El-Hazne

Helenistik ve Nebatilerin mimarisini taşıyan ve Ürdün için önemli olan Antik şehir Petra, dünyaca kabul edilen en güzel yerlerden biridir.

Dünya Mirasları Listesi (UNESCO) kayıtlı olan ve Dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilen Petra Antik Şehri’nin neden kurulduğu az çok bilinse de net olarak nedeninin ne olduğu hakkında bilgilerin olmadığını söylemek gerekiyor. Burada en çok göze çarpan yapılardan biri El-Hazne’dir. El-Hazne, MÖ 1. Yüzyılında inşa edilen bir yapıdır. Mezarlık ya da bir manastır olarak yapıldığı düşünülen El-Khazneh, Wadi al-Jarra (Urn Valley) bölgesinde yer alıyor. Oldukça büyük bir ihtişama sahip olan yapısı, duvarlarındaki süsleme ya da farklı amaçlarla yapılan tasarımları oldukça dikkat çekiyor. Doğrusu Petra turu günlerim boyunca, gördüklerime karşılık, rehberlerin konuşmalarını pek de dinlemediğimi söyleyebilirim.

El-Hazne

Dünya turizminin daha iyi tanıması için İngilizce “The Treasury” adı verilen El-Hazne’ye ulaşmak için The Siq alanından geçmek zorundasınız. 1,5 KM. uzaklıkta bulunan El-Hazne’ye ulaşıncaya kadar yolda karşınıza çıkan yapıtlar, manastırlar, amfi tiyatrolar göz kamaştırıcı güzellikleriyle görenleri kendine hayran bırakıyor. Doğrusu gezi günlerimin bu kadar güzel geçeceğini tahmin ediyordum. Ancak hayran kalacağım yapıları canlı bir şekilde görünce, hayranlığımın bu denli yükselmesini düşünemiyordum.

El-Hazne

39.1 metre yüksekliğinde, 25.30 metre genişliğinde ve sarp bir kayanın tepesinde kurulu olan El-Hazne, farklı dönemlerin mimarisini taşıyor. Ön yüzünde nebatilerin simgeleri bulunurken, bazı alanlarında Yunan ve Roma dönemine ait bazı yapılar göze çarpıyor. Mısır tanrılarını ifade eden bazı simgeler de yine El-Hazne’de dikkat çeken detaylar arasında kendini gösteriyor.

El-Hazne

Gidilip görülmesi gereken yerlerden olan ve tur günlerinin değerlendirilmesinde, geniş bir zamanın ayrılması gerektiğini düşündüğüm El-Hazne, hayran bırakan yönleriyle, mimarisi ve özellikleriyle günümüz turizm dünyasına ışık tutabilecek bir görkeme sahiptir. Zamanım olsa daha fazla incelemek isterdim açıkçası.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.