Edinburgh'a nasıl gidilir?

Tarihi dokularıyla ünlenmiş yerleri görmekten hoşlanıyor musunuz? O halde sizi Avrupa’nın en keyifli başkentlerinden biri olan Edinburgh’a davet ediyoruz.

Hazırladığımız Edinburgh ulaşım rehberi yazımızda Edinburgh’un şehir içi ulaşımı hakkındaki detaylara ve Edinburgh’a nasıl gidilir sorusunun cevabına yanıt bulabileceksiniz.

1- Edinburgh Ulaşım Rehberi

Edinburgh ulaşım olanakları bakımından zengin bir şehir olduğundan bu şehirde ulaşım konusunda ziyaretçiler pek sorun yaşamamaktadır. Şehir içi geziniz esnasında Edinburgh’un küçük bir şehir olmasından dolayı toplu taşımaya çok fazla ihtiyacınız olmayacağını ve yürüyerek pek çok yere rahat bir şekilde gidebileceğinizi belirtelim.

#1 Edinburgh Şehir İçi Ulaşım

Edinburgh şehir içi ulaşım konusunda konumunuzu bulmak ve gideceğiniz yeri kestirebilmek için bir Edinburgh haritası almanız faydalı olacaktır.

Edinburgh’da tren kullanımı hem şehir içi ulaşımda hem de komşu şehirlerle olan ulaşımda sıklıkla kullanılmaktadır. Edinburgh’ta bulunan tren istasyonları aracılığıyla şehrin banliyölerine gitmeniz mümkün olmaktadır. Edinburgh’un merkezi konumunda bulunan Edinburgh Waverley Station şehrin tren yolu ulaşımı için en önemli duraklardan biridir.

Edinburgh'a nasıl gidilir
Edinburgh şehir içi ulaşımda trenler oldukça fazla kullanılıyor

Edinburgh’da ulaşım konusunda tren seferlerinin yanı sıra otobüs seferleri de hizmet vermektedir. Dilerseniz otobüs seçeneğini de şehir içi ulaşım konusunda bir alternatif olarak değerlendirebilirsiniz.

Şehrin hava yolu ulaşımı için Edinburgh Uluslararası Havaalanı kullanılmaktadır. Havaalanı, şehir merkezine yaklaşık 12 km. mesafede bulunmaktadır ve havaalanından Edinburgh’a ulaşım için taksi veya havaalanı otobüsleri kullanılmaktadır. Taksi biraz pahalı olabileceği için bizim tavsiyemiz otobüs servislerini kullanmanız yönünde olacaktır.

#2 Edinburgh’a Nasıl Gidilir?

Edinburgh’a gitmek için ülkemizden Türk Hava Yolları’nın direkt uçuşlarını değerlendirebilirsiniz. Bunun için Edinburgh uçuşlar sayfamızı ziyaret ederek hemen biletinizi satın alabilirsiniz. Ülkemizden Edinburgh’a aynı zamanda gerçekleştirilen aktarmalı seferleri de değerlendirebilirsiniz ancak bu uçuşlar aktarmalarla birlikte çok uzun sürebilmektedir. Bu nedenle aktarmalı uçuşları tercih ederken aradaki fiyat farkının buna değip değmeyeceğine dikkat etmeniz önemli.

Edinburgh'a nasıl gidilir
Edinburgh Uluslararası Havaalanı

Aynı zamanda Londra Edinburgh tren seferleri sayesinde yaklaşık 4,5 saatlik bir yolculukla da bu iki şehir arasındaki ulaşımınızı sağlamanız da mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra Londra’dan uçak seferleriyle ve otobüs seferleriyle de Edinburgh’a geçebilirsiniz. Otobüs yolculuğu 8 saatten fazla sürebildiği için bu seçeneği en son tercih olarak değerlendirmenizi öneriyoruz.

İskoçya’nın en önemli şehirlerinden biri olan Glasgow’dan Edinburgh’a ulaşım da yaklaşık 1 saat sürdüğü için Glasgow’a gelenlerin Edinburgh’a ziyaret etmelerini de öneriyoruz.

Yazı ile ilgili fikir ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorumlar butonundan bizlerle paylaşabilir, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.