Ege’nin Şirin Köyü: Birgi, Ödemiş

0
1225

Ege’nin turizm kokan kenti İzmir’de kalabalıklardan sıyrılarak huzur ve sükunetin hakim olduğu bir yerde tatil yapmaya ne dersiniz? Cevabınız “evet” ise yazımızı okumaya devam edin…

İzmir kent merkezine 110 km. uzaklıkta Ödemiş ilçesine bağlı bir mahalle… Birgi Mahallesi. Milattan önce bin yıllarına dayanan geçmişi ile antik bir özellik, barındırdığı Frigler, Persler, Bergama Krallığı, Bizanslılar, Romalılar, Aydınoğulları ve Osmanlı medeniyeti ile tarihi koku, sahip olduğu yemyeşil doğası ile kartpostallara layık yerler ve daha nicesi… Her birinin kendine ait özel bir yeri ve cazibesi vardır.

Birgi Köyü

Ege'nin Şirin Köyü Birgi

Ege bölgesinde sükûnet dolu zamanlar yaşamak, sessizliğin ortasında doğa ile baş başa kalmanın tadına varmak için rotamızı cazibedar güzellikleriyle hayran bırakan Ödemiş’in Birgi Mahallesi’ne çeviriyoruz. Birgi Mahallesi; Ödemiş Ovası’nın yanı başında yüksek boyu ile dikkat çeken Bozdağ’ın güney yamaçlarına asırlar önce kurulmuş bir yerleşim yeridir.

Şimdilerde Ödemiş’in Mahallesi statüsünde olan Birgi’ye ilk girdiğinizde vakit bahar veya yaz aylarını gösteriyorsa asırlık çınar ağaçları ve ceviz ağaçları arasından boy gösteren kırmızı kiremitli ahşap evler gözünüze çarpacaktır. Özellikle sırt çantalı gezginleri burada fazlasıyla göreceksiniz. Her biri köyün bir köşesine konuşlanmış, muhteşem manzaraları kayıt altına alıyor…

Bozdağ

Birgi Tarihi

Binlerce yıllık tarihi geçmişi ile ön plana çıkan Birgi Mahallesi’nden pek çok medeniyet gelmişçmiş veya burada bir süre hâkimiyet kurmuştur. Lidyalıların, Perslileri, Helen ve Romalılar bunlardan sadece bazılarıdır. Bizanslılar dönemine gelindiğinde Birgi, farklı bir isimle “Pyrgion” olarak adlandırılıyordu. Bu dönemlerde parlaklığını gösteren mahalle, daha sonra Aydınoğlu Mehmet Bey, tarafından 1308’de kurulan “Aydınoğulları Beyliği” hâkimiyeti altına girmiş ama bu dönemde de güzelliğinden bir şey kaybetmeden görenleri kendine hayran bırakmayı başarmıştır.

Birgi sokakları
Birgi sokakları

Mahallenin altın dönemi “Aydınoğulları Beyliği” döneminde buranın başkent olduğu dönemlerdir. Büyük bir beylik olan Aydınoğullarının bölgedeki hâkimiyeti yüzyılları geçiyor. Ve bu yüzyıllar boyunca Mora’dan Sakız Adası’na kadar birçok yeri hâkimiyeti altına almışlar. Tarihi kaynaklarda yer alan bilgilere göre Aydınoğulları’na ait 60’tan fazla şehir ve 30 kadar da kalesi bulunmakta idi. Tüm bu gücü göz önüne aldığınızda ve Birgi’nin beyliğin başkenti olduğunu düşündüğünüzde nasıl bir altın dönem yaşadığını anlamak daha kolay olacaktır.

Birgi sokakları
Birgi sokakları

Zaman gelip Mehmet Bey gözlerini hayata kapayınca yerine oğlu Gazi Umur Bey geçti. Bu dönemde de Birgi özelliğinden bir şey kaybetmedi. Hatta daha da gelişen ve kendinden söz ettiren bir yer oldu. İzmir’in ilk Türk donanmasını kuran Gazi Umur Bey, henüz 25 yaşında iken Haçlı, Venedik ve Ceneviz donanmalarıyla savaşarak Ege bölgesinin tamamını hâkimiyeti altına aldı.

