Ekonomik Gezmenin 10 Yolu

0
826

Seyahat etmek güzeldir. Ama daha güzel olanı seyahati ekonomik rakamlarla tamamlamaktır. Peki, ama bu mümkün mü? Mesela yurt dışı seyahatlerinde 50-100 dolar gibi bir rakam harcayarak gezebilir misiniz?

Aslında seyahat, görüldüğü gibi pahalı bir şey değil. Sadece bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu konularda bilgi sahibi olursanız, kesinlikle ekonomik rakamlarla seyahat edebilirsiniz. Sizi için araştırarak öğrendiğim ekonomik gezmenin 10 yolu hakkında bilgi vereceğim. Hep birlikte inceleyerek seyahatimizi ucuza getirmenin yöntemleri hakkında fikir edinelim.

Ekonomik Gezmenin 10 Yolu

Ekonomik gezmenin 10 yolu

Doğru Rota Seçin

Ekonomik seyahat etmenin ilk yolu “doğru rota” üzerinde seyahat etmektir. Mesela Asya kıtasını gezmek istiyorsunuz. Amerika’ya bilet alıp daha sonra Asya kıtasına giderseniz, tahmin edeceğiniz üzere bir hayli para harcamak zorunda kalırsınız. Ancak plan yaparken birbirine yakın, hatta karayolu ile geçebileceğiniz sınır ülkelerin olduğu orta bir ülkeyi tercih ederseniz, ekonomik seyahatte bir adım önde olursunuz.

Doğru rota seçin

Doğru Dönemde Seyahat Edin

Tatil yapmak ya da seyahat yapmak için zamanlama planını çok iyi değerlendirmeniz ve kararınızı buna göre vermeniz gerekiyor. Yaz tatilinde daha ön plana çıkan destinasyonlarda, yaz aylarında seyahat etmeye kalkışırsanız fazla para harcamak durumunda kalırsınız. Ancak amacınız yaz tatilinden ziyade gezginlik yapmak ise yazın sonlarına doğru veya bahar aylarının başında seyahat etmeniz daha ekonomik olacaktır.

Doğru dönemde seyahat edin

Biletinizi Uygun Alın

Sık seyahat etmeyi seven gezginlerden iseniz kesinlikle erken rezervasyon indirimlerini takip ediyorsunuzdur. Ancak bununla birlikte bir de kampanyalı uçak bileti fiyatlarını da incelemenizi öneririm. Bazı dönemlerde bilet fiyatları daha yüksek iken bazı dönemlerde daha uygun olur. Tamamen seçtiğiniz ülkeye bağlı olarak değişen zamanlama konusunda dikkat ederseniz, daha ucuz uçak bileti bulmanız kolaylaşacaktır bu da ekonomik bir seyahat için güzel bir yöntem olacaktır.

Biletinizi uygun alın

Konaklarken Az Para Harcayın

Seyahatlerde genellikle dikkat edilmeyen ama büyük maliyetlere neden olan şeylerden biri de konaklanacak yer fazla para harcanmasıdır. Oteller, dünyanın her yerinde pahalıdır – bazı yerler hariç- bu nedenle otel alternatiflerini değerlendirmenizi öneriyorum. Mesela bir hostel olabilir, pansiyon olabilir veya araç kiralıyorsanız gezgin olduğunuzu da hesaba kattığınızda aracınızda bile uyuyabilirsiniz.

Konaklarken az para harcayın

Şehirleri İyi Araştırın

Seyahate çıkmadan önce gideceğiniz yere ne amaçla gittiğinizi düşünmeniz ve buna göre hareket etmeniz çok önemlidir. Gezginler, bir yere giderken gittikleri yerin geleneksel etkinliklerini, festivallerini veya diğer aktivitelerini incelemek isterler. Bunların bazıları paralı iken bazıları ücretsizdir. Az para harcamak istiyorsanız, mümkün mertebe bedava olan etkinliklere katılmanızı öneriyorum. Bunlarla birlikte gittiğiniz şehirde havalimanı—tren transferinin olup olmadığını öğrenin. Bazı şehirlerin havalimanlarında tren aktarması veya toplu taşıma araçları yoktur. Haliyle böyle bir yere denk gelirseniz ve üstüne “fırsatçı” bir taksiciye denk gelirseniz, harcayacağınız para bir hayli fazla olacaktır.

