Edinburgh, İskoçya

İskoçya’nın başkenti Edinburgh, puslu havası ve tarihi binaları ile kendini Orta Çağ’da hissetmek isteyenlerin mutlaka listesinde bulunması gereken bir şehir.

Edinburgh gezinizde ihtiyacınız olabilecek bilgileri hazırladığımız Edinburgh şehir rehberi içinde bularak gezinizi planlayabilirsiniz. Dilerseniz lafı fazla uzatmadan artık yazımıza geçelim…

1- Edinburgh Şehir Rehberi

500 binlik nüfusuyla İskoçya’nın en önemli şehirlerinden biri olan İskoçya ekonomik, kültürel ve sanatsal anlamda ülkenin en önemli şehirlerinden biridir. Bu özelliklere sahip olan bir şehrin çok hareketli bir yer olması gerek haliyle ancak Edinburgh tam aksine yaşamın oldukça sakin aktığı bir şehir.

Avrupa’nın pahalı sayılabilecek şehirlerinden biri olan Edinburgh, buna rağmen görülmesi gereken şehirlerden biri. Şehirde bütün bir yıl boyunca sokaklarda çoğunlukla turistleri göreceksiniz. Bu da şehrin turistik değerinin ne kadar yüksek bir şehir olduğunu gösteriyor.

Şehre geldiğinizde buraya aşık olabilirsiniz ancak 3 günden fazla bu şehirde kalmanın da sizi sıkabileceğini belirtelim. Bu nedenle 3-4 günlük bir gezi planının yeterli olduğunu söyleyebiliriz.

#1 Gezilecek Yerler

Edinburgh şehir rehberi
Edinburgh şehir rehberi

Edinburgh, tarihi yönüyle İstanbul’u andırıyor. Burada hala insanların ikamet ettiği çok eski binalar bulunuyor. Bu binalar arasında yürümek ve tarihi hissetmek isterseniz şehrin Old Town bölgesine hayran kalacaksınız.

Şehirde mutlaka görmeniz gereken yerlerle ilgili bilgilere ve fotoğraflara Edinburgh gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

#2 Konaklama

Turistler şehirde çoğunlukla Old Town ve New Town bölgelerinde konaklamayı tercih etmektedir. Bunun yanı sıra Leith bölgesi de insanı kendine hayran bırakan konaklama bölgeleri arasında sayılabilir.

Edinburgh konaklama seçenekleri hakkında detaylı bilgilere ve Edinburgh otel tavsiyelerine göz atmak için Edinburgh’da nerede kalınır? Otel tavsiyeleri yazımızı incelemenizi öneriyoruz.

#3 Gece Hayatı

Edinburgh şehir rehberi
Edinburgh gece hayatı

Edinburgh’da her zevke hitap eden publar, barlar ve gece kulüpleri bulunmaktadır. Bu mekanlar genellikle gece yarısı olduğunda kapansa da akşam yemeğinin ardından şehirdeki keyifli mekanları ziyaret ederek viski içmek gezinizin en keyifli zamanlarından biri olabilir.

#4 Yeme İçme

Edinburgh’a geldiğinizde viski ve gin içkilerini mutlaka denemelisiniz. Bu içkiler sadece İskoçya’da değil dünya genelinde bilinen ülkenin simgelerindendir. Yemek konusunda ise Edinburgh’un her noktasında çok kaliteli yiyeceklerin sizi beklediğinden emin olabilirsiniz. Tabi bazı mekanlar ziyaretçiler için pahalı olabilir ancak uygun fiyatlara da pek çok önemli lezzet durağı da bulunuyor.

Şehirde gidebileceğiniz mekanlarla ilgili tavsiyelerimizi incelemek için Edinburgh’da ne yenir, ne içilir? yazımıza göz atabilirsiniz.

#5 Alışveriş

Edinburgh şehir rehberi
Stockbridge Market, Edinburgh

Edinburgh’da alışveriş genellikle caddelerde şekillenmektedir. Old Town, New Town, Royal Mile, George Street gibi bölgeler alışveriş için en ideal bölgeler arasında sayılabilir. Bunun dışında şehirde bulunan birçok alışveriş merkezi, bit pazarı, Stockbridge Market ve çeşitli dükkanlar alışveriş için tercih edilebilecek yerler arasında sayılabilir.

Detaylar için Edinburgh alışveriş rehberimize göz atabilirsiniz.

#6 Şehir İçi Ulaşım

Edinburgh’u yürüyerek gezebileceğiniz için ulaşım konusunun çok fazla dert etmenize gerek yok. Böylece şehrin tarihi dokusunu daha iyi hissetme olanağı da yakalayabilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuzda ise otobüs ve tren hatlarıyla şehir içi ulaşımı halletme şansına sahipsiniz.

Ulaşımla ilgili detaylar için Edinburgh ulaşım rehberi yazımızı inceleyebilirsiniz.

#7 Ne Zaman Gidilir?

İskoçya’nın başkenti: Edinburgh

Edinburgh her an yağmurun yağabildiği bir şehir ancak mayıs ayından eylül ayına kadar olan zaman dilimi hem hava sıcaklıklarının daha ılık olması açısından hem de yağmur yağma ihtimalinin daha az olmasından dolayı şehri ziyaret için çok daha ideal olmaktadır. Bu zaman dilimi aynı zamanda gün ışığından en uzun süre faydalanabileceğiniz zamanlar olduğundan gezmek ve şehrin tadını çıkarmak için daha fazla vakte sahip olmanızı sağlamaktadır.

#8 Nasıl Gidilir?

Edinburgh’a ülkemizden gerçekleştirilen hem direkt hem de aktarmalı seferlere bilet alarak gidebilirsiniz. Bunun için hemen sitemizden Edinburgh uçak bileti sayfasını ziyaret ederek ekonomik uçak bileti seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Şehre dilerseniz Londra, Glasgow gibi şehirlerden otobüs veya tren gibi ulaşım araçlarıyla da gitme şansına sahip olabilirsiniz.

Yazı ile ilgili fikir ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorumlar butonundan bizlerle paylaşabilir, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.