edmonton

Kuzey Amerika’nın en popüler şehirlerinden olan Edmonton, gezilecek yerleriyle popüler seyahat rotalarından biridir.

Kanada’nın soğuğunda hareketli ortamıyla içinizi ısıtacak olan şehrin görülmesi gereken noktalarına Edmonton gezilecek yerler yazımızda derledik.

#1 Edmonton Gezilecek Yerler

Listemizin ilk sırasında;

1- Edmonton Alışveriş Merkezi

Edmonton Alışveriş Merkezi

Gezilecek yerler listemizin ilk sırasında Edmonton Alışveriş Merkezi yer alıyor. Şimdiye dek gördüğünüz tüm alışveriş merkezlerini unutturacak olan bu merkez 800’den fazla mağazaya ev sahipliği yapmaktadır.

490.000 metrekarelik bir alanı kapsayan alışveriş merkezi içerisinde sadece mağazalar değil çocuklar için oyun alanları da bulunuyor. Siz alışveriş yaparken çocuklarınızın da canı sıkılmadan eğlenebileceği merkez içerisinde korsanlar ve gemilerin olduğu su alanları bulunmakta.

Merkez sadece Kanada’nın değil dünyanın en büyük kapalı alışveriş merkezi olma özelliğine sahiptir. Aradığınız her şeyin tek noktada birleştiği Edmonton Alışveriş Merkezi’ni haftanın her günü 10.00-22.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

2- Elk Island National Park

Elk Island National Park

Elk Island National Park, Kentin modernleşmiş noktalarını yanı sıra, doğanın ve canlıların korunmayı başardığı Edmonton’un en güzel noktalarından biridir.

Kuzey Amerika’ya özel canlılara ev sahipliği yapan ulusal park içerisinde dilediğiniz gibi gezebilir, turlara katılabilirsiniz. Parkı yaz aylarında ziyaret ederseniz kanoyla gezinti yapabilir, kış aylarındaysa snowboard yapma şansına sahipsiniz.

3- Fort Edmonton Park

Fort Edmonton Park

Edmonton’un eski dönemlerini merak ediyorsanız hala görme şansınız bulunuyor.158 dönümlük alan üzerine kurulan Fort Edmonton Park’ta şehrin eski dönemlerine ait kıyafetleri, ulaşım araçlarını ve sokaklarını görebiliyorsunuz.

1885, 1905 ve 1920’li yılların canlandırıldığı sokaklarda yürürken geçmişe doğru bir yolculuğa çıkacaksınız. Parkın giriş saatlerini ve ücretlerini buradan öğrenebilirsiniz.

4- Muttart Konservatuarı

Muttart Konservatuarı

Kanada’nın en güzel noktalarından olan Muttart Konservatuarları, sahip olduğu üçgen şeklindeki yapılarla dikkat çekiyor.

Edmonton’un en büyük botanik bahçelerinden birine ev sahipliği yapan Muttart, bitki tutkunları arasında oldukça popüler. Konservatuvar içerisindeki seralarda dolaştıktan sonra biraz dinlenmek için kafelerde soluklanabilirsiniz. Konservatuarı haftanın her günü 10.00-17.00 saatleri arasında gezebiliyorsunuz.

5- Edmonton Yasama Binası

Edmonton Yasama Binası

Yılın 362 açık olan Yasama Binası, şehirdeki halın ve turistlerin ziyaretlerine açıktır. Düzenlenen turlarla ziyaret edilebilen ve tüm odalarını gezebileceğiniz bu bina içerisinde yaklaşık 45 dakikanızı ayırmanız gerekiyor. Yasama Binası’nın giriş saatlerini ve ücretlerini buradan öğrenebilirsiniz.

6- Alberta Sanat Galerisi

Alberta Sanat Galerisi

Kuruluş tarihi 1924 yılına kadar dayanan Alberta Sanat Müzesi, şehrin en önemli sanatsal koleksiyonlarına ev sahipliği yapmaktadır.