Şehirleri iyi araştırın

Gece Seyahat Edin

“Gece seyahat etme ile ekonomi ne alaka?” diye düşünebilirsiniz. Ancak hiç de öyle değil. Gittiğiniz bir yerde gündüz seyahat ettiğinizi düşünün, akşam olduğunda ulaşacağınız şehre varmış olacaksınız. Seyahatte harcadığını paranın üstüne bir de otel parası vermek zorunda kalacaksınız. Yani 1 günde 2 ayrı masraf. Bunun yerine eğer uyku konusunda çok hassas değilseniz gece seyahat etmeniz ekonomik anlamda işinizi kolaylaştıracaktır. Gece yolda olduğunuz için uykunuzu otobüste veya bindiğiniz araçta almış olacaksınız. Otele harcayacağınız para da cebinizde kalmış olacak.

Gece seyahat edin

Ucuza Gezme Planı Yapın

Gittiğiniz yer neresi? Öncelikle buna karar verin. Avrupa veya Japonya’ya gitmeyi düşünüyorsanız, yapmanız gereken şey yolculuk için 500 Euro harcamak yerine 100 Euro harcayabileceğiniz yöntem ile tanışmak olsun. “İnterrail” bunun için en ideal yöntemdir. İnterrail; Avrupa Demiryolları İşletmeleri tarafından uygulanan, her yaştan gezginlere ekonomik ulaşım olanağı sağlayan bir tür passodur. Bununla oldukça ekonomik yolculuklar yaparak seyahatinizin daha az maliyetlerle tamamlanmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Ucuza gezme planı yapın

Yanınıza Yolluk Yemek Alın

Gerçekten Avrupa ve dünyanın birçok yerinde seyahat ederken en sık paranın harcandığı şeylerden biri de yemeklerdir. Yemekler, özellikle de turistik bölgelerde büyük maliyetlere tekabül edebiliyor. Gezginler için yemeklerin cazibesi, doyurucu olmasında yatar. Bence gezginlik yapacaksanız, restoran veya lokantalara gitmek yerine yanınıza yolluk yemekler alın. Tabi tamamen “restoranlara gitmeyin” demiyorum. Ancak seyahatinizin daha ekonomik olması için yanınızda atıştırmalık yiyecekler almanızı öneririm.

Yanınıza yolluk yemek alın

Gereksiz Yere Para Harcamayın

Seyahatin daha ekonomik geçmesini isteyen gezginlerin, tasarruflu olmaları gerekiyor. Elbette herkes en şık kıyafetleri giymek ister ve marka olmasına özen gösterir. Ancak gezgin olduğunuzu unutmayın. En iyi marka kıyafetleri bile tercih etseniz, kısa sürede markadan eser kalmayacaktır. Bu nedenle gezginlik yapmaya karar verdiğiniz andan itibaren “markaları unutun” daha uygun fiyatlarla satın alabileceğiniz “markasız kıyafetler” üzerinde yoğunlaşın ki daha fazla yeri görme şansınız olsun.

Gereksiz yere para harcamayın

Daima Bir ‘B Planı’nız Olsun

Yolculuktur bu… Pasaport kaybolabilir, vize kaybolabilir hatta paranız da kaybolabilir. Böyle bir durumda yapmanız gerekenleri az çok biliyorsunuz. Bilmeyenler için hemen söyleyeyim. Gittiğiniz ülkedeki konsolosluğa en kısa sürede başvurun. Ancak bu B planı değildir. B Planı, paranızın hepsini üzerinizde taşımamakla olur. Kendinize yetecek kadar paranızı cebinize koyun, geri kalanını ise hesabınıza aktarın. Herhangi bir durumda parasız kalmaz böylece seyahatte üzücü şeylerden en az zararla kurtulabilirsiniz.

Daima bir B planınız olsun

Tüm yukarıda söylediğim fikirleri siz de gözden geçirin. Okumaktan üşeneceğinizi düşündüğüm için maddeleri kısa tutmaya çalıştım. Ancak eminim ki uygulamaya koyulduğunuzda seyahatinizin ekonomik geçtiğini bariz bir şekilde göreceksiniz. Ekonomik yolculuklar…

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.