Derviş Ağa Medresesi
Derviş Ağa Medresesi

Birgi de tıpkı diğer yerler gibi el değiştire değiştire günümüze ulaştı. Aydınoğulları Beyliği’nden sonra 1600’lü yıllarda Osmanlı hâkimiyeti altına giren yerleşim yeri, 1831 yılına gelindiğinde göz alan bir yer haline geldi. Bu dönemlerde 5900 nüfusa sahip kasaba statüsüne ulaşan Birgi, yine farka imza atarak Türkiye’nin ilk belediyelerinden biri olma özelliğine sahip oldu.

Ümmü Sultan Türbesi
Ümmü Sultan Türbesi

1922 yılına kadar müreffeh zamanlar geçiren Birgi, bu dönemde Yunanların İzmir’i işgal etmesinden etkilendi, düşman ordusu İzmir’i terk ederken Birgi’yi ateşe verdi ve ne yazık ki binlerce yıl öteden gelen tarihi eserler de bu olayda yandı. Savaşın etkisi bununla da sınırlı kalmadı. Evlerin talan olduğu bu dönemde Birgi göç vermeye başlayarak popülaritesini yitirmeye başladı. Ama yine de hoş bir yerdir, gezilecek yerleri, görülecek alanları ile yine de Ege’nin görülmesi gereken en muhteşem yerlerinden biridir Birgi.

Birgi’de Görülecek Yerler

Tarihi geçmişi, hüzün ve mutlulukla ortak geçen Birgi’de görülmesi gereken birçok yer vardır. Şimdilerde koruma altına alınarak kentsel sit alanı olan Birgi, sokakları, sokaklarında geçmişin dönemlere ait taşıdığı izleri ile zarafetin timsali bir mahalle. Usta ellerin inşa ettikleri mimari eserler, mahallenin en güzel süslerindendir.

Birgi Köyü’nün güzellikleri anlatmakla bitecek gibi değil. Ancak buraya gelmişken Çakırağa ve Sandıkoğlu konakları görmeniz gereken yerlerdendir. Çakırağa Konağı, 1763’te Mustafa Şerif Çakırağa tarafından yaptırılan bir konaktır. Ahşapları Venedik’ten getirilerek yaptırılmış. Usta ellerin dokunduğu konakta Avrupa mimarisini görmek, kalem ve el işçiliklerini incelemek kendi başına hayranlık uyandırır. Süslemelerde doğallığa yer verilen konakta Küçük Menderes Havzası’nda yetişen 72 çeşit sebze ve meyve figürü kullanılmıştır.

Çakırağa Konağı
Çakırağa Konağı

Birgi’nin çok farklı medeniyetlerin hâkimiyet kurduğu bir yer olduğunu söylemiştim. En parlak dönemini yaşadığı Mehmet Bey döneminde (1312) Mehmet Bey tarafından yaptırılan Ulu Camii, Türk-İslam mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Bir hayli ilginç yönlere ve özelliklere sahip olan cami, güney duvarındaki antik aslan yontusu ile dikkat çekicidir. Çinilerle kaplı minaresi, çivi kullanılmadan birleştirilen ahşapları, incelenebilir en güzel özelliklerindendir.

Ulu Camii
Ulu Camii

Birgi’nin birçok noktası kendine has özellikleriyle ve tarihin farklı sayfalarıyla göze çarpar. İmam-ı Birgi Türbesi, Dervişağa Camii, 1762 yapımı Karaoğlu Camii, Sarı Berber Mescidi, Güdük Minare, Ağa Camii ve Kurşunlu Camii ile Karaoğlu Camii gibi yerler, Birgi’de ziyaret edilebilecek yerler arasındadır.

Doğal güzellikleriyle cezbettiren Birgi’nin 20 km. uzaklığında yer alan Gölcük’ü de ziyaret etmeniz, gezi günlerinizi daha güzel şekilde değerlendirmenizi sağlayacaktır. Buranın en güzel yönü özelliğinde yatmaktadır. Göl, kışın donar yaz dönemine gelindiğinde ise dondan iz kalmaz ve mükemmel bir görünüme bürünür.

Gölcük
Gölcük

Birgi’ye Nasıl Gidilir?

Birgi, Ödemiş’in bir mahallesidir. İzmir il merkezine 110 km. uzaklıkta yer alan bu yere ulaşmak için karayolu ile gidecekseniz İzmir-Aydın otoyolundan giderken Ödemiş Sapağı’ndan ayrılacak devam edin Ödemiş’e ulaştığınızda kat etmeniz gereken mesafe yarım saat olacaktır.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.