Palawan Adası’na bağlı bir bölge olan El Nido, etkileyici doğal güzellikleri ile son yıllarda oldukça dikkat çeken tatil destinasyonlarının başında geliyor. 

Palawan Adası’nın kuzeyindeki bu keyifli rota ulaşımı biraz zor olsa da ziyaret eden kişilere unutamayacakları bir tatil geçirme fırsatı sunuyor. Kasaba etrafında bulunan 40’ın üzerindeki yerleşimin bulunmadığı adalar ise tam bir görsel şölen sunuyor.

El Nido Kasabası

El Nido Kasabası, Palawan Adası

El Nido Kasabası karstik bir bölgede bulunuyor. Buna bir de yağmurlu bir iklim eklenince bölgede doğal yollarla oluşmuş birçok lagün, mağara ve birbirinden şahane plajlar oluşmuş. Bu da bölgenin oldukça cazip bir rota olmasını sağlıyor.

Kasabada 100’den fazla tur firması bulunuyor ve bu firmalar aracılığıyla bölgenin bütün güzelliklerini görme şansına sahip olabiliyorsunuz; ancak bölgede keşfedilmesi gereken birçok yer olduğu için bölge 4 parçaya bölünerek geziliyor. A,B,C ve D olmak üzere tur paketlerinden dilediklerinizi tercih ederek adayı keşfe çıkabiliyorsunuz. Zamanı kısıtlı olanlar için genellikle A ve C turlarının tavsiye edildiğini belirtebiliriz.

Bölgeyi farklı tur paketlerini seçerek keşfedebiliyorsunuz

Bölgeyi dilerseniz kano kiralayarak kendiniz de keşfe çıkabilirsiniz; ancak bu durumda çok iyi bir yüzücü olmanız gerektiğini belirtmemiz gerek. Bölgede bulunan güzellikleri keşfetmek için dalış yapmak da iyi bir seçenek olacaktır. Ancak bu tür aktiviteler için teçhizatınızın yeterli olduğundan emin olmanız gerekiyor.

El Nido Konaklama

El Nido, özellikle tatilcilerin en çok geldiği yaz mevsiminde oldukça kalabalık oluyor. Bu nedenle tatilinizi bu mevsimde yapmayı düşünüyorsanız konaklama işini önceden halletmeniz mantıklı olacaktır; aksi halde konaklama konusunda çok fazla alternatifiniz olmaz.

Bölgede çeşitli konaklama alternatifleri bulunuyor

Bölgenin merkezinde çeşitli konaklama seçenekleri bulunuyor; ancak burada konfor konusunda aşırı bir beklentiniz olursa hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Merkezdeki yerlerin fiyatlarının diğer yerlere göre daha pahalı olduğunu da belirtelim; ancak şehirde genel olarak uygun fiyatlara konaklama seçeneklerinin bulunduğunu söyleyebiliriz.

El Nido’da Ne Yenir, Ne İçilir

El Nido’da aç kalmayacağınızdan emin olabilirsiniz 🙂

Kasabada yemek konusunda birçok seçeneğiniz bulunuyor. Burada dünya mutfaklarını tadabileceğiniz gibi bölgeden çıkarılan balıklarla da kendinize güzel bir ziyafet çekmeniz mümkün olabiliyor. Özellikle turlarda verilen yemekler ziyaretçilerden büyük beğeni alıyor.

El Nido’ya Ne Zaman Gidilmeli

Filipinler tropikal bir iklime sahip olduğundan yaz mevsiminde sık sık tayfun görülebiliyor. Bu nedenle gezinizi yaz mevsimine denk getirmemeye gayret etmelisiniz. Buraya ziyaret için en ideal zamanın Ocak-Mayıs ayları arasında kalan dönem olduğunu söyleyebiliriz.

El Nido’ya Nasıl Gidilir

Filipinler henüz bakir bir bölge olduğu için ulaşım olanaklarının çok uygun olduğunu söyleyemeyiz. Belki bu özelliği sayesinde bakir güzelliğini korumayı başaran bölgede ulaşımınızı çok iyi bir şekilde planlamanız tatilinizin çok daha keyifli geçmesini sağlayacaktır.

El Nido’ya çeşitli yollarla gelmeniz mümkün. Bu yollardan biri Coron Adası‘ndan kalkan teknelerle yolculuk yapmak olacaktır. Bu yolculuk yaklaşık 8 saat sürmektedir.

Diğer bir seçenek ise Manila’dan kalkan uçaklarla bölgedeki havaalanına gelmek olacaktır.

En uygun Manila uçak bileti için tıklayınız

El Nido’ya ulaşmak için bir yol daha bulunuyor. Palawan Adası’na, Puerto Princesa’ya uçakla indikten sonra buradan kara yolu ile yaklaşık 6 saatlik bir yolculuğun ardından El Nido’ya ulaşabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.