El Kasım'da ne yenir? Ne İçilir?
El Kasım'da ne yenir? Ne İçilir?

Orta Doğu yemek konusunda oldukça geniş seçenekleri ile biliniyor. Suudi Arabistan’ın El Kasım bölgesi de geleneksel Arap yemeklerini tatmak isteyenler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

El Kasım’da Ne Yenir? Ne İçilir?

Suudi Arabistan’daki 13 yönetim bölgesinden biri olan ve bir nevi eyalet diyebileceğimiz El Kasım, tam bir Orta Doğulu bir şehir. Bu de şehre gelenlerin “El Kasım’da ne yenir? Ne içilir?” soruları için Orta Doğu mutfağına ait pek çok lezzeti tadabileceği anlamına gelmektedir.

El Kasım bölgesi yeşil alanlar ve tarım yapılabilecek yerler konusunda oldukça zengin seçeneklere sahiptir. Özellikle Buraidah ve Unaizah şehirlerindeki tarlalardan ve bahçelerden elde edilen taze sebze ve meyveler, bölgenin yeme içme kültürünü doğrudan etkilemektedir.

Peki, en çok tercih edilen El Kasım yemekleri hangileri, dilerseniz hazırladığımız listemizde bir göz atalım;

1. Sambosa

Bu lezzet çoğunlukla sokak tezgahlarında satılmaktadır. 

Sambosa
Sambosa

Esasen Hint mutfağına ait bir lezzet olan sambosa, El Kasım sokaklarında sıklıkla karşılaşabileceğiniz sokak lezzetlerinden biridir. Çiböreği andıran bu lezzetin içi özellikle sebzelerle doldurulmakta ve o şekilde kızartılmaktadır. Eğer hamur işlerini seviyorsanız El Kasım ziyaretiniz esnasında sambosanın tadına bakabilirsiniz.

2. Künefe

Künefe
Künefe

Ülkemizde Hatay şehrimizle özdeşleşmiş bir tatlı olan künefe, El Kasım’da da karşımıza çıkıyor. Peynir ve kadayıfla hazırlanan bu şerbetli tatlı, canı tatlı çekenler için kesinlikle kaçırılmaması gereken tekliflerden biri.

3. Kabsa

Kabsa
Kabsa

El Kasım’da ne yenir? diye merak edenler için en çok karşılaşacakları seçeneklerden biri de kabsa isimli bir tür pilav oluyor. Körfez bölgesinde sıklıkla karşılaşılan bu geleneksel pilavın anavatanı ise Yemen. Arap kültüründen dolayı elle yenen bu pilav kuzu, dana ve hatta deve etiyle dahi yapılmaktadır. Yemeğin içinde kullanılan yoğun miktardaki baharat ise onu diğer pilavlardan daha farklı kılan detaylardan biridir.

4. Kahve

Kahve
Kahve

Geçmişi 15. yüzyıla kadar dayanan acı kahve çekirdekleriyle hazırlanan bu içecek, cömertlik, gurur ve misafirperverliğin simgesi olarak konuklara ikram edilmektedir. Bu gelenek hiç değişmeden günümüze kadar gelmiştir. Kahve Suudi Arabistan’da genellikle yemeklerden sonra genellikle yanında acılığını giderecek tatlı yiyeceklerle birlikte servis edilmektedir.

5. Palmiye Meyvesi

palmiye meyvesini marketlerde ve kurulan pazarlarda bulabilirsiniz. 

Palmiye Meyvesi

8 milyondan fazla palmiye ağacına ev sahip olan El Kasım için palmiye meyvesi en değerli yemişlerden biridir. Bu nedenle bu bölgeye geldiyseniz “El Kasım’da ne yenir? Ne içilir?” listenize mutlaka palmiye meyvesini almanız gerekmektedir. Bu ikonik meyve bölge için o kadar değerlidir ki çeşitli festivallerle meyve adına kutlamalar bile gerçekleştirilmektedir.

6. Narenciye

Narenciye

El Kasım tarım konusunda oldukça gelişmiş Suudi Arabistan bölgelerinden biridir. Bölgede bilinçli bir şekilde gerçekleştirilen tarım faaliyetleri neticesinde özellikle narenciye ürünleri bol miktarda elde edilmektedir. Bu ürünlerin başında ise mandalina, limon, greyfurt, portakal gibi bol sulu meyveler gelmektedir. Bu da demek oluyor ki bu bölgeye geldiğinizde bol miktarda narenciye tüketebileceksiniz.

7. Muttabak

Muttabak
Muttabak

Suudi Arabistan topraklarında hamur işi lezzetlere de rastlayabilirsiniz. Bunlardan biri olan muttabak, çoğunlukla atıştırmalık olarak tüketilen bir tür börektir. Muttabak çoğunlukla içine kıyma konarak yapılmaktadır ve bir sokak lezzeti olarak bilinmektedir.

8. Çay

Çay

Arap kültüründe özellikle yemeklerin üzerine çay içmek çok önemli bir yere sahiptir. Burada hazırlanan çayın ülkemizden farkı ise çay demlenirken şekerle birlikte demlenmesidir. Şayet şekersiz çay içmeyi seven biriyseniz bu ince noktaya dikkat etmeniz faydalı olacaktır; aksi takdirde çaydan nefret edebilirsiniz.

9. Helva

Helva

Canınız tatlı bir şeyler çektiğinde Suudi Arabistan’da en sık karşılaşacağınız lezzetlerin başında helva geliyor. Bedevi yaşam kültürünün bir yansıması olarak basit bir şekilde hazırlanan yiyeceklerin yaygın olarak tüketildiği bu coğrafyada helva da çok sevilen tatlar arasında bulunuyor. Arap topraklarında ve El Kasım’da baharat ya da gül gibi çeşitli malzemelerle hazırlanan daha farklı helva çeşitlerini de deneyimleyebilirsiniz.

El Kasım’da ne yenir? Ne içilir? listemizde, Orta Doğu’nun bu klasik şehrinde denenebilecek yiyecek ve içecekleri listelemeye gayret ettik. Eğer bu toprakları daha önce ziyaret ettiyseniz bizimle şehrin yeme içme kültürüne dair fikirlerinizi paylaşabilir ve sitemizde yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. 

El Kasım’a gelenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerle ilgili hazırladığımız El Kasım gezilecek yerler listemizi de incelemenizi tavsiye ediyoruz. 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.