85.000 metrekarelik alana yapılmış olan sanat galerisi içinde sergi alanları ve tiyatro salonları bulunmaktadır. Dış mimarisindeki farklı tasarım şehre hoş bir görünüm kazandırırken içerisindeki eserlerle birçok sanatseverin akınına uğruyor. Edmonton’un önemli turistik noktalarından olan Alberta Sanat Müzesi’ni pazartesi günleri dışında 11.00-17.00 saatlerinde gezme şansına sahipsiniz.

7- Edmonton Hayvanat Bahçesi

Edmonton Hayvanat Bahçesi

Saskatchewan Nehri kıyısında bulunan Edmonton Hayvanat Bahçesi, şehirde canlılarla bir arada bulabileceğiniz samimi ve sevgi dolu bir ortam. 350’den fazla hayvanın evi olan bu park içerisinde kuş türlerinden yırtıcı canlılara, kaplanlardan aslanlara ve farklı familyalardan daha birçok canlıyı görme şansına sahipsiniz.

Hayvanlarla yakından iletişim kurmak ve onları beslemek isterseniz uğramanızı önerdiğimiz noktalar arasında kesinlikle Edmonton Hayvanat Bahçesi geliyor. Parkı haftanın her günü 10.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

8- Edmonton Telus Bilim Dünyası

Edmonton Telus Bilim Dünyası

Bilim ve teknoloji alanındaki gelişmelere meraklıysanız, bu merkezde yenilikçi düşüncelerle tanışabilirsiniz. Bilim alanındaki gelişmeleri keşfedebileceğiniz bu merkez içerisinde yapılan çalışmaları inceleme şansı bulabilirsiniz. Telus Bilim Dünyası’nı haftasının her günü 09.00—17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

9- Royal Alberta Müzesi

Royal Alberta Müzesi

2018 yılında açılışı gerçekleştirilecek olan Royal Alberta Müzesi, 82.000’lik fuar alanıyla Kanada’nın en büyük müzesi olması planlanıyor. Dört farklı kategoride eserlerin sergilenmesi planlanan müzede; yaşam bilimi, yer bilimi, insanlık tarihi ve koleksiyon hizmetleri olması planlanıyor. Gelecek yıl açılması planlanan müze koleksiyonları merakla bekleniyor.

10- Ukrayna Kültürel Miras Köyü

Ukrayna Kültürel Miras Köyü

1892-1930 yılları arasında Alberta’ya gelen Ukraynalılar burada kendilerine özgü bir köy kurmuşlardır. Dillerinin konuşulduğu ve mimarilerinin yansıdığı bu köy günümüze dek korunmayı başarmış ve Ukrayna kültürünün yaşanması amaçlanmıştır.

Her yaştan ziyaretçilerin kabul edildiği bu köyde eski Ukraynalı köylülerin kıyafetleriyle dolaşan insanları, eski ev eşyalarını ve teknolojiden uzakta Ukraynalı köylülerin nasıl yaşadığını görebilirsiniz. Ukrayna Kültürel Miras Köyü hakkında detaylı bilgi almak için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

11- Alberta Aviation Müzesi

Alberta Aviation Müzesi

Edmonton’un Blactford Field Havalimanı’nda bulunana Alberta Aviation Müzesi, tarihi uçakların sergilendiği önemli müzelerden biridir. Tarihi olaylara tanıklık etmiş ve savaşlar sırasında kullanılmış olan birçok uçağın sergilendiği müzede havacılık mirasının devamının sağlanması amaçlanıyor.

Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi diğer günler 10.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

12- Neon Müzesi

Neon Müzesi

1996 yılında açılmış olan Neon Müzesi, rengarenk tabelalar arasında gezebileceğiniz ışıl ışıl bir ortama sahip.

Las Vegas’ın kendine özgü işaretlerinin bulunduğu müze, teknolojik gelişmelerden faydalanarak yenilenmiş ve günümüzdeki haline kavuşmuştur. Müze içerisinde düzenlenen turlara katılarak, var olan tabelaların hikayelerini dinleyebilir, keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Müzeyi hafta sonu günleri dışında 09.00-17.00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

**Kanada’nın eğlenceli şehri Edmonton’u nasıl buldunuz? Düşüncelerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.