. Bu festivallerden biri olan Icebreak, dinamik etkinliklerle dolu olan programıyla Palandöken’i bir eğlence merkezine dönüştürüyor. Üniversite öğrencilerinin buluşma noktalarından biri olan festivalde, iki gün boyunca kesintisiz müzik hız kesmeden devam ediyor.

Icebreak, Teoman, Can Bonomo ve Ceza gibi Türkiye’nin popüler müzisyenlerinin konserlerine, farklı konseptli partilere ev sahipliği yapıyor. Icebreak’e katılabilmek için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Festival+parti bileti 110 TL; sadece festival bileti ise 70 TL.

Yöresel Festivaller

3. Uluslararası Altın Kemer Karakucak Güreşleri (1 Eylül)

Uluslararası Altın Kemer Karakucak Güreşleri

2019’da altıncısı düzenlenen Uluslararası Altın Kemer Karakucak Güreşleri, Erzurum’un Yakutiye ilçesinde, Murat Ertürk Er Meydanı’nda gerçekleştiriliyor. Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen festivalde, Türkiye’nin yanı sıra Gürcistan, Azerbaycan ve İran gibi ülkelerden gelen 600’e yakın sporcu katılıyor.

Heyecanlı ve çekişmeli güreş müsabakalarına ev sahipliği yapan festivalle, Anadolu için önemli bir kültürel unsur olan yağlı güreş geleneğinin yaşatılması ve kuşaktan kuşağa aktarılması hedefleniyor. Uluslararası Altın Kemer Karakucak Güreşleri,  5 bin kişilik bir meydanda, yoğun bir katılımla gerçekleştiriliyor.

4. Cağ Kebap Festivali (13-20 Nisan)

Cağ Kebap Festivali

Erzurum’un yöresel yemekleri arasında dillere destan bir lezzet olan cağ kebabı, festivallere bile konu olmayı başarıyor. Öyle ki Erzurum’un festivalleri denildiğinde akla ilk gelenlerden biri olan Cağ Kebabı Festivali, 15 yıldır, Yakutiye ilçesi, Havuzbaşı Kent Meydanı’nda düzenleniyor. Erzurum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Lokantacılar Esnaf Odası iş birliğiyle düzenlenen festivalde, vatandaşlara ücretsiz olarak cağ kebap ikram ediliyor.

Erzurum’un ilçelerinden ve Rize, Bayburt, Gümüşhane ve Kars gibi çevre illerinden insan akınına uğrayan Cağ Kebabı Festivali’nde, halk oyunu gösterilerinden, yerli sanatçıların sahne aldığı konserlere kadar birçok etkinlik düzenleniyor. Festival Erzurum Turizm Haftası kapsamında gerçekleştiriliyor.

5. Geleneksel Tortum Şenlikleri (27 Temmuz)

Geleneksel Tortum Şenlikleri

Erzurum’un Tortum ilçesinde düzenlenen Geleneksel Tortum Şenlikleri, Milli mücadelenin anısına her yıl organize ediliyor. Kortej yürüyüşü gibi çeşitli etkinliklerle başlayan festival, ünlü Türk halk müziği sanatçılarının konserleri ile dolu dolu geçiyor.

Tortum halkının yoğun ilgi gösterdiği festival, ilçenin zengin kültürünün ve geleneklerinin tanıtılması ve ekonomisine katkı sağlaması için gerçekleştiriliyor. Tortum Belediyesi tarafından organize edilen Geleneksel Tortum Şenlikleri’nde ilçe tanıtımı için birçok stant kuruluyor.

6. Geleneksel Çermik Festivali (10-12 Ağustos)

Geleneksel Çermik Festivali

Erzurum’un Aziziye ilçesinde düzenlenen Geleneksel Çermik Festivali, henüz yeni bir etkinlik olarak, 3-4 yıldır kutlanıyor. Festival, Ilıca Şehitlik Anıtının önünden, Orhan Tavlı Stadı festival alanına kadar devam eden kortej yürüyüşüyle başlayıp, birçok farklı etkinlikle devam ediyor. İlçe tanıtımı açısından önem arz eden Geleneksel Çermik Festivali’nde bölgede bulunan kaplıcaların tanıtımı yapılıyor.

Festival kapsamında ‘‘En güzel buzağı’’ yarışması düzenlenip, seçilen buzağının sahibine, Ilıca Termal Tesisleri’nde kaplıca hediye edilirken, buzağı için yem ödülü veriliyor. Geleneksel Çermik Festivali’nde ünlü müzisyenler sahne alırken, halk oyunları ekiplerinin gösterilerine de yer veriliyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen festivalle, Erzurum’daki termal turizmin geliştirilmesi hedefleniyor.

Kültür ve Sanat Festivalleri

7. Şenkaya Kültür, Sanat ve Bal Festivali (10-12 Temmuz)

Şenkaya Kültür, Sanat ve Bal Festivali

Erzurum’un Şenkaya ilçesinde yaklaşık 16 yıldır kutlanan Kültür, Sanat ve Bal Festivali, ilçe kültürünün, geleneklerinin ve yöreye ait ürünlerin tanıtımını yapmak amacıyla gerçekleştiriliyor. Üç boyunca çeşitli etkinliklerle dolu dolu geçen festival, Şenkaya Kaymakamlığı, Şenkaya Belediyesi, Şenkaya ve Köy Dernekleri Federasyonu iş birliğiyle organize ediliyor.

Festival kapsamında bir yandan meşhur Şenkaya balı için tadım stantları kurulurken, bir yandan da cirit gösterileri, halk oyunları gösterileri ve yerel sanatçıların sahne aldığı konserler düzenleniyor. Oldukça renkli görüntülere imza atan Şenkaya Kültür, Sanat ve Bal Festivali, Erzurum’un festivalleri arasındaki önemini koruyor.

8. Aşık Sümmani’yi Anma Şenlikleri (17 Ağustos)

Aşık Sümmani'yi Anma Şenlikleri

Erzurum’un Narman ilçesine bağlı Samikale köyünde, 20 yıldır düzenlenen Âşık Sümmani’yi Anma Şenlikleri, saz ve söz ustalığı sayesinde 1800-1900’lü yıllarda Doğu Anadolu Bölgesi’nde çok tanınan bir âşık olan Sümmani’yi anmak ve aşıklık geleneğini devam ettirmek amacıyla gerçekleştiriliyor.

Sümmani Türbesi’nin karşısındaki bahçede halk ozanlarının dinletisiyle başlayan festival, yine halk ozanlarının Sümmani’ye ait deyişleri saz ve söz eşliğinde dile getirmesiyle devam ediyor. Bir gün boyunca devam eden festival akşam saatlerinde düzenlenen ve hem yerel sanatçıların hem de ülkemizin popüler müzisyenlerinin konserleriyle sona eriyor.

9. Akdağ Kültür ve Sanat Festivali (Haziran’ın 2. Haftası)

Akdağ Kültür ve Sanat Festivali

Akdağ Kültür ve Sanat Festivali, Erzurum’un Olur ilçesinde düzenlenen yöresel bir festivaldir. Erzurum’un ve Olur’un tanıtımı yapmak, ilçeyi tüm Türkiye’ye tanıtmak amacıyla gerçekleştirilen festival, Olur Kaymakamlığı ve Olur Belediyesi’nin destekleriyle organize ediliyor.

Bir hafta boyunca devam eden Akdağ Kültür ve Sanat Festivali kapsamında, halk oyunları gösterileri, yöresel el sanatları sergileri ve doğa gezileri gibi etkinlikler düzenlenirken; Akdağ’a ait bal, pekmez ve çeçil peyniri gibi lezzetlerin tanıtımı yapılan stantlar kuruluyor. Erzurum’un festivalleri ve şenliklerine renk katan Akdağ Kültür ve Sanat Festivali’nde yemek yarışmaları gibi müsabakalar da gerçekleştiriliyor.

Spor ve Doğa Festivalleri

10. Uluslararası Buz Tırmanış Festivali (30 Ocak-3 Şubat)

Uluslararası Buz Tırmanış Festivali

Erzurum’un en sportif festivali olan Uluslararası Buz Tırmanış Festivali, yaklaşık 5 yıldır Uzundere ilçesinde düzenleniyor. Azerbaycan, Rusya, İtalya, Fransa ve İspanya başta olmak üzere en az 10 farklı ülkeden, ortalama 100-150 ekstrem sporcusunun katıldığı festivalde, dağlık alanlar ve vadilerdeki donmuş şelalelerden oluşan dört farklı parkurda tırmanış yapılıyor. Sporcular, Erzurum soğuğunun etkisiyle donan ve uzunlukları 22, 110, 120 ve 130 metreyi bulan şelalelerde zirveye ulaşmak için kıyasıya mücadele ediyor.

4-5 gün boyunca devam eden Uluslararası Buz Tırmanış Festivali’nde olası bir tehlikeye karşı AFAD ve UMKE ekipleri, tırmanış noktalarında hazır bulunuyor. Türkiye’de tek ve ilk olan festival, birkaç yıl önce hayatını kaybeden dağcı Emrah Özbey’in adıyla da anılıyor. Festivale, dağcılık ve tırmanış sporuna ilgi duyan üniversite öğrencileri ve dağcılık kulüpleri de katılıyor. Uluslararası Buz Tırmanış Festivali, Uzundere Belediyesi tarafından destekleniyor.

Diğer Festivaller

11. Doğu Anadolu Alışveriş Festivali (22-24 Mart)

Doğu Anadolu Alışveriş Festivali

Yüzyıllar boyunca Avrupa ve Asya arasındaki ticaretin önemli duraklarından biri olan Erzurum, bu özelliğine dayanarak, yepyeni bir etkinliğe, Doğu Anadolu Alışveriş Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Erzurum’un festivalleri arasına henüz yeni katılmış olan festival, iki yıldır Yakutiye ilçesinde bulunan MNG AVM’de gerçekleştiriliyor. Erzurum’un turizm potansiyeli açısından tanınırlığını ve popülerliğini arttırmak amacıyla düzenlenen festival, Erzurum Belediyesi katkılarıyla, MNG AVM tarafından organize ediliyor.

Doğu Anadolu’da bir ilke imza atan alışveriş festivali kapsamında, sıra geceleri, mehteran takımı gösterisi, halk oyunları gösterisi, İranlı ve Türk sanatçıların konserleri, fasıl dinletileri, sürpriz çekilişler, hediyeler ve yarışmalar düzenleniyor. Ayrıca festival boyunca MNG AVM içerisindeki neredeyse tüm ünlü markalarda %70 indirime gidiliyor.

Erzurum’un festivalleri burada sona eriyor. Bu festival ve şenliklerle ilgili düşüncelerinizi bizlerle paylaşarak içeriğimizi geliştirmemizi sağlayabilirsiniz. Festival tadında, eğlence dolu bir tatil geçirmeniz dileğiyle!

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.